Ewenement mebli z palet polega na tym, że jest to materiał zasadniczo niedrogi i trwały. Nie do przecenienia jest z pewnością jego urok i charakter, jaki potrafi nadać właściwie każdemu wnętrzu. Od kilku lat wykorzystanie europalet oraz wszelkich drewnianych skrzynek i pudeł to prawdziwy trend w branży wnętrzarskiej nie tylko ze względu na oryginalny efekt wystroju, ale również na ekologiczną ideę, która mu przyświeca.
O co chodzi z tą ekologią?
Zgodnie z zasadą, nie wyrzucaj – wykorzystaj, coraz więcej ludzi interesuje się paletami transportowymi, pozostającymi po budowie albo rozładunku towaru, co widać po ilości zapytań w wyszukiwarkach. I nic dziwnego, to świetny materiał do stworzenia siedzisk do użytku domowego lub na zewnątrz, stolików, narożników, półek lub całych regałów. To niesamowite, jak bardzo łatwo i z korzyścią dla środowiska można nadać paletom drugie życie. Upcykling, czyli ponowne wykorzystanie i przerabianie odpadów, staje się w tym przypadku nie tylko ideą dla idei, ale bardzo praktycznym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni i nadaniu starym przemysłowym rzeczom całkiem innego przeznaczenia i nowego tchnienia.
Jakie palety i europalety wybrać?
Zasadniczo, palety różnią się między sobą konstrukcją i rozmiarem w zależności od ich pierwotnego przeznaczenia. Najczęściej spotykane są trójwarstwowe, bardzo mocne, europalety o wymiarach 120x80x14,4 cm. Odznaczają się solidną budową, za którą odpowiadają grube deszczułki, których narożniki są dodatkowo wypełnione i podbite od spodu trzema deszczułkami. Równie popularne są lżejsze modele palet dwuwarstwowych, mających z wierzchu rząd cieńszych i węższych listew połączonych od spodu. Są one z zasady przewidziane jako produkt jednorazowego użytku. Oryginalne, z prawdziwego zdarzenia europalety łatwo rozpoznać po charakterystycznym symbolu EPAL. Wykonuje się je z impregnowanego drewna, poddanego obróbce termicznej w celu zabezpieczenia drewna przed szkodnikami. Wszystkie pozostałe palety, niemające certyfikatu EPAL, zbudowane są z drewna surowego.
Wybierając zatem palety, zwracajmy na podstawowe oznaczenia produktów, tylko symbol EPAL może nam zagwarantować najlepszą jakość produktu i jego długą żywotność. Zanim zabierzesz palety z placu budowy lub z magazynu, sprawdź stan drewna, czy nie jest zawilgocone albo spróchniałe, w przeciwnym razie, lepiej zrezygnuj z jego przetwarzania.
Gdzie kupisz palety i ile na nie wydasz?
Palety nowe oraz europalety można kupić w większości składów drewna oraz w firmach zajmujących się konkretnie sprzedażą europalet. Można też pokusić się o zakup palet używanych, oczywiście uprzednio dokładnie oceniając ich stan.
Koszt zakupu palet zależy w dużym stopniu od tego, czy decydujemy się na produkt nowy w idealnym stanie, czy też na używany. Istnieje też możliwość zakupu europalet uszkodzonych, noszącym w mniejszym lub w większym stopniu uszkodzenia. Wówczas koszt zakupu będzie z pewnością tańszy. Na podstawie danych przekazanych przez jedną z firm handlujących europaletami nowymi i używanymi na terenie Mszczonowa koło Warszawy, nowe europalety średnio kosztują około 30-40 zł, natomiast za używane zapłacimy znacząco mniej – 17-25 zł.
Pomysły na meble z palet i europalet
Bardzo ważnym etapem w wykorzystywaniu palet i europalet do tworzenia mebli jest odpowiednie przygotowanie materiału, a następnie oszlifowanie go i pomalowanie w ten sposób, aby drewno było gładkie i pozbawione jakichkolwiek drzazg. Pamiętaj, że powierzchnia musi być nieskazitelnie gładka, gdyż wpływa to na komfort użytkowania mebla. Po pomalowaniu go wszelkie poprawki w szlifowaniu skutkują ponownym impregnowaniem miejsca szlifowanego oraz jego powtórnym malowaniu. Przedstawiamy kilka przykładów na nadanie drugiego życia paletom.
- Ława z palet
- Wieszak na ubrania
- Siedzisko z palet na balkon lub taras
- Łóżko z palet
- Kwietnik balkonowy z palet
- Regał na książki z palet
Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.