noworodek

Sen jest niezbędny, by organizm człowieka mógł właściwie funkcjonować, aby odpoczywał oraz właściwie się regenerował. Brak snu powoduje złe samopoczucie, zaburza myślenie, a w przypadku noworodków, opóźnić może ich rozwój. Dla dziecka sen jest jak powietrze, bez niego prawidłowe funkcjonowanie byłoby niemożliwe.

Sen u dzieci

Bez snu żaden człowiek nie będzie miał dobrego samopoczucia i klarownego myślenia. Sen jest niezbędny, aby nasz organizm się regenerował i odpoczywał. Każde dziecko w czasie snu rośnie. Zmęczone niemowlę jest rozdrażnione i bardzo często płacze. Sen maluchowi potrzebny jest jak pokarm i woda. Bez tego jego organizm nie będzie się rozwijał i prawidłowo funkcjonował. Jednak w wielu sytuacjach uśpienie dziecka może okazać się trudnym wyzwaniem.

Teoretycznie każde dziecko:

 • w pierwszym tygodniu życia powinno spać więcej niż 16 godzin na dobę – około połowy tego czasu w nocy, a połowy w dzień;
 • w wieku trzech miesięcy – około 14,5 godziny w ciągu doby;
 • w wieku roku – niecałe 14 godzin na dobę;
 • w wieku półtora roku – około 13 godzin w ciągu doby.

W praktyce jednak wygląda to różnie. Niekiedy zły sen dziecka spowodowany jest konkretną przyczyną. Dlatego też, warto dokładnie obserwować swojego malucha i wyłapywać sytuacje, które odbiegać mogą od normy i zaburzać jego spokojny sen.

stopy noworodka
Źródło: pixabay.com

Właściwa pora spania

W początkowej fazie swojego życia noworodek nie ma jednej pory snu. Jednak każdy rodzic powinien zadbać o to, aby nauczyć maluszka tego, że noc służy do spania. Warto kłaść spać pociechę w zaciemnionych pokojach w nocy oraz unikać zapalania światła podczas jego snu.  Bardzo istotne jest to, aby kłaść dziecko o określonych porach dnia, a zwłaszcza wieczorem. Oczywiście, jeśli wykazuje ono zmęczenie wcześniej, można go położyć o innej porze niż zwykle. Nie należy obawiać się, że tym samym obudzi się jako pierwsze, jeszcze przed porą wstawania rodziców. Jeśli ewidentnie maluch jest zmęczony, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i dłużej pośpi, bądź też obudzi się o stałej porze. Konsekwencja przestrzegania harmonogramu dnia jest niezwykle ważna, jednak w niektórych sytuacjach warto być elastycznym i reagować na potrzeby dziecka. 

Kiedy noworodek nie śpi?

Jest wiele powodów, które wpłynąć mogą na bezsenność noworodka. Przeszkadzać mu może:

 • Głód – to jedna z najczęstszych przyczyn braku snu. Niemowlę ma niewielki żołądek, a jego system trawienny przystosowany jest do częstych, lecz niewielkich posiłków. Zatem to, że noworodek budzi się w nocy lub nie może zasnąć, spowodowane może być głodem.
 • Gorąco – bardzo często maluchy mają chłodne dłonie i stopy. Powodem tego jest ich, niewykształconym jeszcze, systemem termoregulacji. Rodzice, w obawie przed zbytnim wychłodzeniem, ubierają dziecko na noc zbyt ciepło. Jest to błąd, który skutkować może częstym budzeniem się dziecka.
 • Zatkany nos – przewody nosowe dziecka są bardzo wąskie, a niemowlę oddycha wyłącznie przez nos. Gdy pojawi się u niego katar, należy zadbać, by jak najdokładniej oczyścić jego nosek. Zrobić to można za pomocą wody morskiej w sprayu bądź z użyciem specjalnego aspiratora. Pełny oddech to zdecydowanie spokojniejszy sen.
 • Wysypka – nocne kłopoty ze snem u noworodka może powodować wysypka. Dlatego należy dbać o pielęgnację skóry swojego dziecka.
 • Pełna pieluszka – sen z mokrą pieluszką to nic przyjemnego. Większość dzieci wówczas płacze i daje znać, że należy je przewinąć.
 • Zbyt dużo negatywnych wrażeń – długie spacery, rodzinne wizyty oraz wiele innych wydarzeń może przysporzyć maluchowi sporo trudności ze snem.

Niezwykle pomocne, w całościowej opiece poporodowej, mogą okazać się zajęcia w szkołach rodzenia. Bowiem wiele ze szkół, jak chociażby http://www.szkola-magiera.pl/, w swym programie zajęć, skupia się na nauce pielęgnowania noworodka, wszelkich aspektach związanych z prawidłowym karmieniem, a także uczy jak kąpać, przewijać i układać do snu swoją pociechę.

Dzieci wydają dźwięki – to zupełnie normalne

Słysząc różne dźwięki podczas snu swojego dziecko, należy pierwsze upewnić się, czy nadal nie śpi. Dzieci, podobnie jak dorośli, także we śnie wydają różnorodne dźwięki. Zdarza się, że rodzic, dość niefortunnie, karmi dziecko, które wydaje odgłosy i kwili, choć tak na prawdę maluszek smacznie sobie śpi. Spożywa na pół śpiąco pokarm, a następnie kontynuuje sen. Wówczas tak na prawdę noworodek wcale się nie obudził i nie był głodny, a rodzic odruchowo, z troski o swoje maleństwo, podał mu jedzenie.

Gdzie powinno spać niemowlę?

Noworodek powinien spać w łóżeczku dla niemowląt i noworodków, do momentu, gdy będzie już gotowy, aby przenieść się do innego, większego łóżka. Najczęściej następuje to w wieku drugiego lub trzeciego roku życia. Zalecane jest, by noworodek spał w tym samym pokoju co rodzice, ale w swoim łóżeczku. Spanie z dzieckiem w jednym łóżku nie jest wskazane, gdyż w przyszłości spowodować może istotne trudności w przyzwyczajeniu dziecka do swojego posłania.

Teoria a praktyka

Można wyczytać wiele informacji, sięgnąć po mnóstwo tematycznych książek i porad. Jednak zawsze trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne, wyjątkowe. Jedno potrzebuje mniej, a inne więcej snu. Należy zatem obserwować swoją pociechę, a jeśli budzi się ona pełna uśmiechu i życia, nawet po kilku godzinach snu, to znaczy, że najprawdopodobniej odpowiednio się wysypia.

Źródło:

C. MacGregor, Mamie na ratunek. Usypianie dziecka, Gliwice.

Autor: 

1 thought on “Czemu noworodek nie chce spać?

 1. Mój syn nie śpi w dzień w ogóle. Nie chce go zmuszać do spania, bo noce ładnie przesypia, a może jak w dzień będzie spał więcej to odbije się to na nocnym cyklu snu. Podobno cykl snu jest jakoś genetycznie uwarunkowany, a ja w dzieciństwie też mało co spałem w dzień 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.