Urządzenie do wypompowywania szamba musi być specjalne dedykowane do tego celu. Nie można używać innych sprzętów, ponieważ nie poradzą sobie z zanieczyszczeniami, jakie znajdują się w ściekach. Na rynku dostępne są modele przeznaczone do przetwarzania zanieczyszczeń różnej wielkości. Przed zakupem konkretnej maszyny warto zapoznać się ze specyfikacją określającą wszystkie parametry.
Jaką pompę do szamba wybrać?
Brak podłączenia do kanalizacji wymaga zastosowania innych rozwiązań pozwalających sprawne usuwanie ścieków. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z zanieczyszczeniami jest zastosowanie pompy zanurzeniowej wyposażonej w specjalne wirniki samooczyszczające. Kluczową rolę odgrywają także specjalne mechanizmy rozdrabniające. Aby pompa do szamba sprawnie radziła sobie ze ściekami, powinna być przystosowana do rozdrabniania zanieczyszczeń o minimalnej średnicy 20 mm.
Na rynku dostępne są także modele do oczyszczania ścieków z odpadów o bardzo małej średnicy wynoszącej około 5 mm. Takie urządzenia można stosować pod warunkiem, że zanieczyszczenia faktycznie nie będą przekraczały tej wielkości. W przeciwnym razie sprzęt ulegnie awarii. W takiej sytuacji przed pompą montuje się specjalne bariery zatrzymujące większe elementy. Osadniki należy regularnie czyścić, dlatego w przydomowych oczyszczalniach lepiej stosować pompy do szamba o większym przelocie wirnika lub wyposażonych w system rozdrabniający.
Ile zbiorników zamontować?
Rodzaj zanieczyszczeń wpływa także na liczbę montowanych zbiorników. Eksperci z firmy Dambat produkującej pompy i akcesoria do przydomowych oczyszczalni ścieków wyjaśniają, jakie rozwiązania stosować:
Najczęściej wykorzystywane są dwukomorowe zbiorniki na ścieki. Jedna część przeznaczona jest do magazynowania tak zwanych zanieczyszczeń stałych. Drugi pojemnik zawiera brudną wodę z bardzo drobnymi odpadami. Jeśli na działce użyto tego typu zbiorników, wystarczający będzie zakup pompy do brudnej wody.
Trochę inaczej należy postąpić w przypadku zbiorników jednokomorowych, w których razem z brudną wodą pływają zanieczyszczenia o dużej średnicy. W takiej sytuacji wymagane jest zastosowanie specjalnej pompy zatapialnej z dużym przelotem tak, by można było do niej podłączyć rury o minimalnej średnicy wynoszącej 50 mm. Jeśli z jakichś przyczyn nie ma możliwości podpięcia rur o takiej szerokości, należy wybrać pompę z rozdrabniaczem. Warto także pamiętać, że użycie zwykłych pomp nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie poradzą sobie z zanieczyszczeniami. Odpady skutecznie pozatykają mechanizmy urządzenia i trzeba będzie kupić nowy sprzęt.