Czarny kinkiet wisi na suficie

Głównym źródłem światła w większości pomieszczeń w domu są najczęściej lampy wiszące. Tymczasem nie mniej istotne okazują się dodatkowe punkty świetlne, które podnoszą funkcjonalność wybranej przestrzeni i wpływają korzystnie na budowanie atmosfery. Co więcej, ich obecność poprawia także estetykę całego mieszkania. Warto więc zdecydować się na nowoczesne kinkiety, które znacząco odbiegają dziś od modeli, które znamy sprzed lat. Co warto o nich wiedzieć i jakie lampy ścienne wybrać do poszczególnych pomieszczeń?

Kinkiety – co to takiego?

Najprościej mówiąc, kinkiety to lampy ścienne, które początkowo wykorzystywane były głównie do oświetlenia blatów roboczych – biurek czy stołów. Bardzo ważne więc było, by przyjmowały niezbyt duże rozmiary i były funkcjonalne w swojej formie. Współcześnie producenci oferują znacznie bardziej rozbudowane rozwiązania, które doskonale wpisują się w potrzeby i wymagania nowoczesnych klientów. Cechą charakterystyczną kinkietów jest generowanie przyjemnego, delikatnego światła. To właśnie ono sprawia, że możemy korzystać z nich codziennie – służą bowiem budowaniu ciepłej atmosfery, która nie męczy nawet po intensywnym dniu w pracy.

Lampy ścienne są dzisiaj wykorzystywane zarówno jako oświetlenie dodatkowe, jak i główne, jeśli pomieszczenie jest nieduże i zwyczajnie brakuje przestrzeni do montażu większych modeli. Coraz chętniej wykorzystujemy je także w sypialni, gdzie z powodzeniem zastępują lampki nocne standardowo stawiane na specjalnych szafkach. Wynika to przede wszystkim z chęci oszczędności przestrzeni, jednak nie ulega wątpliwości, że kinkiety są po prostu bardzo wygodne i estetyczne.

Kinkiety do sypialni

Właśnie w sypialni kinkiety pojawiają się najczęściej. Początkowo były wykorzystywane przede wszystkim jako oświetlenie dodatkowe, którego zadaniem było budowanie odpowiedniej atmosfery przed snem. Z biegiem czasu zaczęły pojawiać się także jako wsparcie w okolicach szafy z ubraniami lub po dwóch stronach toaletki, by łatwiej było wykonać makijaż czy ułożyć fryzurę. Dzisiaj coraz chętniej wykorzystujemy je w roli lampki nocnej – ważne jest jednak to, by możliwe było ich wyłączenie bez konieczności wstawania z łóżka.

Najlepszym rozwiązaniem do sypialni są kinkiety z kloszem skierowanym w dół. Nie chcemy bowiem przesadnie jej rozjaśniać – nasz umysł ma przygotować się do odpoczynku i nic nie może negatywnie wpływać na jakość snu. Takie modele będą praktycznym wsparciem w czasie wieczornych rozmów czy czytania ulubionej lektury, a jednocześnie zbudują miłą atmosferę w pokoju.

Okazuje się, że lampy ścienne są coraz chętniej wykorzystywane także jako oświetlenie główne sypialni. W takiej roli najlepiej sprawdzają się modele obudowane matowym szkłem, które znajdziesz w ofercie sklepu Artera. Można też zdecydować się na lampy ścienne wykonane z drewna – należy po prostu pamiętać, by pasowały do całej aranżacji.

Jaki kinkiet do przedpokoju?

Okazuje się, że jedną z najtrudniejszych aranżacyjnie przestrzeni w mieszkaniu jest przedpokój. To najczęściej wąskie pomieszczenie pozbawione dostępu do naturalnego światła, które należy rozjaśnić w taki sposób, by nie zabierać cennej przestrzeni. Właśnie dlatego doskonale sprawdzają się tam nowoczesne kinkiety.

Najbardziej atrakcyjny wizualnie efekt uzyskamy, decydując się na lampy ścienne zamknięte, które zostały wykonane z matowego tworzywa. Najlepiej wybierać modele w białym kolorze – ciemniejsze barwy mogłyby dodatkowo przytłoczyć niedużą przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem są w tym przypadku kinkiety otwarte w dwie strony. Ich światło będzie rozchodziło się w interesujący sposób po całej ścianie, stanowiąc nie tylko cenne źródło światła, ale także dekorację. Jeśli natomiast zależy ci na podkreśleniu obecności obrazów, zdjęć czy pamiątek, zdecyduj się na modele otwarte ku dołowi.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.