Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, do których odprowadzane jest do 7,5 m3 ścieków najczęściej oparte są na osadnikach gnilnych i odprowadzeniu oczyszczonej cieczy do ziemi z użyciem odpowiednich technologii, zaliczane są do jednych z najtańszych i jednocześnie najekologiczniejszych rozwiązań pozwalających na oczyszczanie ścieków. Czy tego typu oczyszczalnie mogą być jednak przenoszone w obrębie działki podczas wykonywania jej nowego zagospodarowania?

Czy można przenieść przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jedną z zalet przydomowych oczyszczalni ścieków, stosowanych w przypadku kiedy nie istnieje możliwość podłączenia budynku do zbiorczej kanalizacji, jest to, że można je przenosić w obrębie działki, należy jednak przy tym mieć na uwadze wszelkie dotyczące takich prac przepisy.

Gdyż przydomowe oczyszczalnie potrafią zajmować nawet do 100 m2 powierzchni działki,   decyzja o ich przeniesieniu w inne miejsce najczęściej podyktowana jest zmianą zagospodarowania terenu, poprzez wydrukowanie go, postawienie na nim nowego budynku czy zagrodzenie. O poradę w tej kwestii warto jednak zwrócić się do specjalistów takich jak firma sprzedająca biologiczne oczyszczalnie ścieków EKO-BIO. Trzeba bowiem pamiętać, że nie zawsze konieczne aż tak radykalne rozwiązania, niekiedy wystarczy jedynie odpowiednie wzmocnienie konstrukcji.

Jak przenieść przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jeśli po przeanalizowaniu sytuacji konieczne jest jednak przeniesienie przydomowej oczyszczalni ścieków w inne miejsce, należy pamiętać, że tego typu prace powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych instalatorów oczyszczalni, którzy zadbają o to, aby wszystko przebiegło zgodnie z normami. Samo przeniesienie nie wymaga natomiast uzyskania pozwolenia, wystarczy je jedynie zgłosić do właściwego urzędu.

Lokalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków a przepisy

Przenosząc oczyszczalnie ścieków w nowe miejsce, podczas jego wybierania, należy mieć na uwadze wymogi prawne dotyczące tego typu instalacji. Oznacza to więc, że przesunięta przydomowa oczyszczalnia ścieków musi się znajdować między innymi w odległości wynoszącej:

  • co najmniej 30 metrów od miejsca ujęcia wody pitnej,
  • nie mniej niż 3 metry od granicy działki,
  • co najmniej 3 metry od drzew,
  • minimum 5 metrów od budynku mieszkalnego, jeśli nie ma on zastosowanej odpowiedniej wentylacji.

Dodatkowo należy także zachować właściwy spadek między wyprowadzeniem i przyłączem kanalizacji, a usytuowanie takiej instalacji w nowym miejscu powinno znajdować się na głębokości minimum 1,5 metra nad poziomem wód gruntowych.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.