Artykuł sponsorowany.
Mieszkania mogą mieć jednego, dwóch lub kilku nabywców. Jeśli nieruchomość kupuje jedna osoba, mówimy o wyłączności, jeśli zaś dwie albo trzy – o współwłasności. Na czym polega współwłasność mieszkania? Czy lokal jako współwłasność mogą nabyć ludzie niespokrewnieni ze sobą? I jak znieść współwłasność wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba?
Zarówno nowe mieszkania w stanie deweloperskim, jak i nieruchomości z rynku wtórnego można kupić jako współwłasność. Czym jest taka forma nabycia lokalu? Zgodnie z nazwą współwłasność oznacza, że mieszkanie ma więcej niż jednego właściciela. W Polsce najczęściej lokale jako współwłasność kupują małżeństwa, ale nie tylko.
Formy współwłasności mieszkania
Zgodnie z prawem istnieją dwie formy współwłasności nieruchomości: współwłasność łączna i współwłasność ułamkowa. W pierwszej formie nie określa się udziału każdej ze stron, w związku z czym współwłaściciele nie mogą zarządzać swoją częścią mieszkania bez zgody drugiego.
W drugiej mieszkanie dzieli się pomiędzy współwłaścicieli na podstawie jasno określonych udziałów i współwłaściciele mogą rozporządzać swoimi częściami jako majątkiem bez wcześniejszego pytania o zgodę drugiej strony. Zobowiązują się również do pokrywania kosztów związanych z mieszkaniem adekwatnie do udziałów.
Sprzedaż nowych mieszkań zazwyczaj odbywa się na zasadach współwłasności łącznej. W ten sposób nieruchomości nabywają głównie małżeństwa.
Zakup mieszkania jako współwłasność – zasady
Czy nowe apartamentowce mogą kupić jako współwłasność ludzie niespokrewnieni ze sobą? Tak, zakupu mieszkania jako współwłasność mają prawo dokonać również osoby niebędące małżeństwem i niespokrewnione ze sobą.
Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji mówimy o współwłasności ułamkowej. Mieszkanie z garażem kupowane jest przez dwóch współwłaścicieli, np. partnerów pozostających w związku nieformalnym, którzy proporcjonalnie dzielą między siebie koszty zakupu.
Dla porównania małżeństwa ze wspólnotą majątkową mogą nabyć mieszkanie wyłącznie wspólnie (współwłasność łączna), zaś te z rozdzielnością wspólnie (współwłasność ułamkowa) lub indywidualnie do majątków własnych.
Jak znieść współwłasność mieszkania?
A czy da się znieść współwłasność nieruchomości? Jest to możliwe i da się przeprowadzić ten proces na trzy sposoby.
Pierwszy sposób to podział fizyczny lokalu. Sprawdza się np. w przypadku lokali usługowych, ale raczej nie stosuje się go w przypadku mieszkań, ponieważ wymaga podzielenia na odrębne części z osobnymi wejściami bez zmiany przeznaczenia nieruchomości.
Drugi sposób to przeniesienie własności na jednego ze współwłaścicieli. Jeden współwłaściciel spłaca drugiego i całe prawa do lokalu przechodzą na niego – to on może samodzielnie zarządzać mieszkaniem.
Trzecie sposób to zarządzenie egzekucji sprzedaży – licytacja komornicza. Lokal zostaje zlicytowany, a współwłaściciele otrzymują proporcjonalne zyski ze sprzedaży pomniejszone o koszty postępowania sądowego oraz o wynagrodzenie komornika.
Gdzie znaleźć nowe mieszkania na sprzedaż? Różnorodne lokale ma w swojej ofercie m.in. firma Matbet, developer ze Słupska: https://matbet.com.pl