Wiele osób sięgając po żywność na półkach sklepowych coraz częściej zastanawia się nad jej bezpieczeństwem. Wiele słyszy się o tym, że żywność przetworzona może być rakotwórcza, ze względu na dodawane do niej pewne środki konserwujące. Oczywiście sam proces produkcyjny żywności jest równie ważny co jej skład. Warto zatem zastanowić się nad koniecznymi i dodatkowymi procedurami. Wśród nich na pierwszym miejscu jest higiena, dlatego należy zapewnić pracownikom stanowiska sanitarne z dozownikami mydła do rąk przed wejściem na halę produkcyjną.
Bezpieczeństwo żywności a jej skład
Od pewnych konserwantów nie można uciec, a inne są po prostu wymysłem służącym lepszej estetyce. Dotyczy to choćby dodawanego do szynek azotynów nadających im charakterystyczny różowy kolor, który w połączeniu z aminokwasami może stać się rakotwórczy. Złą sławą cieszy się również benzoesan sodu. Dlatego branża spożywcza coraz częściej szuka zdrowszych alternatyw, które przedłużą przydatność produktów, a jednocześnie nie będą stanowiły szkody dla organizmu. Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że lepiej sięgnąć po szynkę o szarawym odcieniu niż tę różową. W przypadku branży cukierniczej odchodzi się z kolei od stosowania sztucznych słodzików, które również mają destrukcyjny wpływ i mogą przyczyniać się do mnożenia się komórek nowotworowych. Oczywiście wszystko dotyczy to sporych stężeń i regularnego spożywania produktów zawierających np. aspartam.
Jakich obowiązkowych procedur musi przestrzegać przedsiębiorstwo branży spożywczej?
Według prawa przedsiębiorstwo branży spożywczej powinno przestrzegać systemów jakości takich jak: Dobra Praktyka Produkcyjna, Dobra Praktyka Higieniczna, Dobra Praktyka Laboratoryjna, a także HACCP, stanowiącego analizę zagrożeń i krytyczny punkt kontrolny. Dodatkowo przedsiębiorstwa, które chcą prowadzić działalność według europejskich standardów stosują się do norm ISO dla danej branży. Takie obostrzenia są gwarancją tego, że cały proces produkcyjny jest przemyślany i prowadzony według ściśle określonego regulaminu czy harmonogramu, podzielony na etapy, gdzie każdy z nich podlega ścisłej kontroli, względem jakości produktu i bezpieczeństwa jego przygotowywania na każdym etapie. Każdy pracownik musi dbać zatem nie tylko o czystość własną, ale również stanowiska pracy oraz maszyn, które muszą być regularnie kontrolowane pod kątem prawidłowego działania, dezynfekowane i sterylizowane.
Obowiązkowa odzież i obuwie robocze dla branży spożywczej
Skoro wiemy już, że przedsiębiorstwa spożywcze zobowiązane są do przestrzegania procedur sanitarnych, to warto przytoczyć, jak wygląda to w praktyce. Każdy pracownik musi mieć według kodeksu pracy zapewnioną odzież i obuwie robocze. Nie inaczej jest w przypadku branży spożywczej. Tutaj stosuje się odzież roboczą i odzież ochronną. Pracownicy często zobowiązani są do noszenia jednorazowych fartuchów, bądź też takich, które po zmianie trafiają do pralni. Ponadto osoby pracujące przy produkcji żywności muszą nosić na głowach czepki, a na rękach jednorazowe rękawice. Obuwie robocze dla branży spożywczej musi być białe, a dodatkowo pozbawione elementów metalowych. W ten sposób zachowuje się czystość na hali produkcyjnej.
Jak powinno być wyposażone stanowisko sanitarne dla pracowników branży spożywczej?
Przed wejściem na halę produkcyjną i założeniem odzieży ochronnej pracownicy zobowiązani są do zadbania o higienę osobistą i dokładne umycie i dezynfekcję rąk. Dlatego obok dozownika do mydła do rąk znajduje się również dozownik do środka dezynfekcyjnego, który zabija niemal wszystkie bakterie. Po umyciu rąk dodatkowym zabezpieczeniem są rękawiczki np. nitrylowe, które muszą być dopuszczone do kontaktu z żywnością. Takie stanowisko sanitarne powinno posiadać automatyczne systemy, ewentualnie łokciowe. Zatem dozownik do mydła do rąk powinien działać na podczerwień bądź przy pomocy wajchy, której nie uruchamia się dłonią. Dodatkowo obok powinny znajdować się suszarki do rąk z filtrem HEPA, który pochłania 99,9% bakterii. Drzwi prowadzące na halę produkcyjną powinny być wahadłowe, wyposażone w taki mechanizm, który umożliwia otwieranie bez użycia rąk, a z użyciem przedramienia, podobnie jak ma to miejsce na sali operacyjnej.
Zapewnienie bezpieczeństwa żywności jest możliwe ze względu na liczne procedury. Niemniej jednak chcąc kupować żywność nie tylko bezpieczną ze względu na sposób jej przygotowania, ale również skład, należy sięgać po produkty ekologiczne. Trzeba się tu jednak liczyć z wyższą ceną, jednak na zdrowiu lepiej nie oszczędzać.