Osoba w ogrodzie.

Zajmując się uprawą roślin, najczęściej stosujemy nowoczesne środki nawożące, dzięki którym lepiej radzą sobie one z fazą wzrostu oraz wydają bujniejszy plon. Aby jednak tak było, nawożenie upraw musi odbyć się w odpowiednim czasie oraz przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Kiedy rozpoczyna się nawożenie preparatami azotowymi?

Dlatego też warto wiedzieć nie tylko kiedy jest najlepszy czas na nawożenie, ale również dokładnie sprawdzać prognozy. Pomóc w tym może nam pogoda dla rolnika, czyli nowoczesne narzędzie, dzięki któremu możemy mieć pewność, że warunki będą sprzyjające. Sprawdźmy więc, kiedy najlepiej nawozić uprawy oraz gdzie znajdziemy pogodę dla rolnika, z której warto skorzystać.

Zasady stosowania nawozów są różne w zależności od tego, jakie preparaty stosujemy. Najczęściej stosowanymi są jednak nawozy azotowe, które są niezastąpioną pomocą we wsparciu wzrostu zbóż ozimych. Obecnie zaleca się stosowanie ich jak najszybciej, gdy tylko pogoda stanie się wiosenna. Dzięki temu są w stanie powoli uwalniać się do gleby, a tym samym zapewniać rozwijającym się roślinom odpowiedni dopływ substancji odżywczych w czasie, gdy najbardziej tego potrzebują. Dlatego też większość rolników wyrusza na pole już po stopnieniu śniegu, kiedy grunt staje się na tyle twardy, by maszyny mogły swobodnie po nim przejechać.

Na jakie warunki pogodowe trzeba uważać?

Podczas nawożenia upraw bardzo ważne są jednak odpowiednie warunki pogodowe. Gleba nie może być zbyt sucha, ponieważ nawóz nie rozpuści się, jednocześnie jednak niewskazane są opady deszczu. Ogromną rolę odgrywa też temperatura, która powinna utrzymywać się na poziomie ok. 5 stopni Celsjusza przez co najmniej kilka-kilkanaście dni. Co ważne, wystrzegać należy się przede wszystkim znacznego wzrostu temperatury, ponieważ mogłoby to przyspieszyć wzrost roślin w niebezpieczny dla nich sposób.

Pogoda dla rolnika – czym jest i dlaczego warto skorzystać z tego narzędzia?

Jak więc widzimy, aby nawożenie upraw było skuteczne, a jednocześnie nie spowodowało zbyt szybkiego wzrostu roślin, konieczne jest wysianie nawozu w określonych warunkach pogodowych. Co więcej, musimy mieć również pewność, że nie zmienią się one drastycznie w przeciągu kolejnych kilku dni.

Zwykłe prognozy pogody, które widzimy m.in. w telewizji, nie są zbyt dokładne i często nie podają wszystkich parametrów, które powinniśmy znać. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest pogoda dla rolnika. To bardzo szczegółowa i dokładna prognoza dla małego obszaru, która daje nam pewność, że warunki będą odpowiednie. Pogodę dla rolnika możemy ściągnąć w formie aplikacji na swój telefon komórkowy lub też odwiedzić jedną ze stron internetowych i portali stworzonych z myślą o rolnikach. Jest to całkowicie darmowe, dlatego narzędzie to cieszy się dużą popularnością.

Podsumowując, warunki pogodowe panujące w momencie nawożenia upraw mają ogromny wpływ na to, czy preparaty, z których korzystamy, będą działały skutecznie. Dlatego też warto korzystać z nowoczesnych narzędzi, takich jak pogoda dla rolnika – tym bardziej, że nie musi to wcale oznaczać dla nas dodatkowych kosztów.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.