Białe wyprane firanki wiszą w oknie

Jak uprać firanki, żeby były gładkie i śnieżnobiałe? Pranie firan nie jest trudne, wystarczy stosować się do kilku prostych wskazówek. Zobacz, jak prać, wybielać i suszyć firanki w domu.

Jaki program do prania firanek wybrać?

Niektóre pralki mają program przeznaczony do prania firanek i to na pewno jest dużym ułatwieniem. Nie musimy samodzielnie martwić się o temperaturę prania, liczbę płukań i tempo wirowania.

Jeśli jednak takowego programu nie mamy, warto pamiętać, że:

  • najlepsza temperatura do prania firanek, zarówno w pralce, jak i ręcznie, to 40°C. Niektóre tkaniny (np. bawełnę) można prać w wyższych temperaturach, ale w przypadku firanek nie jest to wskazane. Im wyższa temperatura prania, tym większe ryzyko pojawienia się nieestetycznych i trudnych do rozpracowania zagnieceń,
  • aby firanki były lepiej wypłukane, warto ustawić dodatkowe płukanie. Można stosować płyny zmiękczające lub zapachowe,
  • firanki to lekkie, cienkie tkaniny i nawet wolne wirowanie pozwoli usunąć z nich nadmiar wody. Dlatego wirowanie trzeba ograniczyć do 400 obrotów na minutę. Szybsze nie przyniesie lepszych efektów, jeśli chodzi o wilgotność tkaniny, natomiast – podobnie jak przy temperaturze prania – może prowadzić do powstawania zagnieceń.

Jak prać firanki – czy konieczne jest namaczanie firanek?

Namaczanie firanek nie jest obowiązkowe, ale jeśli mamy do uprania naprawdę brudne, zaplamione lub zszarzałe tkaniny warto to robić.

Jak wybielić firanki? Do wybielania firanek najlepiej stosować naturalne domowe sposoby: sodę, sok z cytryny, skorupki jajek. Jeśli będą nieskuteczne, można rozważyć użycie chemicznego wybielacza, ale raczej na bazie tlenu niż chloru. Wybielacze chlorowe można stosować tylko w przypadku firanek z mikrowłókna.

Do prania firan można używać tych samych proszków, co do innych ubrań. Najlepiej, jeśli będzie to proszek do prania białych tkanin. Jeśli firanki są wyjątkowo mocno zabrudzone i namaczanie nie przynosi oczekiwanych efektów, można wsypać do pralki sodę oczyszczoną.

Jak prać firanki z koronki?

Firanki z koronki widuje się najczęściej we wnętrzach rustykalnych, vintage i retro. Są bardzo ładne, doskonale oddają klimat wnętrz, ale wymagają specjalnego traktowania. Takie firanki absolutnie nie powinny trafić do pralki. Raczej nie wyszłyby z niej bez szwanku. Także pranie ręczne wymaga dużej delikatności – raczej ugniatania niż pocierania.

Trzeba też pamiętać, że koronkowych firanek nie można suszyć w pozycji wiszącej. Rozciągnęłyby się pod ciężarem wody i straciły fason. Najlepszą opcją jest suszenie ich w płaskim ułożeniu. Jeśli to konieczne, można je złożyć w luźną kostkę.

Jak suszyć i prasować firanki?

Jeśli firanki będą uprane w odpowiedni sposób, uda się uniknąć ich prasowania. Trzeba pamiętać o złożeniu ich w kostkę przed włożeniem do pralki. Nie utrudni to prania, a zapobiegnie zagnieceniom.

Firanki najszybciej schną w pozycji wiszącej, dlatego po upraniu najwygodniej jest po prostu powiesić je na oknie. W czasie schnięcia rozprostują się ewentualne zagniecenia.

Jeśli opisany wyżej sposób zawiedzenie i koniecznie będzie uprasowanie firanek, warto pamiętać o dwóch rzeczach:

  • optymalna temperatura prasowania to 110°C,
  • aby uniknąć efekty wyświecania się firanek, trzeba je prasować przez ściereczkę.

Firanki można prasować na sucho, jedynie jedwabne wymagają wilgotnego środowiska. Jeśli wyschną przed prasowaniem, trzeba użyć żelazka z nawilżaczem lub spryskiwacza.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.