Rodzina ogląda TV siedząc na kanapie

Data zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC, czyli DVB-T drugiej generacji, zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym dobrze jest się na nią odpowiednio wcześnie przygotować. Okazuje się, że wielu Polaków nie ma pojęcia o tym, z czym wiąże się ta modernizacja. W tym tekście wyjaśniamy, co cała ta sytuacja znaczy tak naprawdę dla posiadaczy telewizorów.

Czym jest DVB-T2/HEVC?

Jest to nowy standard nadawania telewizji naziemnej. Obecnie odbieramy telewizję naziemną dzięki standardowi DVB-T. DVB-T2 to jego druga generacja, HEVC to zaś nazwa kodeku, który zastąpi używany dotychczas kodek AVC. Nowa sytuacja wiąże się z wytycznymi Unii Europejskiej, według których część kanałów pasma UHF zajmowanych dotąd przez DVB-T ma zostać zwolniona na rzecz umożliwienia rozwoju sieci 5G. Jest to zmiana, dzięki której użytkownicy telewizorów będą mogli mieć dostęp do większej ilości kanałów telewizyjnych. Kolejnym dużym plusem jest to, że udostępniane treści audio/wideo będą mogły być lepszej jakości.

DVB-T2/HEVC – telewizor do wymiany?

Ostatnia tego typu zmiana, która zaszła w 2013 roku, spowodowała, że wielu odbiorców musiało dokonać zakupu nowego telewizora bądź dekodera. To właśnie w tamtym czasie sygnał analogowy został zastąpiony standardem DVB-T. W obecnej sytuacji wielu użytkowników nowszych telewizorów nie będzie miało powodów do zmartwień. Otóż większość modeli urządzeń z ostatnich lat jest już wyposażona w tuner DVB-T2. Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś właścicielem jednego z nich, możesz poszukać danej informacji w posiadanej instrukcji obsługi bądź specyfikacji technicznej urządzenia zamieszczonej w internecie. Możesz też wyszukać kanał testowy, o ile jest nadawany w Twoim regionie.

DVB-T2/HEVC – telewizor czy dekoder?

Może okazać się, że posiadany przez Ciebie sprzęt nie będzie kompatybilny z nowym standardem telewizji naziemnej. Jeśli tak jest, możesz zdecydować się na kupno nowego telewizora. Jeśli podejmiesz taką decyzję, pamiętaj, żeby przed zakupem sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie produkt posiada wbudowany tuner DVB-T2/HEVC. Telewizor tego typu zagwarantuje Ci odbiór cyfrowej telewizji naziemnej w niedalekiej przyszłości.. Co więcej, nowy odbiornik dzięki swoim funkcjom może pozwolić cieszyć się lepszym obrazem, dźwiękiem i nowoczesną rozrywką. Inną możliwością jest nabycie specjalnego urządzenia, zwanego dekoderem czy inaczej tunerem. Odpowiedni tuner to sprzęt, który po podpięciu do Twojego urządzenia umożliwi mu odbiór telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Telewizor, a dokładniej jego kupno, to zatem niejedyne wyjście z tej sytuacji.

Standard telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Telewizor, który pozwoli Ci cieszyć się modernizacją

Co natomiast, jeśli decydujesz się na kupno nowego odbiornika telewizyjnego? Na rynku telewizorów znajduje się bardzo wiele modeli, które sprostają wymaganiom nowego standardu DVB-T2/HEVC. Telewizor, na który się zdecydujesz, może jednak nie tylko być kompatybilny z nowym standardem, ale też być wyposażony w dodatkowe, dogodne funkcje. Szczególnie polecamy zwrócić uwagę na ofertę firmy Samsung, która ogłosiła, że wszystkie ich modele w polskiej dystrybucji wypuszczone na rynek po roku 2018 wyposażone są w tuner DVB-T2/HEVC.. W obliczu tego, że zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej na nowy będzie miała miejsce już w drugim kwartale 2022 roku, polecamy w niedalekim czasie przygotować się na tę okoliczność.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.