Inteligentny dom, to sformułowanie zna chyba każdy, ale czy wiemy co tak naprawdę ono oznacza? Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Jak zaprojektować swój inteligentny dom? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
System Smart Home – czym jest?
Inteligentny dom, czyli inaczej Smart Home opiera się na zainstalowaniu automatyki domowej. Tak naprawdę to zbiór popularnych i powszechnie znanych urządzeń, które połączone w jeden zintegrowany system. Wybór urządzeń wchodzący w skład instalacji nalezy do Ciebie, możesz zadecydować czy znajdzie się tam kamera, sensor, czujnik czy może gotowe zestawy, na przykład zestaw kilku kamer ze stacja kontrolną.
System Smart Home w Lublinie, a dokładniej mieszkania z systemem Smart Home, zaprojektowane są tak, aby użytkownik mógł w prosty sposób samodzielnie rozmieścić poszczególne elementy w odpowiednich miejscach i skonfigurować je do pracy. Konfiguracja realizowana na ekranie telefonu lub tabletu jest naprawdę prosta. Cały moduł możesz skonfigurować tak, aby był dostosowany do Twojego trybu życia.
System Smart Home – jak działa w praktyce?
Dzięki systemowi Smart Home wiele zadań w domu może być wykonywanych automatycznie a ponadto posiadasz zdalna kontrolę nad pracą urządzeń. W inteligentnym domu można ustawić światła tak, aby włączały się automatycznie rano czy po powrocie z pracy oraz wyłączały się o określonej porze wieczorem. Smart home umożliwia również załączanie ogrzewania w określonych momentach i dostosowywanie temperatury do panującej w domu i tej wymaganej, zdefiniowanej przez Ciebie.
Na pewno przeżyłeś w swoim życiu strach o niewyłączone żelazko czy niedokręconą kuchenkę. Posiadając system inteligentnego domu, możesz z każdego miejsca z poziomu aplikacji odłączyć dopływ prądu. Dodatkowo możesz budzić się czując zapach aromatycznej kawy zaparzonej automatycznie przez Twój ekspres o określonej porze.
Który system Smart Home wybrać?
Na rynku dostępnych jest kilka zróżnicowanych systemów posiadających określone parametry. Bardzo popularne ostatnio są ekosystemu ze względu na ekologiczność i możliwość włączania w system urządzeń różnych marek. Wybór pełnego systemu jest niezawodnym rozwiązaniem gwarantującym dobrą współpracę poszczególnych urządzeń bez konieczności martwienia się o ich kompatybilność.
Samodzielnie skomponowany system należy wyposażyć w urządzenia, które mogą działać w obrębie tego samego rozwiązania, takiego jak Google Home, Amazon Echo, Apple HomeKit czy IFTTT. Sterowanie inteligentnym domem może odbywać się poprzez smartfon lub tablet, ale także poprzez asystenta głosowego czy przeglądarkę internetową.