Dom z rozwierną bramą garażową

Obecnie inwestorzy mają do wyboru kilka modeli bram garażowych różniących się nie tylko wyglądem, ale też konstrukcją i sposobem otwierania. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które warto uwzględnić podczas poszukiwania najlepszej opcji dla siebie. W jakich budynkach warto zamontować klasyczne drzwi garażowe dwuskrzydłowe?

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe – plusy i minusy tego rozwiązania

Klasyczna brama garażowa rozwieralna jest montowana na zawiasach, podobnie jak zwykłe drzwi. Dzięki temu może ona posłużyć przez wiele lat użytkowania, oczywiście o ile zainwestujemy w model ze skrzydłami wykonanymi z solidnych materiałów. Ze względu na swoją konstrukcję i sposób otwierania, drzwi garażowe dwuskrzydłowe doskonale sprawdzają się w budynkach, gdzie istotne znaczenie ma możliwość wykorzystania w pełni całej dostępnej wewnątrz przestrzeni. Ten model jest też chętnie wybierany ze względu na atrakcyjną cenę.

Brama rozwieralna może mieć asymetryczny podział skrzydeł, a dzięki temu jedno z nich wykorzystamy jako drzwi. Bez problemu zamontujemy w niej także drzwi przejściowe, jeśli skrzydła bramy są duże. Otwierane ręcznie pracują bardzo cicho, nie będą więc budzić domowników o poranku lub późnym wieczorem, zwłaszcza, jeśli garaż służy nie tylko do przechowywania auta, ale też jest wykorzystywany np. jako warsztat.

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe, podobnie jak inne modele bram, mają też swoje wady. Ze względu na sposób otwierania wymagają one odpowiednio dużo przestrzeni przed garażem. Na krótkich podjazdach parkowanie auta bezpośrednio przed budynkiem może więc okazać się niemożliwe, a postawienie samochodu zbyt blisko bramy grozi jego uszkodzeniem podczas otwierania bramy.

Planując montaż bramy rozwieralnej w garażu trzeba też pamiętać, że zimą konieczne będzie regularne odśnieżanie podjazdu. W przeciwnym razie swobodne otwieranie jej skrzydeł może okazać się utrudnione, zwłaszcza jeśli mokry śnieg zamarznie.

Z napędem czy bez?

Obecnie większość inwestorów decyduje się na bramy garażowe z napędem, który zwiększa komfort ich użytkowania. W automatykę można wyposażać dowolny model bramy, również te rozwieralne. W tym przypadku można zamontować do tradycyjnego napędu specjalne ramiona, które pchają lub ciągną skrzydła. Inne rozwiązanie to montaż napędu przeznaczonego do rozwieralnych bram ogrodzeniowych. Druga opcja nie jest jednak polecana do wąskich budynków, ponieważ ramiona napędu montowane są na ścianach, przez co zmniejszają światło otworu wjazdowego.

Wybierając napęd do bramy garażowej, musimy też pamiętać, że moc siłowników musi uwzględniać wielkość i ciężar skrzydeł. Jeśli będą one pracowały na granicy swoich możliwości, zużyją się szybciej, a ponadto mogą mieć trudności z poruszaniem skrzydłami podczas wietrznej pogody. Inwestycja w siłowniki o zbyt dużej mocy z kolei jest niepotrzebnym wydatkiem. Najrozsądniej będzie skorzystać z pomocy fachowców – specjaliści podpowiedzą jaka automatyka w konkretnym przypadku sprawdzi się najlepiej i zapewni długie i wygodne użytkowanie bez awarii.

Czym kierować się podczas wybierania bramy rozwieralnej do garażu?

Drzwi dwuskrzydłowe garażowe wykonywane są z różnych materiałów. Bramy z drewna doskonale pasują do posesji z klasycznymi budynkami, ale trzeba je zabezpieczać przed działaniem czynników atmosferycznych za pomocą specjalnych impregnatów. Osoby, które nie chcą martwić się o impregnowanie drzwi garażowych, mogą wybrać tego typu modele wykonane ze stali. Są one trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo łatwe w czyszczeniu, a przy tym nie straszne im deszcz czy ostre słońce. Są dostępne w wielu kolorach, a także z okleiną dekoracyjną imitującą drewno, beton czy kamień.

Pamiętajmy, że brama garażowa stanowi duży element elewacji, a przez to rzuca się w oczy. Wybierając kolor skrzydeł należy więc dostosować jej kolor i wzornictwo do aranżacji całej posesji. Obecnie inwestorzy mają do wyboru nie tylko różne kolory skrzydeł, ale też mogą zdecydować się na przeszklenia, które doświetlą wnętrze garażu i jednocześnie będą pełnić funkcję dekoracyjną.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.