Rolety antywłamaniowe to rodzaj osłon zewnętrznych, które stanowią efektywną ochronę dla domu. Komfort i bezpieczeństwo są bezcenne, szczególnie w przypadku, gdy mówimy o miejscach, mających stanowić naszą ostoję oraz miejsce do wypoczynku. Z tego powodu, inwestycja w rolety antywłamaniowe przyniesie same korzyści, a poniesione koszty zwrócą się w postaci zagwarantowanego spokoju. Po podjęciu decyzji o zakupie rolet przychodzi czas na dokonanie ostatecznego wyboru konkretnego produktu. W poniższym artykule podpowiadamy, czym charakteryzują się tego typu rolety i czy warto je montować.
Rolety antywłamaniowe – dlaczego są tak popularne?
Popularność rolet zewnętrznych jest związana z ich wielofunkcyjnością. Tego typu osłony nie tylko chronią przed włamaniem do mieszkania, ale pomagają także utrzymać w domu pożądaną temperaturę. W związku z tym koszt zakupu rolet szybko się zwraca, ponieważ dzięki nim zmniejszysz rachunki za ogrzewanie zimą, a latem możesz zrezygnować z używania klimatyzacji, która pobiera duże ilości prądu. Oprócz korzyści finansowych, rolety zewnętrzne to przede wszystkim gwarancja komfortu termicznego. W upalne dni chronią pomieszczenia przed nagrzaniem, a zimą zapobiegają utracie ciepła.
Montaż rolet zewnętrznych
Rolety zewnętrzne najczęściej montuje się pod tynkiem, dlatego ich zakup warto zaplanować przed otynkowaniem domu. Istnieją jednak także modele rolet antywłamaniowych, które umieszcza się na gotowym budynku, więc bez problemu można je zakupić w dowolnej chwili. Rolety zaokienne składają się z prowadnic, znajdujących się po obu stronach okna oraz listew (wykonanych z aluminium lub PCV), które po opuszczeniu tworzą szczelną obudowę, nieprzepuszczającą światła.
Jakie rolety wybrać: PCV, czy aluminiowe?
Rolety antywłamaniowe wykonane z PCV są bardzo lekkie, co stanowi charakterystyczną cechę tego tworzywa i jest jego niewątpliwą zaletą. Dzięki temu napęd urządzenia bardzo sprawnie pracuje podczas zasuwania i odsuwania. W przypadku modeli z korbką, sterowanie roletami nie wymaga siły. Do innych walorów rolet PCV można zaliczyć ich cenę, niższą w porównaniu do osłon aluminiowych.
Niestety, rozwiązanie to posiada także wady, a główną z nich jest niska trwałość materiału PCV oraz mała wytrzymałość na warunki atmosferyczne – światło i wysoka temperatura sprawiają, że rolety blakną, a listwy ulegają odkształceniom. Poza kwestiami estetycznymi ma to także wpływ na funkcjonalność osłon PCV, ponieważ konsekwencją wspomnianych uszkodzeń mogą być problemy ze sterowaniem.
Rolety antywłamaniowe z aluminium cechują się natomiast wyższą wytrzymałością i nie są tak podatne na działanie czynników pogodowych, jednak wiąże się to z wyższą ceną produktu. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i bezawaryjnym działaniu rolet przez długi czas, a jednocześnie chcesz zoptymalizować koszty ich montażu, możesz zdecydować się na instalację rozwiązań PCV na wyższych kondygnacjach budynku, natomiast na parterze zastosować osłony aluminiowe. Ważne także, by wybrać odpowiedniego producenta rolet. Najlepiej sprawdzą się firmy, które posiadają szeroką gamę produktów naokiennych i zajmują się także ich montażem. Warto zwrócić uwagę, czy marka, na którą się zdecydowaliśmy, oferuje produkcję rolet na wymiar – to niezwykle istotne w przypadku budynków, o niestandardowych gabarytach.