Przydomowy ogród lub ogródek może stanowić źródło radości i zdrowia. Wystarczy, że znajdzie się w nim odpowiednia szklarnia ogrodowa, a w niej grządki z ulubionymi warzywami i ziołami. W poniższym artykule eksperci marki Szklarnie z Runowa odpowiadają na pytanie, które zadaje sobie coraz więcej z nas: Czy i dlaczego warto zainwestować w szklarnię ogrodową?
Jaką rolę pełni Twój ogród?
Dom z ogrodem to marzenie większości z nas. Jednak sposób, w jaki postrzegamy przestrzeń wokół domu, stale się zmienia. Dawnej od ogrodów oczekiwaliśmy przede wszystkim rekreacji – taras, basen czy mini plac zabaw dla dzieci. Obecnie na nowo odkrywamy potencjał przydomowych ogrodów i ogródków, w których coraz chętniej uprawiamy owoce, warzywa i zioła. Uprawy w ogrodzie możemy realizować bezpośrednio na grządkach lub w szklarni. Te drugie mają oczywiście znacznie większe szanse na obfite plony. Dlaczego?
Szklarnia ogrodowa i jej zalety
Szklarnia ogrodowa to konstrukcja, której podstawowym zadaniem jest zapewnienie optymalnych warunków do wegetacji roślin. Z jednej strony szklarnia ogrodowa chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi i zagrożeniami w postaci szkodników, z drugiej zaś pozwala uzyskać i utrzymać odpowiedni mikroklimat sprzyjający wzrostowi roślin.
Decydując się na szklarnię z oferty Szklarni z Runowa, możemy wybrać:
- niedużą szklarnię miejską,
- szklarnię ogrodową z prostymi ścianami,
- szklarnię ogrodową z ukośnymi ścianami.
Każdy z oferowanych modeli ma wiele zalet, które docenią zarówno właściciele niewielkich ogródków, jak i szczęśliwi posiadacze dużych ogrodów.
Szklarnia ogrodowa miejska
Szklarnia miejska to rozwiązanie kompaktowe, którego niewielki rozmiar doskonale sprawdza się w warunkach ograniczonej przestrzeni, w mieście, czy na działce. Od wczesnej wiosny do później jesieni szklarnia miejska może być wykorzystywana do uprawy wybranych roślin warzywnych i ziół. W sezonie zimowym możemy ją adaptować na ogród zimowy dla roślin ozdobnych. Nowoczesne szklarnie miejskie oferowane przez Szklarnie z Runowa idealnie wpisują się w bardzo modną koncepcję „Urban Farming”.
Szklarnia z prostymi czy też ukośnymi ścianami?
Tam, gdzie ze względów metrażowych możemy sobie pozwolić na większą szklarnię, do wyboru mamy szklarnie z prostymi i z ukośnymi ścianami. Szklarnie z prostymi ścianami zajmują mniej miejsca, a ich powierzchnia jest w 100% wykorzystywana pod uprawę. Ich dodatkową zaletą są wyższe ściany, które wpuszczają do wnętrza więcej światła, co przekłada się na jeszcze lepsze efekty uprawy. Szklarnie z ukośnymi ścianami są za to bardziej odporne na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, przede wszystkim silnego wiatru i zalegającego na dachu szklarni śniegu. Oferują również większą powierzchnię podłoża pod uprawę. Ze względu na akumulację światła i ciepła szklarnie z ukośnymi ścianami są szczególnie polecane osobom, którym zależy na uprawie od wczesnej wiosny do później jesieni, a także w lokalizacjach narażonych na silne wiatry i o utrudnionym dostępie do naturalnego światła