Instalacje ogrzewania, jak wszystkie inne eksploatowane systemy ulegają czasami awarii. Brak ciepłej wody może dać się we znaki przez cały rok, ale brak ogrzewania jesienią i zimą to prawdziwe utrapienie. Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy z centralnym ogrzewaniem oraz podpowiadamy jak może być przyczyna awarii i jak sobie z nią poradzić.
Dziwne odgłosy wydawane przez kotły gazowe stanowią alarm
Wszelkie niepokojące dźwięki, takie jak syczenie, trzaskanie czy bulgotanie wydobywające się z kotłów gazowych powinny stanowić prawdziwy alarm dla użytkowników. To bez wątpienia znak, że system działa nieprawidłowo, a może nawet kocioł zaczął się przegrzewać. W takiej sytuacji możesz spróbować usunąć nadmiar powietrza z systemu odkręcając śrubę odpowietrzającą lub usunąć nadmiar kamienia z bojlera. Jeśli to nie pomaga, warto od razu wezwać specjalistę, który odłączyć urządzenie i przyjrzy się istniejącemu problemowi.
Zimne grzejniki i nierównomierne ogrzewanie na różnych poziomach domu
Jeżeli wyczuwasz, że Twoje grzejniki nie posiadają wymaganej temperatury, warto przyjrzeć im się z bliska. Kiedy grzejnik jest zimny na górze, to znak, że przyczyną jest zatrzymanie powietrza i konieczne jest jego odpowietrzenie. Gdy grzejnik jest zimny na dole to prawdopodobnie mamy problem z dopływem wody. Przyczyną mogą być nagromadzone zanieczyszczenia lub rdza, dlatego pierwszą rzeczą jaką warto zrobić jest dodanie środka do usuwaniu szlamu. Jeśli nie masz takiej możliwości, wezwij specjalistę.
W sytuacji, gdy wyczuwasz różnicę w poziomie ogrzewania w zależności od poziomu budynku prawdopodobnie problem stanowi przepływ wody w instalacji. Na wstępie należy ustalić gdzie grzejniki pracują słabiej i sprawdzić, czy na pewno wszystkie zawory są odkręcone. Zimne grzejniki na górze oznaczają problem z ciśnieniem w kotle, które można rozwiązać wprowadzając większą ilość wody do systemu. Jeśli problem dotyczy grzejników znajdujących się na dole, problem może być dużo poważniejszy, gdyż możemy mieć do czynienia z uszkodzeniem pompy, więc konieczne jest wezwanie specjalisty.
Brak ciepłej wody w kranie lub całkowity brak ogrzewania
Brak ciepłej wody w kranie oznacza, że kocioł nie pracuje, a to generuje duży problem. Zanim jednak wezwiesz fachowca, sprawdź czy nie poluzowały się żadne przewody, czy bezpieczniki są całe i czy nie uszkodził się przewód zasilający. Warto też sprawdzić parametry pracy, gdyż ich niewłaściwe ustawienie może powodować awarię kotła. W przypadku kotła gazowego, problemem może być po prostu brak dostawy gazy.
Niepoprawne ustawienie termostatu
Termostat to bardzo przydatna rzecz, ale jak każde urządzenie może się czasem zepsuć. A że odpowiada za poziom temperatury, to jego awaria może powodować problemy z ogrzewaniem w całym domu. Przyczyn awarii termostatu może być wiele, między innymi, problemy z baterią, złe ustawienia, brak konfiguracji z systemem domowym itd. Warto poradzić się fachowca i sprawdzić, czy dany model termostatu da się naprawić lub dopasować do naszego systemu. Jeśli nie, czas na zakup nowego, dedykowanego urządzenia.