Dom pasywny wybudowany nad jeziorem

Domy pasywne to dość nowa technologia konstrukcji mieszkalnych, które wznoszone są dopiero od 20 lat. Ich ojczyzną są Niemcy, w związku z tym obecnie wciąż to właśnie w tym kraju powstaje ich najwięcej, a zaraz za nim jest Austria i Szwajcaria. Jakie podstawowe standardy musi wobec tego spełnić dom, aby móc go nazwać pasywnym? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Odpowiedni współczynnik przenikania ciepła wpływający na energooszczędność budynku i jego właściwy kształt

Pierwszym kluczowym parametrem domów pasywnych jest ich współczynnik przenikania ciepła, który nie może przekraczać wartości 0,15 W/(m2K) w przypadku całej jego bryły. Dzięki temu jest on w stanie spełnić kolejny warunek jakim jest wysoka energooszczędność, gdyż domy pasywne mogą zużywać nie więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 swojej powierzchni rocznie. Dodatkowo wymagania związane z ich bryłą są także niezwykle restrykcyjne. Powinna być ona zwarta oraz pozbawiona zbędnych załamań i pokryta dachem dwuspadowym.

Odpowiednia orientacja bryły budynku względem stron świata i zastosowanie właściwej stolarki okiennej 

Przy budowie domów pasywnych istotne jest także uwzględnienie ich odpowiedniej orientacji względem stron świata, gdyż bazują one na wykorzystywaniu energii słonecznej. Wobec tego cała ich południowa ściana powinna być przeszklona.

Sama stolarka okienna, jaką montuje się w domach pasywnych, na które mogą być przekształcane energooszczędne domy drewniane jakie oferuje wykonawca gotowych domów drewnianych ITS musi natomiast mieć współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,8 W/(m2K), a ich współczynnik g powinien oscylować w granicach 50%.

Certyfikowana szczelność powietrzna budynku

Dom, aby mógł być określony pasywnym, musi także być pozbawiony wszelkiego rodzaju nieszczelności. Jego właściwa szczelność powietrza potwierdzana jest natomiast za pomocą certyfikatu uzyskiwanego poprzez wykonanie testu szczelności Blower Test z użyciem wentylatorów oraz kamer termowizyjnych.

Bazowanie na odnawialnych źródłach energii

Jeśli chodzi natomiast o pozyskiwanie ciepła do ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej domy pasywne powinny w tym przypadku bazować na odnawialnych źródłach energii takich jak pompy ciepła czy panele solarne. Dodatkowo stosowana jest w nich także rekuperacja odzyskująca ciepło z powietrza znajdującego się we wnętrzu budynku. 

Wymienione standardy jakie obowiązują w domach pasywnych to wyłącznie niektóre, jednak najważniejsze z nich. Bez ich spełnienia budynek nie może być bowiem określanym mianem pasywnego.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.