Projekt idealnego domu dla siebie

Dzięki różnorodnemu wyborowi możesz przeglądać w wielu projektach domów, które z pewnością przyciągną Twój wzrok a nawet zachęcą do siebie tak bardzo, że wyobrazisz sobie w danym domu swoje przyszłe życie. Takich projektów z pewnością będzie kilka i wtedy zaczyna się problem, który z nich wybrać i tym samym jaki dom wybudować, aby był idealny zarówno dla Ciebie jak i Twojej rodziny. To, jaki metraż wybierzesz, ile pomieszczeń i na jakie rozwiązania zwrócisz uwagę będzie rzutowało na Waszym komforcie mieszkania w nowym miejscu.

Budowa domu a działka

Pierwszą istotną sprawą, która dotyczy budowy domu jest działka, jej wymiary, ukształtowanie terenu i ogólne położenie. Aby wybrać odpowiednio dużą powierzchnię pod budowę należy wziąć pod uwagę to, jak duży dom miałby na niej powstać. Popularne rozległe parterowce nie są odpowiednią opcją dla dużej rodziny, która posiada małą działkę. Należy bowiem pamiętać o zachowaniu odległości pomiędzy domem a granicą działki, na której się znajduje. Jest ona określona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. Wynika z niego, że pomiędzy granicą działki a ścianą domu z oknami lub drzwiami muszą być zachowane 4 metry odległości, a ścianą bez takich otworów 3 metry. Jeśli szerokość terenu jest mniejsza niż 16 metrów, te odległości ulegają zmianie. Im większą nieruchomość kupisz, tym zyskasz więcej możliwości. Nie oznacza to jednak, że mniejsza działka musi tworzyć ograniczenia. Przy wyborze projektu stajesz przed decyzją dotyczącą liczby kondygnacji. Wiele osób jako pierwszą rzecz określa właśnie to, czy dom będzie piętrowy czy parterowy. Przy działce o mniejszych parametrach lepiej zdecydować się na budynek z piętrem, jednak warto pamiętać o tym, że schody są bardzo kosztowną inwestycją w budynku. Kolejnym elementem dotyczącym wielkości domu jest to, czy zdecydujesz się na podpiwniczenie lub strych. Pamiętaj, że cena budowy piwnicy to nawet 1/3 całości inwestycji, jest to więc na tyle kosztowne, że coraz mniej osób się na to decyduje. Jeśli chodzi o strych, należy zapoznać się z MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego) lub WZ (Warunki Zabudowy). W tych dokumentach znajdują się informacje między innymi na temat tego, jak wysoki budynek może stanąć na danym terenie. Najlepiej wybrać działkę w kształcie kwadratu lub prostokąta oraz o jak najbardziej płaskim ukształtowaniu terenu. Te dwa parametry pozwolą po pierwsze na większą dowolność przy wyborze projektu, a po drugie na szybszą budowę. Grunt o skomplikowanym ukształtowaniu terenu należy podsypywać ziemią, by doprowadzić go do terenu jak najbardziej płaskiego. Im lepiej skomunikowana działka tym lepiej dla jej posiadaczy. Dobry dojazd do drogi głównej, obecność sklepu czy przystanku w pobliżu to dodatkowe atuty, na które warto zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Pomieszczenia w domu

Ilość osób, która będzie mieszkać w domu powinna być głównym elementem wpływającym na jego wielkość. Dla każdego z domowników należy rozpatrzeć własną sypialnię. Dla pana i pani domu zazwyczaj planuje się jeden większy pokój. Od Was zależy też, czy zdecydujecie się na pokój gościnny. Często pracujesz w domu? Rozważ, aby przeznaczyć przestrzeń na prywatny gabinet. Jedna łazienka powinna przypadać na dwie, maksymalnie trzy osoby, aby wszystkim żyło się komfortowo. Jadalnia połączona z salonem, czy jako osobne pomieszczenie? Jak duża będzie część wspólna? Jeśli domownicy lubią dużo gotować, warto zdecydować się na zamknięcie kuchni, aby zapachy nie roznosiły się po całym domu. Dla fanów łona natury dobrym rozwiązaniem będzie salon otwarty na ogród i z tarasem. Pomyśl więc o swoich potrzebach i marzeniach, spraw aby jak najlepiej je połączyć.

Wielkość działki oraz upragnionego domu to najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, przeanalizować i wzajemnie do siebie dopasować. To jest pierwszy krok z listy o Twoim wymarzonym domu. Dołączyć do niej należy również potrzeby i liczbę przyszłych mieszkańców i pomieszczeń, które będą miały zapewnić im komfort użytkowania. Te wszystkie elementy warto dopasować do swoich pragnień i zgodnie z nimi zaplanować budowę domu.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.