Klimatyzacja w pomieszczeniu.

Słysząc o klimatyzacji i zdrowiu zazwyczaj pojawia nam się myśl o bolącym gardle lub przeziębieniu, które dopadło nas po przebywaniu w chłodnym biurze lub samochodzie. Czy słusznie? Poznajmy odpowiedź na to pytanie. Sprawdź, jaki jest rzeczywisty wpływ klimatyzacji na zdrowie.

Czy jesteśmy skazani na przeziębienia?

Winę za objawy przeziębienia, takie jak bolące gardło czy zapalenie zatok, często zrzucamy na klimatyzator pracujący w pomieszczeniu, w którym przebywaliśmy. Po zastanowieniu możemy stwierdzić, że problemem nie jest samo urządzenie, ale sposób, w jaki z niego korzystamy. Jeśli ustawiona temperatura jest za niska, przechodząc między strefami o niskiej i wysokiej temperaturze możemy wyziębić organizm i w efekcie doprowadzić do choroby. Podobny skutek może mieć bezpośredni nawiew zimnego powietrza skierowany na ludzi.

Dlatego należy zadbać o wartość temperatury niższą o nie więcej niż 7 stopni od temperatury na zewnątrz i nawiew ustawiony tak, aby pomieszczenie się schłodziło, ale nie wiało wprost w osoby w nim przebywające. Dzięki takim zabiegom możemy zminimalizować ryzyko przeziębienia.

Właściwie ustawiona temperatura pozytywnie wpływa na komfort osób w pomieszczeniu, co przekłada się na dobre samopoczucie i efektywność pracy. Dlatego warto rozważyć montaż klimatyzacji w pomieszczeniach służących pracy czy odpoczynkowi.

Jakość powietrza

Powietrze przepływające przez klimatyzator jest filtrowane, dzięki czemu można wyłapać kurz i drobnoustroje obecne w powietrzu. To duża korzyść z montażu klimatyzacji dla osób borykających się z alergiami. Dzięki funkcji oczyszczania powietrza przebywając w pomieszczeniu z zamontowaną klimatyzacją, oddychamy czystszym powietrzem. Aby filtrowanie było skuteczne, filtry klimatyzatora muszą być regularnie czyszczone, a urządzenie trzeba odgrzybiać.

Klimatyzacja obniża również poziom wilgoci w powietrzu, co zmniejsza możliwość rozwoju grzybów i pleśni. Z tego powodu warto dbać o częstsze nawilżenie gardła, ponieważ powietrze w klimatyzowanym pomieszczeniu jest bardziej suche i może podrażnić śluzówkę.

Korzystajmy z głową

Prawidłowo wykorzystywana klimatyzacja może wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie. Wpływ na to mają m.in. oddychanie czystszym powietrzem i przebywanie w komfortowej temperaturze, co przekłada się na nasze lepsze funkcjonowanie. Koniecznie trzeba pamiętać o rozsądnym i zgodnym z zaleceniami producentów użytkowaniu, aby nie doprowadzić do przeziębień lub oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Regularny serwis klimatyzacji pomoże w skontrolowaniu, czy urządzenie działa poprawnie, utrzymując je w dobrym stanie technicznym i czystości.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.