Kobieta studiująca grafikę przegląda swoje projekty

Grafika to studia o charakterze artystycznym, które pozwalają rozwijać zainteresowania i umiejętności. Studenci na tym kierunku mają szansę poznać szereg nowych możliwości twórczej realizacji i nabywać niezbędne w późniejszej pracy doświadczenie. To doskonały kierunek dla pasjonatów grafiki, który zapewni im szereg ciekawych ofert pracy. Jak dostać się na studia graficzne?

Grafika – studia dla wybranych?

Grafika to studia, które cieszą się sporą popularnością na uczelniach informatycznych oraz artystycznych. Dlaczego jest on wybierany przez tak licznych studentów? Ponieważ jest to alternatywa dla malarstwa i rzeźby – o tyle wygodniejsza, że bardziej przyszłościowa i pozwalająca na pracę w wielu różnych dziedzinach, nierzadko zdalnie.

Grafika użytkowa nie wymaga od nas pracy na płaszczyznach artystycznych; osoba po takich studiach może pracować właściwie wszędzie – w reklamie, na rynku wydawniczym, w instytucjach, którym nieobca jest reklama. Jest wiele miejsc, w których potrzeba dobrego grafika. Studia te otwierają przed nami również drzwi do współpracy międzynarodowej.

Jeśli więc brzmi to dla nas jak plan, a na dodatek posiadamy talent plastyczny i interesujemy się sztuką oraz jej historią, to jak najbardziej możemy spróbować swoich sił na studiach graficznych.

Jak wygląda rekrutacja na studia graficzne?

Ponieważ grafika to studia artystyczne, rekrutacja na nie musi wyłonić osoby o największych zdolnościach. Na każdej uczelni obowiązuje więc egzamin wstępny. Może on różnić się nieco w zależności od szkoły, jednak polega zwykle na tym samym.

Egzamin składa się z dwóch etapów: rozmowy wstępnej i zaprezentowaniu przygotowanych wcześniej przez kandydata prac z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, kompozycji, rzeźby i fotografii. Wówczas zapadają decyzje o tym, czy kandydat przechodzi do kolejnego etapu rekrutacji, który polega na zaprezentowaniu umiejętności praktycznych na różnych płaszczyznach sztuki. Należy pamiętać również o złożeniu wszelkich dokumentów w terminie, by nie zostać wykreślonym z listy osób przyjętych.

Co po studiach?

Chyba każdy student zastanawia się, jakie możliwości pracy będzie miał po ukończeniu studiów. Absolwenci kierunku grafika nie powinni się tym martwić, bo właściwie każdy sektor potrzebuje człowieka na tym stanowisku. Graficy mają więc szeroki wybór ofert, które pozwolą im rozwinąć karierę w sposób kreatywny.

Absolwenci studiów graficznych mogą pracować w wydawnictwach prasowych lub książkowych, agencjach reklamowych, firmach potrzebujących promocji i reklamy. Grafik odnajdzie się również w kulturze, a konkretniej w ośrodkach promujących sztukę: teatrach, galeriach sztuki etc. To miejsca, w których przyda się każda para artystycznych i kreatywnych rąk.

Graficy mogą również otworzyć własną działalność i selekcjonować zlecenia z różnych dziedzin, które będą im odpowiadały. Dla tych grafików, którzy wyrobią sobie już własną markę, pojawiają się opcje współpracy z klientami zagranicznymi, które pozwalają na powiększanie swojego doświadczenia.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.