Styl eklektyczny to dobre rozwiązanie dla osób, które są kreatywne i lubią wyzwania, nie ma w nim konkretnych zasad, które trzeba przestrzegać, ale należy zastosować pewne wytyczne. Pomieszczenia aranżowane w takiej stylistyce są oparte na kontrastach w doborze mebli i zastosowaniu dodatków z różnych estetyk i okresów historycznych. Łączone ze sobą meble i przedmioty pomimo różnych faktur, materiałów i kolorów powinny tworzyć całość o spójnym efekcie aranżacyjnym.
Jak urządzić eklektyczne wnętrza?
Styl eklektyczny w jakim urządzane są pomieszczenia, umożliwia łączenie ze sobą przedmiotów, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują. Eklektyczne wnętrze często jest związane z mało oczywistymi połączeniami, kilka sprawdzonych pomysłów to między innymi:
- komponowanie surowej cegły z ciepłym drewnem, np. drewniane półki na ścianie wykonanej z cegły,
- kontrastowe wykończenia ścian, jeśli jedna jest wykonana z surowej cegły, pozostałe mogą być zaaranżowane w stylu glamour i wykończone elegancką połyskującą tapetą,
- charakterystyczne lampy, klasyczny stół w kuchni można udekorować zawieszoną nad nim industrialną lampą, z kolei w salonie z nowoczesnym kompletem wypoczynkowym dobrze będą prezentowały się lampy kryształowe,
- pomieszczenia urządzone w futurystycznym stylu może doskonale uzupełniać dywan w stylu retro, który nada wnętrzu ciepła i przytulności.
Eklektyczny styl to zastosowanie wyraźnych akcentów, nawet jeśli salon jest urządzony w dominującym minimalistycznym stylu, to dodatki mogą być w aranżacji boho czy nawet barokowej.
Na co zwrócić uwagę aranżując pomieszczenia w stylu eklektycznym?
Aranżując styl eklektyczny, trzeba zwrócić uwagę, aby kontrasty nie były zbyt duże, co sprzyja efektowi harmonii. Dobrze jest zrezygnować z wszelkiego rodzaju kompletów, każda poduszka powinna wyglądać inaczej, a narzutę w sypialni można zastąpić patchworkiem. Można także łączyć ze sobą stare meble z różnych epok albo różne formy mebli modułowych. Łączenie różnych estetyk jest dużo prostsze, kiedy zostanie wyodrębniony motyw przewodni, który nie powinien być zdominowany przez dodatki. Najpopularniejszym połączeniem jest stylistyka minimalistyczna albo nowoczesna, która stanowi bazę pomieszczenia, połączona z eklektycznymi dodatkami, takimi jak lampy Art Deco i meble w stylu boho lub vintage. Aby uniknąć chaosu, bezpieczniej jest zacząć od łączenia na początku dwóch stylistyk.
Styl eklektyczny – w jakich pomieszczeniach?
Pomieszczenia, w których można łatwo zaaranżować styl eklektyczny to kuchnia, sypialnia i salon. Krzesła w stylu retro dobrze komponują się ze stołem w minimalistycznym stylu i nowoczesnym wyposażeniem kuchni. Z kolei sypialnia może być dobrym miejscem na wielkie łóżko na drewnianych nogach zestawione z grubymi aksamitnymi zasłonami, co wprowadza nieco barokowy klimat. Połączenie nowoczesnych mebli z drobnymi elementami w stylu vintage np. z lat 50. i 60. ubiegłego wieku wprowadzi do sypialni awangardową estetykę. Salon urządzony w stylu eklektycznym może zachwycać połączeniami i niepowtarzalnymi efektami. Charakterystyczne dla tego stylu są nowoczesne lampy w kompozycji z zabytkową komodą, fotele może łączyć lekkość ich formy, a dzielić kolor i styl. Eklektyczną aranżację można budować w oparciu o dodatki i akcesoria, które szybko i bez problemu można wymienić. Jest ona dużo łatwiejsza do zastosowania w dużych pomieszczeniach, ponieważ w małych wnętrzach bardzo łatwo można uzyskać efekt chaosu zamiast oryginalności i wyjątkowości.