Wymianienie starego pieca na nowy w domu

Wymiana starych pieców grzewczych na nowe, bardziej ekologiczne, jest w interesie nas wszystkich, ponieważ dzięki temu nie tylko możemy zyskać więcej ciepła przy niższych nakładach na paliwo do ogrzewania, ale także pozostawić czystsze powietrze, którym i nam, i naszym sąsiadom będzie się lepiej oddychało, co wyjdzie na zdrowie.

Co więcej, wymiana taka może być dużo tańsza, niż początkowo zakładaliśmy, ze względu na rządowe dofinansowanie do wymiany pieca, które możemy otrzymać w ramach programu Czyste Powietrze. Zobacz, co warto wiedzieć, by z powodzeniem zamienić starego „kopciucha” na nowoczesny, ekonomiczny i ekologiczny piec.

Dofinansowanie do wymiany pieca – jakie inwestycje są uwzględniane

Dofinansowanie do wymiany pieca przyznawane jest w formie dotacji dla projektów zgłoszonych w ramach programu Czyste Powietrze. Projekt powinien zakładać zamianę starego pieca, którego działanie jest nieefektywne, na nowe, bardziej przyjazne środowisku urządzenie. Można zatem wymienić stary węglowy kocioł grzewczy na jedno z nowoczesnych urządzeń, np. piec na pellet albo piec na ekogroszek.

Dofinansowanie do wymiany pieca obejmować może zarówno zakup nowego urządzenia, jak i jego montaż. Poza ekologicznymi urządzeniami wytwarzającymi ciepło, takimi jak piec na pallet, do programu Czyste Powietrze kwalifikują się także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii – pompy ciepła, kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Dzięki nim możesz wytwarzać darmową energię, która posłuży do ogrzania domu (i nie tylko).

Trzecim rodzajem projektów finansowanych w ramach programu Czyste Powietrze są remonty domów, których celem jest ich termomodernizacja. Może to być na przykład ocieplenie budynku lub wymiana okien i drzwi na bardziej szczelne. Tu również dotacja pokryć może zarówno koszt materiałów, jak i montażu.

Jakie urządzenie grzewcze może być dotowane?

Założeniem programu jest modernizacja urządzeń grzewczych w polskich gospodarstwach. Wymiana kopciucha w ramach Czystego Powietrza może się więc odbyć tylko wtedy, jeśli nowe urządzenie jest ekologiczne i będzie stanowiło jedyne źródło ogrzewania (to znaczy możliwe jest stosowanie różnych ekologicznych źródeł ogrzewania, np. pompy ciepła i kotła elektrycznego, chodzi w zasadzie o to, by stary kopciuch nie stanowił alternatywnego źródła ogrzewania, ale został zdemontowany na dobre).

Kategoria ekologicznych (i ekonomicznych) urządzeń grzewczych jest na szczęście bardzo szeroka i masz spory wybór. Mogą to być na przykład kotły kondensacyjne, które napędzane są gazem. Te urządzenia pozyskują energię na dwa sposoby – pierwszy, tradycyjny, to samo spalanie gazu, drugi, innowacyjny, to odzyskiwanie energii cieplnej z samych spalin. Dzięki temu są bardzo wydajne. Alternatywą są kotły olejowe, które działają na paliwo płynne. Wykorzystuje się je często tam, gdzie nie ma dostępu do gazu, przez co nie można zamontować kotła kondensacyjnego. Także nowoczesne kotły na paliwo stałe kwalifikują się jako piece ekologiczne i mogą być montowane w ramach programu termomodernizacji.

Dofinansowanie do wymiany pieca – ile można dostać?

Wymiana pieca jest stosunkowo drogim przedsięwzięciem, ale program dopłat rządowych ma je przybliżyć polskim obywatelom. Na wymianę można dostać od 3 do 37 tysięcy złotych. Dofinansowanie ma wymiar procentowy – dostajesz część pieniędzy wydaną na zakup i montaż nowoczesnego ogrzewania. Wysokość zwrotu zależy więc od całkowitej kwoty przedsięwzięcia, a także od sytuacji materialnej danej rodziny. Jeśli miesięczny dochód na osobę jest niższy niż 1400 zł, dofinansowanie może wynieść do 75% (choć wysokości zależą też od gminy), natomiast powyżej tej kwoty (ale nie wyżej niż 100 tys. zł dochodu rocznego) – może to być 45%.

Źródło:

Program Czyste Powietrze

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.