Dża jasna kuchnia odświerzona po remoncie

Odświeżenie kuchni nie musi wiązać się z dużymi kosztami lub czasochłonnym remontem. Czasami nawet niewielka zmiana może całkowicie odmienić oblicze pomieszczenia. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak odświeżyć kuchnie bez remontu.

Jak odmienić kuchnie bez remontu?

Nawet najlepiej wykonana kuchnia po jakimś czasie może wymagać odświeżenia. Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz remont mieszkania i chce dopasować aranżację wszystkich pomieszczeń do siebie, czy też czujesz potrzebę odmiany i chcesz po prostu zmienić estetykę, przeprowadzanie prac remontowo – budowlanych w domu wiąże się najczęściej z bałaganem, hałasem oraz dużymi wydatkami. Szczególnie jeżeli planujesz odświeżenie wnętrz za pomocą nowego wyposażenia. Warto wiedzieć, że swoje mieszkanie i kuchnie odmienić można w łatwiejszy sposób. Dobrą opcją jest pomalowanie mebli kuchennych oraz ścian, w tym płytek.

Farby akrylowe do szafek

Malowanie szafek zamiast ich wymiany to tańszy sposób na całkowitą odmianę kuchni. Nadanie meblom kuchennym nowego koloru sprawi, że cała kuchnia nabierze całkowicie nowego stylu i kolorytu. Przy wyborze koloru warto zdać się na własne upodobania. Warto wiedzieć przy tym, że jasne odcienie wprowadzą do wnętrza lekkość i naturalność, a bardziej intensywne dodadzą natomiast kuchni zupełnie nowej energii. Przyciągającym wzrok zabiegiem jest również wykorzystanie dwóch kontrastowych barw.

Niezależnie od koloru, na jaki planujemy przemalować szafki, szczególnie istotny jest rodzaj farby.

Farby do mebli kuchennych powinny być przeznaczone do trudnych warunków, to znaczy odporne na zabrudzenia, wysokie temperatury oraz wilgoć. Istotne jest również podłoże, na które nowa farba będzie nakładana. Najlepiej zawczasu zaopatrzyć się w emalię do zadań specjalnych, czyli taką, która nadaje się zarówno do drewna, jak i metalu. Dzięki temu pokrycie szafek kuchennych nie będzie stanowić problemu. Sama farba nie gwarantuje jednak sukcesu w odświeżaniu szafek. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W niektórych przypadkach niezbędne może być zdjęcie starej emalii za pomocą papieru ściernego. Przeszlifowanie mebli pozwoli na zmatowienie powierzchni, dzięki czemu farba będzie bardziej przyczepna. Kolejna ważna kwestia to wyczyszczenie i otłuszczenie szafek. W tym celu dobrze sprawdzi się np. benzyna ekstrakcyjna. Następny krok to nałożenie podkładu pod farbę. Taki sposób przygotowania podłoża nie tylko sprawi, że farba będzie się lepiej trzymać, ale również barwy staną się bardziej intensywne. Przed rozpoczęciem malowania warto również zadbać o stan mebli. W przypadku ubytków konieczne może być zastosowanie szpachli.

Istotne jest również odpowiednie przygotowanie całej kuchni, czyli zasłonięcia blatów i innych sprzętów w celu ich ochrony przed zabrudzeniem podczas malowania.

Malowanie ścian w kuchni – jaką farbę wybrać?

Aby w pełni odmienić kuchnie, oprócz szafek, warto również pomalować ściany. W tym przypadku również należy postawić na odpowiedni środek. Do malowania ścian w kuchni najlepsze są produkty odporne na ścierania i wilgoć, czyli farby dyspersyjne, takie jak farby lateksowe oraz akrylowe. Wybierać możemy spośród produktów o wykończeniu matowym, półmatowym oraz błyszczącym. Często w kuchni na ścianach mamy również płytki. Warto wiedzieć, że także w tym przypadku możemy odmienić ich wygląd dzięki dobrze dobranej farbie.

Najlepsza farba do płytek to produkt odporny na zmywanie, ścieranie i wilgoć.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.