Grzejnik płytowy w pokoju

Aranżując mieszkanie trzeba pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu przestrzeni użytkowej. Zatem niezwykle ważna jest funkcjonalność, ale nie można zapomnieć również o estetyce. Niestety o błędy nietrudno, szczególnie, gdy kubatura pomieszczenia do dużych nie należy. Dlatego dziś przedstawimy Wam, jak uniknąć błędów aranżując mieszkanie. Zwrócimy między innymi uwagę na rozmieszczenie grzejników pokojowych.

Zbyt wiele mebli, czyli jak nie zagracić przestrzeni

Jeszcze do niedawna bardzo modne były meblościanki, czyli całe komplety dużych mebli. Niestety często takie rozwiązanie przytłacza przestrzeń. Zwolennicy dużych mebli zwracają uwagę na pojemność. Jednak, gdy kubatura pomieszczenia jest niewielka, to taka aranżacja tylko i wyłącznie zagraca przestrzeń. Zatem, my meblościankom mówimy nie i stawiamy na meble modułowe, które można bez problemu dopasować do wielkości danego pomieszczenia, a jednocześnie zapewnią odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Dobrym rozwiązaniem są także meble na nóżkach, które dodają wnętrzu lekkości i jednocześnie sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego, gdyż przenikanie ciepła nie jest zaburzone.

Kolor ma znaczenie, czyli zbyt ciemne meble nie są dobrym wyborem

Niektórzy preferują meble w bardzo ciemnych kolorach. Jako argument potwierdzający słuszność ich wyboru podają to, że takich mebli nie trzeba tak często czyścić, gdyż brud jest na nich niemal niewidoczny. Prawda jest jednak zgoła inna. Otóż na ciemnych meblach kurz jest jeszcze bardziej widoczny. Należy zdawać sobie sprawę również z innego aspektu, a mianowicie tego, że ciemne meble sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze i jednocześnie brak w nim harmonii, a ciemna kolorystyka dodatkowo negatywnie wpływa na nastrój. Jeśli jednak jesteście zwolennikami ciemnych mebli, to pamiętajcie o doborze dużej ilości oświetlenia, aby przestrzeń nie była przytłaczająca. Dobrym wyborem będą np. meble z przeszkleniami, które można podkreślić taśmami ledowymi. Świetnym rozwiązaniem będzie również postawienie na kilka jasnych kontrapunktów. W przypadku salonu może być to sofa, a w przypadku mebli kuchennych stół lub blat oraz dodatki typu zasłony.

Kominek to nie zawsze dobry pomysł

Wiele osób w myśl zasady: „żeby było ładnie” stawia na takie rozwiązania, które tak naprawdę nie są ani praktyczne ani też estetyczne. Tutaj doskonałym przykładem jest montaż kominka. Bądźmy jednak szczerzy, wybór kominka nie jest najlepszy biorąc pod uwagę fakt, że niestety ściany od popiołu i dymu szybko się brudzą i nie pomaga tu szczególnie nawet wybranie ciemnej kolorystyki na ścianę przy kominku. Pewnym rozwiązaniem może być wybór kamienia, jednak wtedy możliwości aranżacyjne są nieco bardziej ograniczone. Na pewno wykończenie takiej przestrzeni wymaga dużej wiedzy z zakresu dekorowania wnętrz, gdyż ciemne ściany trzeba rozjaśnić poprzez oświetlenie i dodatki. Ponadto kominek nie jest zbyt bezpieczny, szczególnie kiedy ma się małe dzieci. W tym przypadku można postawić na jego imitację, ale przecież to już nie to samo…

Grzejniki pokojowe – wybór ma znaczenie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wybór nieodpowiedniego grzejnika pokojowego. Zbyt mały sprawia, że w pomieszczeniu będzie zimno, natomiast za duży spowoduje swoistą saunę. Zatem należy dobierać grzejnik pokojowy do gabarytów pomieszczenia, a że jest to trudne, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy obliczą zapotrzebowanie cieplne przy określonych wymiarach pomieszczenia. Niektórzy za wszelką cenę silą się na oryginalność i wybierają grzejniki pokojowe o charakterze dekoracyjnym, które np. imitują obraz. Może i jest to rozwiązanie estetyczne, ale na pewno nie ekonomiczne. Takie grzejniki są nie tylko droższe, ale i oddają mniej ciepła, a ponadto dłużej się nagrzewają. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać grzejniki pokojowe panelowe, które łączą w sobie estetykę i funkcjonalność.

Warto uczyć się na błędach, ale cudzych. Ich popełnianie jest bardzo odczuwalne dla naszego portfela. Dlatego, jeżeli chcecie ich uniknąć, koniecznie zastosujcie się do powyższych rad. Pamiętajcie również o kwestiach technicznych, takich jak odległość gniazdek elektrycznych od źródeł wody, czy zastosowaniu rozwiązań bryzgoszczelnych w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.