Wykonywanie szachowania fundamentów

Podstawę każdego budynku – bez względu na to, czy mamy na myśli dom jednorodzinny, budynek wielorodzinny, czy może obiekt użyteczności publicznej – stanowi mocny i solidny fundament. To on dba o stabilność oraz trwałość całej konstrukcji nie tylko podczas trwania budowy, ale również długo po jej zakończeniu. Jedną z powszechnie stosowanych w budownictwie metod są fundamenty wykonane w szalunku. W jakich sytuacjach warto zastosować szalunek do fundamentów? Jak prawidłowo wykonać szalowanie? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Kiedy szalowanie fundamentów jest konieczne?

Nie w każdym przypadku fundament wymaga szalowania. Jeśli na miejscu, gdzie ma zostać postawiony budynek, podłoże jest odpowiednio zwarte i wysokiej jakości, beton może zostać wylany bezpośrednio do wyłożonego folią wykopu. Decyzję o konieczności szalowania fundamentów podejmuje architekt, kierując się przy tym odpowiednimi, dokładnymi wyliczeniami. W sytuacji kiedy grunty są słabej jakości, ziemia jest mało zwarta, a wykop osypuje się, to nieomylny znak, że szalowanie fundamentu jest absolutną koniecznością. Dzięki temu fundament będzie precyzyjnie wykonany, mocny i trwały.

W budownictwie jednorodzinnym zwykle zastosowanie znajdują szalunki jednorazowe. Alternatywę dla nich stanowią szalunki powtarzalne, które nadają się do wielokrotnego wykorzystania.

Jak wybrać odpowiedni szalunek do fundamentów?

Z uwagi na to, że prawidłowo wykonany, solidny fundament ma diametralny wpływ na trwałość i wytrzymałość całego budynku, przy jego wykonaniu nie warto oszczędzać na materiałach. Dotyczy to również szalunków fundamentowych. Stanowią one co prawda tymczasową konstrukcję, ale to właśnie od nich w głównej mierze zależy precyzyjne uformowanie elementów betonowych. A to przekłada się na wyższą jakość stawianej konstrukcji. Solidny i mocny szalunek do fundamentów to podstawa efektywnego szalowania.

Szalowanie fundamentów krok po kroku

Prawidłowe przygotowanie do wykonania szalowania fundamentów ma duży wpływ na trwałość stawianego budynku, a także jego odporność na czynniki zewnętrzne. Poniżej przedstawiamy kompletny proces szalowania fundamentów:

1. Wykonanie odpowiednio wymierzonego wykopu pod fundamenty i zalanie przygotowanego wykopu chudym betonem.

2. Ustawienie szalunku na wylanym betonie – ten etap wymaga szczególnej precyzji i skrupulatności.

3. Ułożenie zbrojenia

4. Zalanie przygotowanych form betonem o klasie zgodnej z realizowanym projektem. Przed wylaniem beton warto poddać go wibrowaniu, co pozwala usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza i ułatwia rozprowadzanie masy. Po wylaniu beton wymaga regularnego podlewania wodą przez około tydzień.

5. Dopiero po całkowitym zastygnięciu betonu, możliwe jest zdjęcie szalunków. Ważne aby pamiętać o tym, że proces zastygania nie powinien być przyspieszany.

Precyzyjny i mocny szalunek fundamentowy daje gwarancję solidnego, trwałego fundamentu, który zapewni budynkowi stabilność i wytrzymałość na dziesiątki, a może nawet na setki lat!

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.