W Polsce panują bardzo specyficzne warunki klimatyczne, przez co korzystanie z przydomowego basenu ogranicza się zwykle do kilkudziesięciu dni w roku. Okres ten można jednak przedłużyć, dbając o odpowiednie zminimalizowanie strat ciepła oraz zapewnienie wydajnego systemu podgrzewania wody kąpielowej. Aby działania te przyniosły oczekiwane efekty, warto zdecydować się na rozwiązania korzystne ekonomicznie, komfortowe w obsłudze oraz przyjazne dla użytkowników przydomowego basenu.
Zapotrzebowanie wody basenowej na ciepło
Zapotrzebowanie wody kąpielowej na ciepło uzależnione jest od bardzo wielu czynników, które należy mieć na uwadze przy wyborze odpowiednich urządzeń grzewczych. Obecnie coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest basenowa pompa ciepła. Urządzenia te mogą mieć różną moc grzewczą, która powinna być optymalnie dobrana do różnych parametrów zbiornika. Na straty ciepła w basenie wpływa wiele czynników, takich jak np. zastosowanie odpowiedniej osłony zewnętrznej. Przykrycie lustra wody roletą, żaluzją czy folią może znacząco ograniczyć ruch powietrza i powodować zacienienie. Nie bez znaczenia pozostaje też zabudowa niecki basenu, która w zależności od technologii ma postać wolnostojącą lub zagłębioną w gruncie. Zastosowanie przykryć basenowych jest szczególnie zalecane w okresie nieużytkowania zbiornika, ponieważ nawet kilkokrotnie ogranicza odparowywanie wody. Proces ten ma kluczowy wpływ na straty ciepła.
Zalety basenowych pomp ciepła
Pompa grzewcza do basenu może być łatwo podłączona do obiegu wody oraz zamontowana na posadzce. Nowoczesne urządzenia tego typu są energooszczędne i charakteryzują się cichą pracą, a także stosunkowo szybko przynoszą zwrot z inwestycji. Standardowa pompa ciepła do basenu ogrodowego może mieć moc od kilku do nawet kilkudziesięciu kW, dzięki czemu poszczególne modele bardzo dobrze nadają się do ogrzewania zbiorników o różnej wielkości – w tym najpopularniejszych od 25 do 60 m3. Urządzenia te mogą ogrzewać wodę przy niskich temperaturach, a także są łatwe w obsłudze nawet dla osób początkujących. Pompa do ogrzewania basenu w dużym stopniu korzysta z bezpłatnej energii odnawialnej. Urządzenia o szczególnie wysokim współczynniku efektywności COP posiadają specjalną konstrukcję wymiennika ciepła, a także skraplacza do bezpośredniego przepływu wody kąpielowej. Ich energooszczędność wynika też z odpowiedniej pracy sprężarki oraz dobrego przystosowania do eksploatacji w warunkach o niskiej temperaturze roboczej.
Ograniczenie kosztów ogrzewania basenu
Wysokiej klasy pompa grzewcza do basenu wykorzystuje do pracy ciepło pobierane z otoczenia, dlatego jej efektywne działanie jest w znacznie mniejszym stopniu zależne od poziomu nasłonecznienia. Urządzenie to może zapewnić żądaną temperaturę wody kąpielowej, która nie ulegnie zmianom w poszczególnych okresach eksploatacji. Rozwiązanie to pozwala na wydłużenie sezonu kąpielowego w stosunku do czasu eksploatacji basenu, w którym znajduje się woda nieogrzewana. Energooszczędne pompy ciepła do basenów ogrodowych znaleźć można w ofercie sklepu internetowego BasenSklep.pl, gdzie dostępnych jest wiele modeli o zróżnicowanej mocy oraz innych kluczowych parametrach.
Bilans potrzeb cieplnych basenu
Wybór niezbędnej mocy grzewczej pompy ciepła do podgrzewania wody kąpielowej powinien być przeprowadzany wskaźnikowo, zgodnie z parametrami zbiornika. Straty ciepła wody kąpielowej powstają przede wszystkim na skutek parowania wody, a w pewnym stopniu również pod wpływem promieniowania i konwekcji ciepła. Na ogół straty ciepła przez samą nieckę wynoszą około 5 proc. Należy jednak pamiętać, że dodatkowe zapotrzebowanie na ciepło wynika z ilości uzupełnianej i wymienianej wody. W przypadku przydomowych basenów ogrodowych, podczas normalnej eksploatacji wystarcza zwykle dostarczanie nowej wody w kilkudniowych odstępach. Większe wymagania pod tym względem mają zbiorniki publiczne, w których ze względów higienicznych konieczna jest wymiana określonej ilości wody w ciągu jednej doby.