W domu zamontowany jest kocioł gazowy do ogrzewania domu

Instalacje ogrzewania, jak wszystkie inne eksploatowane systemy ulegają czasami awarii. Brak ciepłej wody może dać się we znaki przez cały rok, ale brak ogrzewania jesienią i zimą to prawdziwe utrapienie. Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy z centralnym ogrzewaniem oraz podpowiadamy jak może być przyczyna awarii i jak sobie z nią poradzić.

Dziwne odgłosy wydawane przez kotły gazowe stanowią alarm

Wszelkie niepokojące dźwięki, takie jak syczenie, trzaskanie czy bulgotanie wydobywające się z kotłów gazowych powinny stanowić prawdziwy alarm dla użytkowników. To bez wątpienia znak, że system działa nieprawidłowo, a może nawet kocioł zaczął się przegrzewać. W takiej sytuacji możesz spróbować usunąć nadmiar powietrza z systemu odkręcając śrubę odpowietrzającą lub usunąć nadmiar kamienia z bojlera. Jeśli to nie pomaga, warto od razu wezwać specjalistę, który odłączyć urządzenie i przyjrzy się istniejącemu problemowi.

Zimne grzejniki i nierównomierne ogrzewanie na różnych poziomach domu

Jeżeli wyczuwasz, że Twoje grzejniki nie posiadają wymaganej temperatury, warto przyjrzeć im się z bliska. Kiedy grzejnik jest zimny na górze, to znak, że przyczyną jest zatrzymanie powietrza i konieczne jest jego odpowietrzenie. Gdy grzejnik jest zimny na dole to prawdopodobnie mamy problem z dopływem wody. Przyczyną mogą być nagromadzone zanieczyszczenia lub rdza, dlatego pierwszą rzeczą jaką warto zrobić jest dodanie środka do usuwaniu szlamu. Jeśli nie masz takiej możliwości, wezwij specjalistę. 

W sytuacji, gdy wyczuwasz różnicę w poziomie ogrzewania w zależności od poziomu budynku prawdopodobnie problem stanowi przepływ wody w instalacji. Na wstępie należy ustalić gdzie grzejniki pracują słabiej i sprawdzić, czy na pewno wszystkie zawory są odkręcone. Zimne grzejniki na górze oznaczają problem z ciśnieniem w kotle, które można rozwiązać wprowadzając większą ilość wody do systemu. Jeśli problem dotyczy grzejników znajdujących się na dole, problem może być dużo poważniejszy, gdyż możemy mieć do czynienia z uszkodzeniem pompy, więc konieczne jest wezwanie specjalisty.

Brak ciepłej wody w kranie lub całkowity brak ogrzewania

Brak ciepłej wody w kranie oznacza, że kocioł nie pracuje, a to generuje duży problem. Zanim jednak wezwiesz fachowca, sprawdź czy nie poluzowały się żadne przewody, czy bezpieczniki są całe i czy nie uszkodził się przewód zasilający. Warto też sprawdzić parametry pracy, gdyż ich niewłaściwe ustawienie może powodować awarię kotła. W przypadku kotła gazowego, problemem może być po prostu brak dostawy gazy.

Niepoprawne ustawienie termostatu

Termostat to bardzo przydatna rzecz, ale jak każde urządzenie może się czasem zepsuć. A że odpowiada za poziom temperatury, to jego awaria może powodować problemy z ogrzewaniem w całym domu. Przyczyn awarii termostatu może być wiele, między innymi, problemy z baterią, złe ustawienia, brak konfiguracji z systemem domowym itd. Warto poradzić się fachowca i sprawdzić, czy dany model termostatu da się naprawić lub dopasować do naszego systemu. Jeśli nie, czas na zakup nowego, dedykowanego urządzenia.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.