Przychodnia lub prywatny gabinet lekarski to miejsca, w których stwarza się pacjentowi strefę komfortu, w których pacjent nie może czuć się skrępowany. Oprócz odpowiedniego wystroju wnętrza oraz właściwego dobrania kolorystyki ścian i dekoracji, równie istotne jest zadbanie o najlepsze przesłony okienne, żeby pacjent czuł atmosferę intymności, a jednocześnie aby do pomieszczenia wpadała odpowiednia ilość światła. Z powodów estetycznych i higienicznych rezygnuje się z zasłon i firan, stawiając na rolety lub żaluzje. Co najlepiej zatem sprawdzi się w gabinecie lekarskim?
Rolety dzień i noc czy klasyczne?
Roleta to najbardziej uniwersalny sposób zaciemniania pomieszczenia. Wyróżnia się przede wszystkim prostym montażem i demontażem oraz łatwością utrzymania jej w czystości. Montaż rolety odbywa się bezpośrednio na ramie okiennej lub poza nią – na ścianie. Istnieje też zupełnie bezinwazyjny sposób montażu – za pomocą specjalnych haczyków nakładanych na ramę okna, do których mocuje się roletę. Skład tkaniny, z której wykonana jest roleta, oraz jej splot gwarantują łatwą pielęgnację i zapewniają że tkanina nie jest bardzo podatna na zanieczyszczenia. O ile producent nie zaleca inaczej, roletę przeciera się wilgotną szmatką i pozostawia do wyschnięcia. Wybierając odpowiednią roletę do pomieszczenia, należy zwracać uwagę na grubość tkaniny, co przekłada się na stopień zaciemnienia pomieszczenia.
Rolety dzień i noc różnią się od siostrzanej klasyki przede wszystkim tkaniną, na której pasy o grubym splocie, a zatem zaciemniające, przeplatają się z pasami o splocie cienkim, które z powodzeniem przepuszczają dużą ilość światła. Przy odpowiednim ustawieniu pasów, można albo całkowicie zasłonić okno i zablokować dostęp światła słonecznego lub wpuścić światło przy dyskretnym zasłonięciu okna przed okiem osób przebywających na zewnątrz. Rolety te nie nagrzewają się, dzięki czemu nie podnoszą temperatury wewnątrz pomieszczenia.
Żaluzje – perfekcyjna regulacja poziomu zaciemnienia.
Żaluzje są alternatywnym sposobem przysłaniania okien, wybieranym często ze względu na ich praktyczność w pielęgnacji – metalowe lub drewniane lamele wystarczy przecierać z kurzu za pomocą szczotki lub zwykłej szmatki. Dzięki możliwości ustawienia lameli w dowolnej pozycji, można idealnie dobrać poziom zaciemnienia pomieszczenia. Jeżeli stoimy przed wyborem materiału, z którego zbudowane są żaluzje, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii – design pomieszczenia, pielęgnacji oraz temperaturę wnętrza. Lamele metalowe są niezwykle łatwe w pielęgnacji, bardzo szybko wysychają i nie przyciągają tak bardzo kurzu, pasują do każdego pomieszczenia, jednak ich wadą jest szybkie nagrzewanie się w słoneczne dni. Drewniane lamele doskonale sprawdzą się w nowoczesnych pomieszczeniach o klimatycznym wystroju, ich pielęgnacja nie sprawia większego problemu, jednak pamiętać należy że dłużej wysychają po czyszczeniu na mokro, jednak odznaczają się tym, że nie nagrzewają się tak szybko jak lamele metalowe.
Rolety czy żaluzje?
Prosty montaż, łatwa pielęgnacja oraz innowacyjna możliwość regulacji dopływu światła to główne zalety rolet dzień i noc. Wszystkie te cechy sprawiają, że rolety te są najczęściej wybierane do przesłonięcia okien w jednostkach medycznych. W kwestii łatwości sterowania dopływem światła rolety dzień i noc pozostawiają pozostałe systemy okienne daleko za sobą.
Artykuł napisany na podstawie materiałów dostępnych na stronie sklepu Solaro.