Kobieta otoczona roślinami w doniczkach

Aby skomponować atrakcyjny i interesujący ogród, należy rozszerzyć swoje horyzonty. Plastikowe donice, chociaż czasem postrzegane jako dość standardowy dodatek do przydomowej działki, tarasu lub balkonu, tak naprawdę mogą okazać się zaskakująco fantazyjnym elementem wystroju. Są to akcesoria dostępne w licznych wariantach, dlatego dobrym pomysłem jest lepsze zaznajomienie się z ofertami poszczególnych producentów, aby mieć pewność, że wybrany produkt spełni nasze oczekiwania.

Czym cechuje się dobra doniczka?

Czego można zatem oczekiwać od plastikowej donicy? Podstawowym wyznacznikiem powinna być jej trwałość. Dobry producent doniczek plastikowych zadba o to, aby jego wyroby były w stanie znieść wiele lat eksploatacji, bez widocznej utraty funkcjonalności. Ziemia, wilgoć, wzrastający nacisk korzeni – donica musi wykazać się naprawdę solidną konstrukcją, aby nie ulec uszkodzeniom. Bardzo duże znaczenie ma tutaj także zastosowanie odpowiednich materiałów. O ile tworzywa sztuczne zazwyczaj wykazują wysoką odporność na czynniki organiczne, to muszą cechować się także wytrzymałością mechaniczną, która zapobiegnie ewentualnym pęknięciom czy odbarwieniom.

Producent doniczek plastikowych – wygląd a funkcjonalność

Na rynku dostępne są liczne donice ozdobne, ale nie brakuje także modeli minimalistycznych, cechujących się prostym, aczkolwiek urokliwym wyglądem. Ta kwestia jest uzależniona przede wszystkim od stylu naszego ogrodu – to oczywiste, że swoją przestrzeń można zaaranżować na różne sposoby, a wybrana doniczka plastikowa powinna stanowić jej integralny, dobrze dopasowany element. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że donica nie zawsze jest w pełni widoczna – jeśli rośnie w niej roślina zwisająca, której pnącza pokryją powierzchnię naczynia, zakup pięknego egzemplarza o bogatym zdobnictwie raczej mija się z celem. Wiele osób decyduje się także na dodatkowe obudowy donic, wykorzystując je raczej jako plastikową izolację pomiędzy glebą a drewnianą czy metalową skrzynią, w której znajdują się kwiatki.

Ile zapłacimy za dobrą doniczkę?

W zdecydowanej większości przypadków, producent doniczek plastikowych policzy sobie za swoje wyroby o wiele mniej, niż ma to miejsce w przypadku naczyń ceramicznych. Nie ma to związku z faktyczną jakością produktu, lecz kosztami produkcji poszczególnych materiałów – tworzywa sztuczne są znacznie tańsze, co z kolei przekłada się na niższe ceny doniczek. Ostateczny wydatek jest uwarunkowany także wybranym rozmiarem pojemnika, kształtem i dodatkowymi modyfikacjami.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.