Ręczne sterowanie kotłem gazowym odchodzi do lamusa. Obecnie montowane urządzenia mogą być w pełni zautomatyzowane. To od nas jednak zależy, jaki system regulacji temperatury wybierzemy. Nowoczesne systemy grzewcze wyposażone są w regulator, który zarządza temperaturą w całym domu, a niekiedy w każdym pomieszczeniu oddzielnie. W artykule przedstawimy zasadę działania regulacji pogodowej oraz pokojowej i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z tych systemów.
Wybór odpowiedniego sterowania dla kotła gazowego może być podyktowany rodzajem budynku lub pomieszczenia, które ogrzewasz za pomocą tego systemu. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jaki wybór z oferty marki Vaillant będzie najlepszy dla Twojego mieszkania, a także jaka specyfikacja charakteryzuje obydwa przedstawiane regulatory.
Sterowanie kotłem za pomocą regulatora pogodowego
Regulacja oparta na czujniku temperatury zewnętrznej jest najczęściej stosowanym sposobem regulacji pracy kotła gazowego w nowoczesnych domach. Sterownie pogodowe opiera się na krzywej grzewczej, czyli krzywej, która określa temperaturę zasilania naszej instalacji względem temperatury zewnętrznej. Co to oznacza? Wraz ze spadkiem temperatury za oknem nasze grzejniki lub ogrzewanie podłogowe są cieplejsze, a jeśli na zewnątrz robi się cieplej, kocioł przekazuje niższą temperaturę do instalacji.
Powyżej zaprezentowany został przykładowy wykres krzywej grzewczej. Instalator podczas pierwszego uruchomienia dobiera krzywą grzewczą do naszego budynku. Jeśli posiadasz dokładny projekt i znasz temperaturę zasilania instalacji, to nastawa nie będzie problemem. Odpowiednio dobrana krzywa grzewcza uchroni Cię przed przegrzewaniem i dużymi rachunkami w okresach przejściowych, kiedy nie musisz dostarczać dużej ilości energii do budynku. Odpowiednie ustawienie zadba także o to, aby utrzymać komfortową temperaturę podczas dużych mrozów. Trudnością, którą możesz napotkać podczas pierwszego uruchomienia, jest nastawa krzywej grzewczej w momencie, gdy nie masz jeszcze projektu instalacji sanitarnych. W takim przypadku kieruj się doświadczeniem instalatora, a następnie dopasowuj krzywą do swoich potrzeb.
W sytuacji, gdy dobrze dobierzesz krzywą, zapewnisz sobie idealną temperaturę przez cały rok – bez regulacji grzejników czy podłogówki. Zapewnisz sobie także najniższe możliwe rachunki przy zachowaniu najwyższego komfortu. Nowoczesny sterownik sensoCOMFORT marki Vaillant ma wbudowaną funkcji adaptacji krzywej grzewczej. Funkcja ta samodzielnie dobiera krzywą grzewczą. W tym celu wykorzystywany jest wbudowany termostat. Po zaprogramowaniu żądanej temperatury, zamontowany sterownik będzie dążył do tego, aby jej skoki nie były gwałtowne. Dobierze także optymalną krzywą do budynku oraz Twoich wymagań.
Wybierając ten rodzaj sterownia, zwróć uwagę na miejsce montażu czujnika zewnętrznego. Nie powinien być w pełni osłonięty przed wiatrem, ale również nie może być za bardzo na niego narażony. Istotny jest także brak bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne i umiejscowienie go na północnej elewacji w 2/3 jej wysokości. Wskazówki te są bardzo ważne, ponieważ niedokładny pomiar temperatury zewnętrznej będzie niekorzystnie wpływać na temperaturę w budynku oraz komfort cieplny.
Dodatkowo, jeśli masz możliwość, warto umieścić regulator w pomieszczeniu referencyjnym. Zyskasz dzięki temu dodatkowe możliwości sterownia i szybkich zmian nastawy temperatur. Ten rodzaj sterownia kotłem gazowym zapewnia taką samą temperaturę w każdym pomieszczeniu. Oczywiście istnieje także możliwość regulacji temperatury niezależnie, w każdym pomieszczeniu. W tym celu należy zamontować termostat w każdym z nich, aby mógł się komunikować z rozdzielaczem ogrzewania podłogowego lub grzejnikami. W tym przypadku regulowany jest przepływ przez instalacje. W momencie, gdy chcesz obniżyć temperaturę, wystarczy, że zmniejszysz przepływ. Dzięki temu, do konkretnego pokoju będzie dostarczane mniej energii.
Kocioł gazowy a sterowanie pokojowe
Drugim, prostszym sposobem sterownia instalacją grzewczą i kotłem kondensacyjnym jest sterowanie pokojowe. Rozwiązanie to jest tanie w zakupie i sprawdza się bardzo dobrze w małych mieszkaniach, gdy straty ciepła nie są duże. Wykorzystuje się je najczęściej w małych budynkach czy blokach, w których nie ma możliwości zamontowania czujnika temperatury zewnętrznej. Urządzenie sterujące wyposażone jest w czujnik temperatury, dzięki czemu kocioł porównuje temperaturę w pomieszczeniu z naszymi ustawionymi oczekiwaniami cieplnymi. Jeśli temperatura przekroczy tą, którą ustawiłeś, kocioł gazowy wyłączy się, natomiast gdy temperatura spadnie, znów rozpocznie swoją pracę. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość obsługi, która polega na prostym ustawieniu wymaganej temperatury w pomieszczeniu. Układ ten jest jednak mniej ekonomiczny, ponieważ kocioł pracuje z większą mocą i nie jest wykorzystuje pełnego procesu kondensacji. Ma jednak inną zaletę – programy czasowe, dzięki którym możesz ustawić różne temperatury, np. niższe w weekend, gdy nie ma Cię w domu.
Regulator do sterowania pokojowego musi znajdować się w pomieszczeniu reprezentatywnym, tzn. w takim, które obrazuje temperaturę w całym mieszkaniu. Nie powinieneś więc montować regulatora np. w kuchni, gdzie podczas procesu gotowania może zrobić się cieplej, co spowoduje wyłączenie kotła. Nie zaleca się również montażu przy drzwiach wejściowych, miejscach nasłonecznionych, łazience czy w pobliżu grzejnika lub kominka. Zalecanym miejscem jest sypialnia. Montuje się go najczęściej na wysokości 1,5 metra nad podłogą, tak by regulacja była wygodna i regulator mierzył temperaturę w strefie, w której przebywają ludzie.
Firma Vaillant posiada w swojej ofercie do kotłów gazowych zarówno regulatory pokojowe, jak i pełną regulację pogodową. Oba rozwiązania są polecane i wydajne. Należy jednak zaznaczyć, że w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym lepiej sprawdzi się regulacja pogodowa. W małym mieszkaniu w bloku wystarczy natomiast mały regulator pokojowy. Ostateczny wybór rozwiązania w każdym przypadku wymaga jednak uwzględnienia charakterystyki instalacji w konkretnym budynku, którą mogą przeprowadzić fachowcy polecani przez firmę Vaillant.