Burak pastewny to podgatunek buraka zwyczajnego uprawiany w celach paszowych. Choć powierzchnia jego produkcji jest w Polsce niewielka, w ostatnich latach wśród rolników wzrosło zainteresowanie tą rośliną. I nie powinno to dziwić, ponieważ zasługuje ona na większą uwagę. Które właściwości buraka pastewnego decydują o tym, że jest on dobrą rośliną paszową? Oto najważniejsze z nich.
Wysoka wartość pokarmowa
Korzenie buraków pastewnych zawierają dużo węglowodanów. Mowa tu przede wszystkim o glukozie i fruktozie, które zapewniają zwierzętom niezbędną energię. Warzywa te nadają się więc doskonale jako uzupełnienie dawek ubogich w składniki energetyczne. Buraki pastewne charakteryzuje także bardzo wysoka strawność – wyższa niż w przypadku trawy pastwiskowej, ziemniaków czy śruty jęczmiennej gruboziarnistej. Dzięki temu odżywiane nimi zwierzęta nie mają kłopotów trawiennych ani wzdęć. Poza tym w roli paszy można wykorzystać liście buraka, które nadają się na kiszonkę.
Uniwersalna roślina paszowa
Burak pastewny jest uniwersalną rośliną paszową. Jest odpowiedni dla większości gatunków zwierząt, w tym bydła, koni, trzody chlewnej, drobiu, królików, a nawet zwierzyny łownej. Buraki pastewne są zalecane przede wszystkim w żywieniu bydła mlecznego – mają właściwości mlekopędne, wpływając pozytywnie na wydajność mleczną krów i owiec karmiących. Przyczyniają się też do pobierania większych ilości pozostałych pasz z dawki żywieniowej ze względu na swoją smakowitość. Mogą być również bez przeszkód podawane cielętom. Co więcej, korzenie buraków pastewnych można przechowywać w odpowiednich warunkach do późnej wiosny, dlatego można je wykorzystywać w roli paszy przez większość roku.
Niskie wymagania glebowe
Burak pastewny ma niskie wymagania glebowe. Choć najlepiej plonuje w rejonach o wysokiej sumie opadów atmosferycznych, jest w stanie dawać dobre plony także na słabych glebach, nawet V klasy. Gleba pod uprawę powinna jednak wyróżniać się głębokim podglebiem i słabo przepuszczalnym podłożem. Ponadto buraki pastewne słabo znoszą jesienne przymrozki, więc ich zbiór należy przeprowadzać w pierwszej połowie października – wcześniej niż buraków cukrowych. Warto jednak w tym miejscu dodać, że o ile odmiany o korzeniu walcowatym, które w większości rosną nad ziemią, lepiej zbierać ręcznie, tak nowe odmiany buraków pastewnych o kształcie owalnym, których nasiona dostępne są między innymi w sklepie Małopolskiej Hodowli Roślin, można zbierać na przykład kombajnem ziemniaczanym po wcześniejszym ogłowieniu liści.