Drewniany nawilżacz powietrza w domu

Nawilżacz powietrza, to sprzęt domowego użytku, które może rozwiązać szereg naszych problemów. To nie tylko funkcjonalny dodatek, który podnosi komfort życia, ale również urządzenie, które pomaga troszczyć się o nasze zdrowie. Suche powietrze może stać się przyczyną wielu przykrych dolegliwości. Należą do nich problemy z zatokami, przesuszeniem skóry oraz gorszą jakością snu. Uciekanie się do prostych, domowych sposobów, jak zawieszenie pojemników z wodą na kaloryferze może okazać się niewystarczające. Dlatego warto zainwestować w profesjonalny nawilżacz powietrza.

Nawilżacz powietrza — przegląd najpopularniejszych typów urządzeń

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzai nawilżaczy. Różnią się miedzy sobą technologią działania, gabarytami, wydajnością oraz przede wszystkim ceną. Przed podjęciem decyzji o zakupie któregoś z typów warto zapoznać się ze wszystkimi ich wadami oraz zaletami i dopasować je do swoich potrzeb. Jakie nawilżacze powietrza, można najczęściej spotkać w ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych?

Nawilżacze ewoporacyjne

Ten typ nawilżaczy powietrza wykorzystuje zjawisko naturalnego odparowania wody, czyli właśnie ewoporację. Mechanizm polega na połączeniu działania wiatraka i zanurzonego w wodzie filtra. Zassane powietrze jest rozprowadzane po pomieszczeniu wraz z wodą, która znajduje się w jego wnętrzu. Nawilżacz powietrza ewaporacyjny, ma licznych zwolenników, ponieważ jest uznawany za bezpieczny dla zdrowia i naturalny sposób na poprawę jakości powietrza. Taki sposób cyrkulacji częściowo oczyszcza też środowisko z bakterii i kurzu. Jest to, więc rozwiązane korzystne dla alergików. Nawilżacze ewaporacyjne są energooszczędne i tanie w zakupie, ale pracują dosyć głośno, przez co raczej nie nadają się dla rodzin, które mają małe dzieci.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Ciekawym typem są nawilżacze ultradźwiękowe. Ich mechanizm wykorzystuje dźwięki o niesłyszalnej dla człowieka częstotliwości, które rozbijają cząsteczki wody, po czym rozprowadzają po pomieszczeniu mgiełkę. Ich główną zaletą jest cicha praca. Niestety, to co jest niesłyszalne dla człowieka, może być niekomfortowe dla zwierząt, dlatego ultradźwiękowy nawilżacz nie będzie odpowiedni dla właścicieli domowych pupili. Do użytku jest zalecane korzystanie z wody destylowanej. Podyktowane jest to tym, że wlewając nieoczyszczoną wodę, wraz z wydostającą się parę będziemy wdychać cząsteczki kamienia i osadu, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Użycie wody destylowanej podnosi koszty eksploatacji urządzenia.

Nawilżacze parowe

Nawilżacz parowy posiada grzałkę, która doprowadza znajdującą się w nim wodę do wrzenia. Wydostająca się z urządzenia para wodna nawilża powietrze. Dużym mankamentem jest emitowane przez urządzenie ciepło, które bywa uciążliwe szczególnie w miesiącach letnich. W przypadku nawilżaczy parowych wysoki jest też pobór prądu. Urządzenie jest dosyć tanie w zakupie, jednak później generuje wysokie rachunki za energię. Emitowana przez niego wilgotność powietrza jest często zadowalająca.

Jakie parametry należy uwzględnić, wybierając nawilżacz powietrza?

Wybierając nawilżacz, warto zapoznać się z ofertami sklepów, które oferują szereg modeli do wyboru. Strony, jak https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/oczyszczacze-powietrza.html pozwalają w jednym miejscu przejrzeć nie tylko ceny, ale i parametry poszczególnych nawilżaczy. Co powinno być priorytetem przy wyborze?

Wydajność urządzenia, powinna być dostosowana do rozmiarów pomieszczenia, w którym będziemy korzystać z nawilżacza powietrza. Jeśli nie mamy zbyt dużego mieszkania, nie ma sensu kupować sprzętu o bardzo dużej mocy, ponieważ nie wykorzystamy jego potencjału. Zapewne będzie też interesowała nas zużycie prądu. Warto sprawdzić tę wartość w opisie produktu lub w szczegółowej specyfikacji. Często tańsze urządzenia pobierają znaczne ilości energii, więc warto rozważyć, czy taki zakup będzie długofalowo opłacalny. 

Równie ważną kwestią są gabaryty. Nie każdy może wygospodarować miejsce na duży nawilżacz, więc dla takich osób najlepsze będą niewielki, kompaktowe rozwiązania.

Dlaczego warto używać nawilżaczy powietrza?

Suche powietrze jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Często doświadczamy jego negatywnych skutków podczas długie podróży samolotem. Nie zdajemy sobie jednocześnie sprawy z tego, że w naszych domach mogą panować równie złe warunki. Suche powietrze doprowadza do wysychania błon śluzowych i skóry. Zwiększa naszą podatność na infekcje oraz choroby górnych dróg oddechowych. Jest szczególnie szkodliwe dla alergików i małych dzieci. W takich warunkach dużo gorzej się funkcjonuje. Nasz sen może być płytki i niespokojny, lub możemy mieć problemy z zasypianiem. Liczne pobudki nie sprzyjają pełnej regeneracji. Inwestycja w odpowiednio dobrany nawilżacz powietrza jest, więc inwestycją w nasz komfort i zdrowie. Oferta dostępna w sklepach jest tak zróżnicowana, że bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie, a zbliżający się wielkimi krokami Czarny Piątek z pewnością ułatwi to zadanie jeszcze bardziej. Sprawdź więcej informacji o największym wyprzedażowym dniu w roku: https://www.neonet.pl/blog/czarny-piatek.html.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.