Fototapeta w salonie na ścianie

Dekoracja ścian jest kluczowa przy urządzaniu każdego wnętrza. Odpowiednie dodatki na ścianę potrafią podkreślić, albo wręcz nadać specyficzny styl pomieszczeniu. Modnym i praktycznym rozwiązaniem jest położenie fototapety na ścianę. Nie można jednak zapominać o tradycyjnych dekoracjach, jakim są obrazy na ścianę. Jak wkomponować fototapetę lub obraz w klimat swojego wnętrza?

Dlaczego warto zdecydować się na fototapetę?

Fototapeta to wielkoformatowy wydruk fotograficzny wykonany na materiale do tapet. Nowoczesne tapety nie mają wiele wspólnego z tymi, które niektórzy pamiętają z lat 80. i 90., a wręcz przeciwnie są nowoczesne i dodają świeżości aranżowanemu wnętrzu. Jakie zalety fototapet można wymienić?

Obecnie na rynku fototapety są dostępne w niezliczonej ilości kolorów, wzorów, czy tekstur. Można zamówić tapetę z wybraną fotografią, motywem graficznym, albo rysunkiem. Różnorodność jest tak duża, że bez problemu można znaleźć fototapetę pasującą do każdego pomieszczenia bez względu na styl i pełnioną funkcję. Charakteryzuje je również łatwość montażu, trwałość i odporność na czyszczenie. Niektóre rodzaje fototapet występują nawet w wersji wodoodpornej.

Fototapeta do salonu

Salon to pomieszczenie reprezentacyjne każdego domu lub mieszkania, do którego najczęściej zaprasza się gości. To tam również przeważnie rodziny spędzają większość swojego wolnego czasu. W związku z tym, warto wybrać fototapetę, która będzie przyjemna dla oka, uniwersalna, aby zbyt szybko nie znudziła się domownikom, a także stylistycznie pasująca do tego wnętrza.

W salonach urządzonych nowocześnie dobrze sprawdzą się fototapety utrzymane w czarno – białej kolorystyce przedstawiające, np. widok na miasto lub miały charakterystyczny motyw graficzny. Dobrym pomysłem okażą się również fototapety trójwymiarowe, które dodatkowo wizualnie powiększą pomieszczenie. Do salonów pasują również ponadczasowe motywy kwiatowe i krajobrazy.

Fototapeta do sypialni

Podstawową funkcją sypialni jest odpoczynek i regeneracja. Wybierając do niej fototapetę, warto jest mieć to na uwadze i skłaniać się ku stonowanych kolorach i delikatnych wzorach. Zbyt jaskrawe i wyraziste barwy, jak neonowa żółć lub pomarańcz, albo krwisty czerwony, mogą utrudniać zapadnięcie w głęboki sen i negatywnie wpływać na jego jakość.

Do sypialni sprawdzą się fototapety w uspokajającej tonacji, np. w stłumionych odcieniach zielonego, brązowego, czy w ciepłych beżach. Projektanci wnętrz polecają motywy lasu, marmuru i neutralne grafiki.

Fototapeta do kuchni i łazienki

Niektóre rodzaje fototapet, przykładowo tapeta winylowa na podkładzie flizelinowym, są szczególnie odporne na zniszczenia mechaniczne, ekspozycję na wilgoć i wyższe temperatury. Właśnie takie produkty można bez obaw kłaść na ścianach w kuchni i łazience. Idealnie sprawdzą się tam tapety imitujące beton, marmur lub starą cegłę.

Obrazy jako designerska ozdoba ścian

Obecnie obrazy przestały być czymś elitarnym, na co może pozwolić sobie tylko wąska grupa osób. Każdy może mieć swój kawałek sztuki we własnym domu czy mieszkaniu. Najważniejszą kwestią jest dobór obrazu, który będzie współgrał nie tylko z klimatem pomieszczenia, ale również z artystycznymi preferencjami domowników. Podstawą przy wyborze obrazu na ścianę są emocje, które wzbudza. Jeśli dzieło kojarzy się pozytywnie i zachęca do dłuższej kontemplacji, zdecydowanie powinno zawisnąć na ścianie!

Galerie obrazów

Ciekawym pomysłem jest kreowanie całych kompozycji z kilku obrazów. Najbardziej popularną formą galerii jest tryptyk, czyli obraz podzielony na trzy części. Można jednak tworzyć aranżacje zbudowane z obrazów z różnymi motywami lub o różnej wielkości. Ważne, aby zawsze znaleźć pomiędzy nimi czynnik wspólny, np. podobną tonację kolorystyczną lub ramę.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.