Artykuł partnera.
Nie musisz być ekspertem do spraw ekonomii i ekologii, by zdawać sobie sprawę z korzyści inwestycji w pompy ciepła i fotowoltaikę. Obniżenie rachunków eksploatacyjnych do minimum (niezależnie od tego, czy będzie to dotyczyć gospodarstwa domowego, rolnego, czy obiektów działalności i przedsiębiorstw) pozwala na generowanie dużo większych oszczędności, co odciąży Twój budżet. Sprawdź zatem, co przygotowali z myślą o Twoich potrzebach specjaliści Vosti i przekonaj się, jak wiele korzyści oferuje pompa ciepła z fotowoltaiką. W poniższym materiale czeka na Ciebie wiele przydatnych i ciekawych informacji.
Wspieraj ekologię
Wprowadzenie proekologicznych zmian do swojej codzienności staje się coraz powszechniejsze. Świadomość dotycząca ochrony środowiska rośnie wśród ludzi na całym świecie. Jeśli więc należysz do grona osób, które chcą zmienić swoje życie, pompa ciepła i fotowoltaika są systemami, które powinny znaleźć się w Twojej nieruchomości. Oferują one bezemisyjny proces produkcji energii i ciepła, co z kolei przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla (CO2) do absolutnego minimum.
Zwiększenie wartości nieruchomości
Inwestycja i montaż ww. systemów podnosi wartość nieruchomości nie tylko o koszt zakupu paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła, ale i o cały proces logistyczny z tym związany. Nabywca obiektu nie musi martwić się już niczym i wchodzi bezpośrednio do budynku, w którym wszystko zostało załatwione, zamontowane i zalegalizowane. Dzięki temu taki dom jest dla niego dużo bardziej atrakcyjną propozycją, niż konkurencyjna oferta, która nie została wyposażona w fotowoltaikę ani pompę ciepła.
Optymalizuj rachunki do absolutnego minimum
Gdy masz możliwość obniżenia rachunków, warto z niej skorzystać. Doskonałym przykładem takiego działania jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną – zwłaszcza jeśli pompa ciepła będzie wykorzystywana zarówno do ogrzewania nieruchomości, jak i wody użytkowej.
Chcąc korzystać z pompy ciepła zasilanej energią elektryczną z sieci, użytkownicy muszą liczyć się z kosztami niewiele niższymi do eksploatacji pieca elektrycznego lub gazowego (chociaż różnice w dalszym ciągu są dostrzegalne). Problem jednak ginie, gdy pompa ciepła zasilona zostanie energią elektryczną pozyskaną i wyprodukowaną we własnym zakresie – np. przy pomocy instalacji fotowoltaicznej.
Czy to oznacza, że połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompami ciepła pozwala wyeliminować koszt ogrzewania i eksploatacji prądu elektrycznego do zera? Niestety musimy liczyć się z kosztami stałymi, których nie jesteśmy w stanie się pozbyć i obniżyć tym samym rachunki do absolutnego zera. Nie są one jednak przerażające, o czym możesz przekonać się w poniższym akapicie.
Koszty stałe eksploatacji fotowoltaiki i pomp ciepła
Koszt stały eksploatacji pomp ciepła (gdy zasilane są one z pomocą fotowoltaiki) może wynosić między 100-1000 złotych rocznie. Pełna kwota uzależniona jest mimo wszystko od wielu czynników. Wynika ona z regularnych przeglądów, serwisów i konserwacji układu, co musi zostać zrealizowane przez profesjonalnych specjalistów z uprawnieniami. Ostateczna cena usługi zależy od wielu czynników, do których zaliczamy m.in.:
- ustalenia i warunki umowy z firmą odpowiedzialną za proces przeglądów i serwisu pomp ciepła,
- rodzaju i wielkości pomp ciepła (w przypadku pomp powietrznych cena usługi jest niższa, gdy porównamy ją z realizacją przeglądu i serwisu pomp gruntowych. Wynika to z usytuowania pompy ciepła. Urządzenia powietrzne ulokowane są w miejscach łatwo dostępnych. Przy konstrukcjach gruntowych cały proces może być o wiele bardziej złożony i wymagający.),
- rozbudowy i skomplikowania całego układu ogrzewania.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej koszty stałe mogą być podobne w kontekście serwisów i przeglądów. Należy jednak doliczyć do nich aspekt utrzymania sieci energetycznej, czyli standardowych opłat elektrowni (oczywiście w sytuacji, w której panele fotowoltaiczne zaspokajają 100% potrzeb energetycznych obiektu). Zaliczamy do nich m.in.:
- akcyza: 1% (dotyczy ona również prosumentów),
- pozostałe koszty: 34% (stały składnik stawki sieciowej. Składają się na niego m.in.: koszty przesyłu energii, marża dystrybutora i opłata jakościowa).
Co składa się na pozostałe koszty, które wynoszą 34% opłat za prąd? Są one związane z podłączeniem nieruchomości do ogólnej sieci energetycznej. Są one więc związane ze strukturą dostarczającą (lub w przypadku prosumentów również odbierającą) prąd elektryczny do/z obiektu.
Do opłat stałych zaliczamy:
- składnik stały stawki sieciowej (koszty utrzymania i modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej),
- opłata przejściowa (koszty likwidacji kontraktów długoterminowych),
- abonament (tzw. opłata handlowa lub koszty manipulacyjne) (opłata sprzedawcy prądu, która nie jest zatwierdzana urzędowo).
Jak widać, korzyści z połączenia pomp ciepła z fotowoltaiką są ogromne – zarówno w kontekście ekonomicznym, jak i ekologicznym. Dowiedz się więcej na temat instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła ze strony firmy fotowoltaicznej Vosti. Czeka tam na Ciebie wiele przydatnych materiałów i artykułów, dzięki którym obydwa systemy wspierające ochronę środowiska i optymalizację kosztów życia nie będą mieć przed Tobą żadnych tajemnic.