Rynek systemów grzewczych rozwija się bardzo dynamicznie.
O temperaturę w domu dbają nowoczesne kotły piątej klasy np. Defro , coraz mocniej rozwijają się odnawialne źródła energii. Należy jednak zwrócić uwagę, że oprócz źródeł ciepła, postęp dotyczy również osprzętu stosowanego w instalacjach grzewczych. W tym przypadku, bardzo ważną rolę pełnią regulatory temperatury. Są to inteligentne urządzenia, pozwalające utrzymać temperaturę pokojową na zadowalającym poziomie. Występuje wiele wariantów tego osprzętu, dostosowanych do preferencji klienta oraz rodzaju systemu grzewczego.
Optymalna temperatura w domu
Jak ustawić ogrzewanie podłogowe i po co zarządzać tak wydajnymi kotłami jak urządzenia Defro? Regulacja temperatury w pomieszczeniach ma dwie, bardzo duże zalety. Pierwszą z nich jest zwiększenie komfortu domowników. Temperatura w domu wpływa wymiernie na samopoczucie mieszkańców. Bardzo często, źle dobrana temperatura może być powodem chorób i osłabienia odporności. Drugą zaletą są kwestie finansowe. Odpowiednie ustawienie temperatury, przekłada się bezpośrednio no optymalizację pracy urządzenia grzewczego. Wynikiem tego, są oszczędności generowane podczas użytkowania źródła ciepła.
Przewodowe regulatory temperatury
Regulatory temperatury to nowoczesne urządzenia, które mogą współpracować zarówno z tradycyjnymi kaloryferami jak również z ogrzewaniem podłogowym. Najprostszym rozwiązaniem są przewodowe regulatory temperatury. Regulują pracę instalacji, wysyłając za pomocą przewodu sygnał do systemu grzewczego. Zazwyczaj pracują w trzech trybach temperatury: dziennym, nocnym oraz przeciwzamrożeniowym. Co więcej, mogą być zasilane za pomocą baterii, co przekłada się na oszczędność energii.
Bezprzewodowe regulatory temperatury
Bezprzewodowe regulatory temperatury działają na tej samej zasadzie, co ich przewodowe odpowiedniki. Jedyną różnicą jest to, że wysyłają sygnał drogą radiową. Również posiadają rozwinięte funkcje ustawiania cykli pracy oraz automatycznego sterowania.
Czujniki temperatury
Praca regulatorów może być oparta o czujniki temperatury zewnętrznej oraz wewnętrznej. W tym przypadku temperatura jest dostosowana do tzw. krzywej grzewczej. Opiera się ona na zależności między temperaturą powietrza na zewnątrz a temperaturą wody wychodzącej z systemu grzewczego. Służą do tego czujniki temperatury zewnętrznej. Natomiast, czujniki wewnętrzne korygują krzywą grzewczą, pozwalając na jeszcze lepszą optymalizację temperatury w budynku.
Koszt regulatorów temperatury
Najprostszy regulator temperatury można kupić już za 100 zł. Bardziej zaawansowane modele mogą kosztować trzy razy tyle. Warto pamiętać, że jest to inwestycja, która wymiernie przyczyni się do oszczędności, przede wszystkim podczas sezonu grzewczego. Szacuje się, że regulacja i optymalizacja temperatury w budynku, może obniżyć koszty ogrzewania, nawet o 30%. Co więcej, w sezonie letnim, regulatory mogą współpracować z instalacjami klimatyzacji. Ich montaż i instalacja nie wymaga ingerencji w infrastrukturę budynku.
W dobie rozwoju technologicznego ogrzewnictwa, warto postawić na jakość nie tylko źródła ciepła, ale również całego osprzętu instalacji. Dodatkowa aparatura nie tylko podnosi komfort użytkowania, ale również wpływa na oszczędność podczas sezonu grzewczego (ogrzewanie) lub sezonu wzmożonej pracy klimatyzacji. Automatyczne sterowanie jest rozwiązaniem, które sprawdza się nie tylko w infrastrukturze dodatkowej budynku (np. rolety zewnętrzne lub oświetlenie), ale również doskonale współpracuje z systemem grzewczym.