Scieżka w ogrodzie między kwiatami

Projektowanie ogrodu to nie tylko planowanie jego podziału funkcjonalnego i nasadzeń roślin, ale również komunikacji wewnętrznej, pomiędzy jego strefami. Dobrze zaplanowane i wykonane ścieżki ogrodowe pozwolą poruszać się po ogrodzie bez siania zniszczeń w roślinności, ale również dodadzą ogrodowi urody. Zobaczmy, jak wykonać ścieżki ogrodowe, by były funkcjonalne i estetyczne.

Z czego wykonać ścieżki ogrodowe?

Materiałów, z których można wykonać ścieżki ogrodowe jest bardzo wiele. Możemy zdecydować się na ścieżki z kostki brukowej, płyt betonowych, kamiennych, drobnych kamyczków czy drewna w różnej odsłonie. Wiele zależy od tego, w jakim stylu jest aranżacja ogrodu oraz tego, czy ścieżki mają służyć wyłącznie spacerom, czy będą też wykorzystywane przez dzieci do jazdy na rolkach, hulajnodze lub deskorolce.

Ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy wyborze materiału na ścieżki ogrodowe jest jego kolor. Niektórzy chcą, by ścieżka w ogrodzie wyróżniała się od otoczenia i tworzyła mocno widoczny akcent w ogrodzie. Inni z kolei preferują bardziej dyskretne rozwiązania, które sprawiają, że ścieżka wtapia się w otoczenie i jest niemal niewidoczna w połaci trawnika.

Jak przygotować grunt pod ścieżkę ogrodową?

Po wybraniu materiału na ścieżkę ogrodową czas przygotować grunt na jej wykonanie. Ułożenie nawierzchni ścieżki bezpośrednio na trawniku jest złym rozwiązaniem, gdyż będzie to nie tylko nieestetyczne, ale również niefunkcjonalne i nietrwałe. Zdecydowanie lepiej będzie usunąć darń z części przeznaczonej na ścieżkę, a jej brzegi wyłożyć obrzeżami trawnikowymi z materiału dopasowanego do nawierzchni. Kolejnym krokiem jest dobre przygotowanie podłoża, które będzie gwarantować dłuższą trwałość ścieżki.

Sposób przygotowania podłoża pod ścieżki ogrodowe zależy w dużej mierze od tego, co ma zostać na nich ułożone. Wysypanie ścieżki kamieniami wymaga znacznie mniejszych nakładów pracy niż ułożenie kostki brukowej czy płyt kamiennych. W każdym jednak przypadku konieczne będzie ułożenie geowłókniny. Jest to materiał, który pomoże ustabilizować podłoże oraz oddzielić wierzchnią warstwę czyli nawierzchnię ścieżki od gruntu. W przypadku kamieni zapobiegnie to wbijaniu się kamieni w glebę, a w przypadku nawierzchni z kostki brukowej będzie można uchronić przed „utopieniem się” w gruncie kolejnych warstw będących podkładem pod kostkę.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.