dziewczynka

Znajomość języków obcych jest niezwykle ważna. Otwiera nam bowiem drzwi do lepszej przyszłości – daje szanse znalezienia dobrej pracy, pomaga osiągnąć sukcesy i sprawia, że jesteśmy bardziej samodzielni. Nauka języków obcych niezwykle rozwija i sprawia, że każdy uczący się umysł pozostaje w niezawodnej kondycji.

Czy istnieje jedna, skuteczna metoda nauki języków?

Niestety, odpowiedź brzmi NIE. Wynika to z tego, że każdy z nas jest inny, wyjątkowy i w inny sposób przyswaja nową wiedzę. Ale istnieje tyle różnych technik i metod nauki, a także narzędzi wspierających, że bez wątpienia każdy może znaleźć tę, która będzie dla niego najlepsza. Jedno jest pewne – znajomość języka to wiele korzyści i uroków.

Nauka słówek

Ucząc się pojedynczych słówek warto skorzystać z dostępnych instrumentów internetowych. Umilą one i przyspieszą cały proces nauki, a także zadbają o to, by przebiegała ona w sposób odpowiedni i co istotne – regularny. Można wybrać narzędzia, które:

 • pozwolą współzawodniczyć oraz uczyć się z innymi użytkownikami;
 • dadzą możliwość tworzenia treści;
 • posiadają algorytmy dobierające konkretne słówka;
 • dadzą możliwość odsłuchania poprawnie wymawianych słówek.

Dobrą metodą jest nauka słówek związana z rzeczami, które nas otaczają. Zatem ucząc się wyrazów z zakresu ubrań, otwórzmy naszą garderobę, z kolei przyswajając te, związane z jedzeniem udajmy się do lodówki i nazywajmy wszystko, co w niej widzimy. Mapa myśli będzie równie niezawodną opcją. Tematyczne zbiory słów idealnie sprawdza się przy powtarzaniu i utrwalaniu poznanych już wyrazów. Można je zrobić samemu bądź też skorzystać z dostępnych w sieci narzędzi.

Nauka gramatyki

pomysł na naukę
Źródło: pixabay.com

Wkuwanie gramatycznych dewiz na pamięć to bardzo zła i niezwykle nieefektywna metoda. Warto poszczególne reguły zrozumieć, a następnie ułożyć je sobie w głowie w spójną całość. Zróbmy to w sposób logiczny i poukładany, co pozwoli zaoszczędzić nam sporo czasu. Gdy natrafimy w czytanym tekście na jakąś zupełnie niejasną konstrukcję, starajmy się ją wyjaśnić i zrozumieć.

Nauka poprawnej wymowy

Trzeba dokładnie poznać słownictwo, aby prawidłowo mówić w obcym języku, wyrażać znaczenie, kontrolować je i budować trafne wypowiedzi. Ponadto – mówić, mówić, mówić. Bowiem mówienie jest umiejętnością, która rozwija się poprzez jej wykonywanie. Aby szlifować wymowę, wcale nie trzeba wyjechać do Stanów zjednoczonych czy Anglii. Można próbować nawiązać kontakt z obcokrajowcem przebywającym w Polsce, albo z dostępnym w sieci cudzoziemcem.

Nauka czytania

I tutaj, podobnie jak w nauce mówienia, podstawą jest słownictwo i gramatyka. Znajomość podstaw słownictwa i zapoznanie się z najważniejszymi zasadami gramatyki pozwoli zrozumieć treść, którą czytamy. Czytajmy dla przyjemności, a przy okazji starajmy się rozumować tekst i wyciągnąć z niego jak najwięcej cennych informacji.

A może szkoła językowa?

Jest to niewątpliwie rewelacyjna opcja i szansa na nauczenie się języka. Ta forma nauki, polecana jest szczególnie dla dzieci, które jak wiemy, niekiedy ciężko zachęcić do nauki w domu. Jednak to właśnie Ci najmłodsi mają niezwykle chłonne umysły i naturalną chęć szerzenia wiedzy i poznawania świata. Wiele szkół językowych oferuje specjalne programy kształcenia skierowane do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Jednak do dzieciaków trzeba umieć podejść, aby w pełni zachęcić je do zdobywania nowych umiejętności. I tak na przykład kurs angielskiego w Poznaniu, organizowany przez jedną z tamtejszych szkół językowych, opiera się przede wszystkim na nauce poprzez emocjonalne zaangażowanie i zabawę. Czytanie bajek, różnego rodzaju gry oraz odpowiednie tempo pracy i dopasowanie poziomu edukacji do danej grupy, pozwolą najmłodszym opanować słownictwo, nauczą je czytania, a co więcej rozpalą w nich zainteresowanie do dalszej nauki języków.

Kto nie próbuje, nic nie zyskuje

Wiele osób zniechęca się do nauki języka obcego twierdząc, że zajmie im to za dużo czasu. Jednak odpowiednia forma nauki, zastosowanie właściwych metod i motywacji pozwoli każdemu z nas nauczyć się choćby podstaw danego języka. Mówi się, że to dziecko najsprawniej przyswaja języki obce, gdyż ma młody, elastyczny umysł. To prawda, że dzieci mają większą umiejętność uczenia się, jednak i u dorosłych dostrzec można wiele atutów. Dorosłym osobom łatwiej przyswoić gramatykę, gdyż lepiej znają struktury i mechanizmy językowe – jednak trudniej niż dzieciom, nauczyć się poprawnej wymowy.

To jak nauczymy się języka, uzależnione jest przede wszystkim od naszych:

 • zdolności;
 • potrzeb;
 • motywacji;
 • chęci;
 • energii.

Postawa to ćwiczenia – pamiętajmy, tylko trening czyni mistrza. Językiem można władać biegle, dopiero wówczas, gdy zacznie się go używać na co dzień. Ponadto nie wolno się wstydzić i być nieśmiałym. Nawet, gdy jesteśmy na samym początku drogi do nauki języka, nie wstydźmy się, ludzie będą się cieszyć, nawet z ograniczonego zasobu słownictwa, gdyż jak mawiał niemiecki filozof Friedrich Nietzsche:

„Ten, kto włada językiem obcym tylko trochę, ma z tego więcej przyjemności niż ten, kto mówi nim dobrze. Przyjemność należy do tych, których wiedza jest połowiczna.”

Język to integralna część nas samych. To bezpośredni wyraz kultury. Wielość języków to fakt, a porozumiewanie w przynajmniej dwóch językach to w dzisiejszym świecie dla wielu już konieczność.

Źródło:

 • Jak uczyć się języków obcych, Unia Europejska 2010;
 • Problemy współczesnej dydaktyki języków obcych, pod red. M. Pawlaka, M. Derenowskiego, B. Wolskiego, Poznań-Kalisz 2009.

Written by 

1 thought on “Jak nauczyć się języków?

 1. Zdecydowanie zgadzam się z tym, że języków można nauczyć się (a nawet trzeba) w każdym wieku 🙂 Mam 43 lata, a własnie rozpoczęłam naukę hiszpańskiego – czwartego już języka jakim chcę władać biegle 😉 Da się? Jasne, że się da!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.