Zainstalowane panele fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych

Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na usamodzielnienie od tradycyjnych źródeł energii i życie w duchu eko. Jedno z rozwiązań, które wpisuje się w ten trend, to fotowoltaika, która produkuje energię elektryczną ze światła słonecznego. W tekście dowiesz się m.in. o zaletach montażu instalacji fotowoltaicznej i o tym, co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych.

W trakcie wybierania paneli powinniśmy patrzeć na elementy wpływające na sprawność fotowoltaiki.

Odnawialne źródła energii

Jednym z głównych powodów, który wpływa na rosnącą ostatnio popularność montażu instalacji fotowoltaicznych jest fakt, że słońce stanowi odnawialne źródło energii. W praktyce oznacza to, że każdy może bezustannie czerpać z jego korzyści bez zamartwiania się o jego wyczerpanie. Promieniowanie słoneczne jest dostępne za darmo, a jedynym poniesionym kosztem w całej inwestycji jest zakup i instalacja fotowoltaiki. Pamiętajmy jednak, że z czasem koszt naszej inwestycji zwróci się z nawiązką. Zestaw fotowoltaiczny dopasowany do naszych potrzeb zapewni długofalowe korzyści.

Kolejną zaletą i faktem przemawiającym za instalacjami fotowoltaicznymi jest aspekt ekologiczny, na który w ostatnim czasie kładziony jest znacznie większy nacisk. Coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii i wiele wskazuje na to, że ten trend się utrzyma, a nawet zyska jeszcze większą ilość zwolenników.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Na sprawność paneli fotowoltaicznych wpływa kilka rzeczy. Są to m.in. warunki atmosferyczne, sposób montażu, producent, czy nawet pora roku. Wydajność paneli fotowoltaicznych jest przez wiele osób mylona ze sprawnością i efektywnością. Sprawność ogniw fotowoltaicznych dotyczy w głównej mierze technicznych parametrów poszczególnych modułów. O wydajności natomiast możemy mówić biorąc pod uwagę całą instalację.

Na efektywność paneli słonecznych wpływa przede wszystkim materiał, z którego je wykonano. Obecnie stosuje się trzy najpopularniejsze typy:

  • panele monokrystaliczne,
  • panele polikrystaliczne,
  • panele zbudowane z krzemu amorficznego.

Znaczenie ma też struktura modułu i wykorzystana technologia. Najniższa sprawność ogniwa fotowoltaicznego jest zauważana w przypadku paneli z krzemu amorficznego, z kolei najwyższa w przypadku ogniwa monokrystalicznego. Na sprawność wpływają również rodzaj powłoki antyrefleksyjnej i jakość oraz rodzaj połączeń między poszczególnymi ogniwami.

Gdy mówi się o wydajności, chodzi o zależność między parametrami eksploatacyjnymi i poprawnością wykonania całej instalacji. Wydajność odnosi się do ilości energii promieniowania słonecznego, która jest zamieniana w energię elektryczną. Jest to powiązane z ilością i intensywnością słonecznego promieniowania. Dodatkowo, na wydajność paneli wpływają takie czynniki, jak pora roku, warunki pogodowe (np. zalegający śnieg i zachmurzenia), właściwe zamontowanie instalacji oraz jej moc.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.