Piękne drzewo liściaste

Drzewa liściaste w ogrodzie są niezwykle ważnym elementem. Decydują one w dużej mierze o jego atrakcyjności, dlatego warto sumiennie zastanowić się nad ich wyborem. Gdy urosną trudno będzie je także przesadzić, więc warto dobrze zaplanować ich miejsce aby nie sprawiały nam późniejszych kłopotów. Na które popularne drzewa liściaste warto postawić? Sprawdzamy.

Dobry plan to podstawa

Na to, jakie gatunki oraz odmiany konkretnych drzew liściastych, możemy sobie pozwolić zdecydowanie zadecyduje ilość posiadanej przez nas przestrzeni. Warto więc wszystko sumiennie zaplanować, ponieważ małe drzewko, które planujemy posadzić w przyszłości będzie dużym drzewem, którego średnica korony po latach może znacznie wzrosnąć a korzenie mogą zająć nawet od 50 do 100 cm poza obręb korony. Im większy okaz tym więcej miejsca potrzebuje. Warto zadecydować o tym jeszcze na etapie konkretnych planów, w których wziąć należy również pod uwagę jego odległość od budynku, ogrodzenia czy nawet basenu oraz instalacji prowadzonych pod ziemią.

Drzewa liściaste w ogrodzie- wady i zalety

Drzewa liściaste poprawiają jakość powietrza oraz nasz mikroklimat, ponieważ osłaniają przed niekorzystnym działaniem słońca, zatrzymują silny wiatr oraz zwiększają wilgotność naszego powietrza, dostarczają wartościowego tlenu, czy też zatrzymują zanieczyszczenia. Taka osłona ogrodu zapewni nam też komfortowy poziom prywatności oraz skutecznie ochronią przed niechcianym hałasem. Jeśli będą jednak zbyt duże i rozłożyste, zaczną sprawiać problemy, co szczególnie łatwo zaobserwujemy w małym ogródku. Zabiorą wówczas całe dostępne światło słoneczne, pochłoną dużą ilość wody oraz substancji odżywczych z gleby. Pod koronami rozłożystych drzew wytrzymają tylko rośliny ciepłolubne i mało wymagające. Także jego użytkownicy odczują związany z tym znaczny dyskomfort. Kłopotów tych możemy uniknąć poprzez dostosowanie wielkości drzewek do ilości miejsca posiadanego w ogrodzie.

Drzewa liściaste w ogrodzie a inne rośliny

Wiele z nas nie sadzi w ogrodzie drzew liściastych sądząc, że nic w ich towarzystwie nie urośnie. Nie jest to jednak zgodne z prawdą, ponieważ teren osłonięty pod koronami drzew to miejsce idealne dla cieniolubnych roślin i krzewów, które wchodzą w skład runa leśnego. Pod takim drzewem można także posadzić rośliny cebulowe takie jak krokusy, zawilce gajowe czy kokorycze. Zakwitną one bowiem wczesną wiosną, gdy promienie dotrą do ziemi bez przeszkód poprzez bezlistne drzewa, a zamrą, gdy na drzewie zdążą pojawić się liście.

Drzewa liściaste do ogrodu- jakie wybrać?

Oto najładniejsze drzewa liściaste polecane do ogrodu:

Klon palmowy

  1. Klon palmowy– dorasta zwykle do 10 metrów, tworzy też malowniczą oraz rozłożystą koronę. Uprawiane odmiany mają różny kolor liści oraz szybkość wzrostu. Może on rosnąć w stanowisku nasłonecznionym oraz półcieniu, w glebie wilgotnej i próchnicznej. Młode klony bywają wrażliwe na mróz.
  2. Jarząb Koehnego (japoński) – dorasta na wysokość 5 m. Ma ciemnozielone liście, które jesienną porą stają się czerwone. Ma białe kwiaty, w szerokich gronach, które rozwijają się w czerwcu, natomiast jego białe owoce, które są jadalne, dojrzewają w sierpniu. Nie wymaga specjalnej gleby. To odporne drzewa na różne warunki atmosferyczne.
  3. Surmia bignoniowata odmiana Aurea– dorasta do 1o metrów wysokości. Roślina ta wymaga stanowiska nasłonecznionego oraz bezwietrznego. Jej białe kwiaty złączone w efektowne kwiatostany, ukazują się w lipcu oraz sierpniu. Z kolei owoce to długie torebki-strąki.
  4. Brzoza brodawkowata Youngii– to drzewko osiągające około 6 metrów. Ma ona określony pokrój, z bogato powyginanymi i zwisającymi gałęziami. Jej kora natomiast jest biała i gładka. Brzoza ta potrzebuje stanowisk słonecznych lub cienistych.
  5. Oliwnik wąskolistny – dorasta do 5 metrów, ma nieregularną koronę oraz wygięte konary. To drzewo miododajne a jej słodko pachnące kwiaty ukazują się w czerwcu. Lubi stanowisko słoneczne oraz suche, gleby natomiast wapienne oraz lekko zasolone.
  6. Jabłonie ozdobne (rajskie)– osiągają kilka metrów wysokości, w maju pokrywają się dużą ilością białych lub różowych kwiatów, a pod koniec lata ukazują się jego dekoracyjne owoce. Lubią miejsca słoneczne, w glebach piaszczysto-gliniastych. Odporne na mróz.
  7. Buk pospolity 'Purple Fountain’- dorasta do 8m. Jesienią liście wybarwiają się na żółto. Rośnie chętnie na glebach żyznych i wilgotnych, w słońcu.
  8. Wiśnie ozdobne – osiągają do 10 m. W kwietniu i maju mają gałęzie pokryte różowymi lub białymi kwiatami. Niektóre z odmian przyjemnie pachną. Lubią słońce i rosną w średnio żyznej glebie.
  9. Magnolia pośrednia- osiąga 8 metrów i posiada biało-różowe kwiaty, które rozkwitają przed otwarciem liści. Wymaga stanowiska nasłonecznionego, zacisznego, żyznego. Młode drzewka należy okrywać zimą.
  10. Jarząb pospolity – kwitnie w maju oraz czerwcu, natomiast jesienią dojrzewają jego czerwone owoce. Niewymagający, najlepiej rośnie w nasłonecznieniu.
  11. Głóg dwuszyjkowy – jedno z często wybieranych drzewek w małym ogrodzie, osiąga wysokość 4 m i jest bardzo dekoracyjny. Ma niewielkie wymagania glebowe oraz jest wyjątkowo odporny.
  12. Wiąz Camperdownii – to małe drzewko o parasolowatej koronie. Liście są duże, ciemne i szorstkie. Drzewo odporne w uprawie, mrozoodporne. Ze względu na małe rozmiary polecany w małych ogródkach.

Maria Nowak-Ogrodniczka z pasji, miłośniczka książek. Roślinolubna i roślinożerna, tworząca bogate kompozycje w swoim ogrodzie, czerpiąca inspiracje z podróży.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.