Jedną z kwestii związanych z rozwodem jest ustalenie alimentów. Warto wiedzieć co powinno znaleźć się w pozwie oraz co orzekając bierze pod uwagę sąd.
Rozwody – czy zawsze pociągają za sobą alimenty?
Rozwody zawsze wymagają ustalenia wielu spraw między małżonkami. Dochodzi do podziału majątku, ustanowienia opieki nad małoletnimi dziećmi, często też zasądzane są alimenty. Ich orzeczenie nie jest jednak obligatoryjne, jeśli bowiem byli współmałżonkowie potrafią się dogadać w kwestiach finansowych, sąd nie musi ich w tym wyręczać.
Obowiązek alimentacyjny może powstać między małżonkami lub wobec dzieci. W tej pierwszej sytuacji znaczenie ma to czy rozwody orzekane są z orzeczeniem o winie czy nie – w zależności od tego, różna może być na przykład wysokość świadczenia. Tego zastrzeżenia nie ma w przypadku świadczeń na dzieci. Alimenty są zasądzane na czas nieokreślony, mogą być też wypłacane pełnoletniemu, ale niesamodzielnemu dziecku.
Rozwody a pozwy o alimenty
Rozwody orzekane są przez sądy okręgowe. Alimenty ustalają natomiast sądy rejonowe. Mimo więc faktu, że te dwie sprawy są wzajemnie powiązane, mogą być przedmiotem rozważań różnych podmiotów.
W pozwie o alimenty zawrzeć należy wszystkie formalne elementy pisma procesowego. Bardzo ważne jest wskazanie wartości przedmiotu sporu. W przypadku alimentów będzie to suma świadczeń na dziecko wyliczona na rok. Kwotę tę należy uzasadnić, wskazując usprawiedliwione potrzeby dziecka, a także wydatki rodzica zamieszkującego z dzieckiem, obejmujące rachunki, zakupy. Warto do pozwu załączyć dowody – mogą być to faktury, rachunki, umowy.
Zarówno orzekając rozwody, jak i zasądzając alimenty, sądy kierują się dobrem dziecka. Weryfikują wspomniane usprawiedliwione potrzeby (koszta ponoszone w związku z leczeniem, edukacją, rozrywkami i realizacją hobby dziecka). Biorą również pod uwagę czynniki takie jak rachunki, zakupy, czynsz. Ponieważ rozwody mają niebagatelny wpływ na sposób funkcjonowania dzieci, sąd sprawdza też dotychczasowy poziom życia, dbając o jego zabezpieczenie, w miarę możliwości, zasądzonymi alimentami.
Jeszcze jednym czynnikiem są możliwości finansowe pozwanego. W tym wypadku istotne jest jego doświadczenie zawodowe, stan zdrowia, wykształcenie.
Rozwody a podwyższenie alimentów
Orzekając rozwody, sądu bazują na teraźniejszym stanie faktycznym, nie wyrokując o przyszłości. Koszty utrzymania dziecka zmieniają się jednak wraz z jego wiekiem, sytuacją zdrowotną. W związku z tym, możliwe jest podwyższenie alimentów. O ile rozwody orzekają wyłącznie sądy, tak już decydowanie o alimentach może odbyć się w drodze ugody alimentacyjnej, zawieranej przed notariuszem. Istotne jest uzasadnienie zmiany sytuacji, wskazanie kosztów, które uległy zwiększeniu. Jeśli sprawa trafi przed sąd, organ będzie rozważał ponownie usprawiedliwione potrzeby dziecka, ale też sytuację pozwanego. Jeśli bowiem na przykład z powodu sytuacji zdrowotnej nie może on łożyć więcej na dziecko, zostanie to uwzględnione.
Warto wiedzieć, że pozew o alimenty jest wolny od opłat, podobnie jak pozew o podwyższenie alimentów.
Materiał powstał przy współpracy z Rozwody Kraków – Kancelaria Radcy Prawnego.