Domki szeregowe ogrodzone płotem

Mały ogród przy szeregowcu to zarazem radość z posiadania kawałka własnego gruntu ale też dylemat jak go zagospodarować. Tym  bardziej jeśli nasze doświadczenie ogrodnicze jest mizerne, a i czasu na dokształcenie brak. Oto kilka treściwych porad dla kompletnych początkujących.

Nie wiesz co posadzić w małym ogrodzie przy szeregowcu? Posiej trawę!

Wraz z wprowadzeniem się do nowego miejsca chcemy mieć już coś w ogrodzie, a przynajmniej zieleń, która nie straszy. Jednak dajmy sobie czas na zapoznanie się z nim w całości od podstaw. Dlatego na początek najlepiej nawieźć ziemi ogrodowej, najlepiej jak uda się Wam znaleźć w dobrej cenie czarnoziem, koniecznie przesiany, aby nie mieć korzeni chwastów. Potrzebujemy do posiania trawy około 20 cm warstwy ładnej, żyznej ziemi. A w przyszłości można z powodzeniem zdjąć darń w danym miejscu i posadzić to co chcemy.

Jak siać trawę?

Najlepiej zrobić to po południu. Wysiewamy nasiona rzutowo potem uklepujemy (np. deską po szalunku) na koniec zraszamy. Można wężem ogrodowym z odpowiednią końcówką codziennie podlewać nasz trawnik. W małym ogrodzie przy szeregowcu to zaledwie kilka minut zajęcia po powrocie z pracy, a jak pada to mamy z głowy podlewanie. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić jak trawa się już dobrze ukorzeni. Chwasty na pewno wyrosną tu i tam, ale nie ma się co nimi przejmować tylko regularnie kosić. Same znikną po jakimś czasie.

Co z kwiatami?

Wiadomo, pierwsze spotkanie z rodziną czy znajomymi w nowym domu, a z tarasu widok tylko na zieloną trawę. Mało ciekawe, a przy okazji warto czymś zachwycić. W tym celu polecam już na samym początku posadzić w miejscu słonecznym i reprezentatywnym, najlepiej przy tarasie pnącze – a dokładniej powojnik zwany też clematisem. Wybierzcie odmianę o pełnych kwiatach np. Mazury, Kiri te Kanawa. Zapewnijcie mu tylko podporę do pięcia się (do kupienia w każdym budowlanym markecie) sukces będzie gwarantowany. Wasz mały ogród bardzo na tym zyska.

Niebieski kwiat powojnika
Powojnik. Źródło: pixabay.com

Czym obsadzić ogrodzenie?

Ogrodzenie wokół małego ogrodu przy szeregowcu nie zawsze jest takie jak sobie wymarzymy. Jednak z każdym da się zrobić coś gustownego. Ze względu na wymiary ogrodu polecam postawić na rośliny o kwiatach niebieskich i ciemnych liściach. Jeśli parkan jest oświetlony przez większą część dnia to wspomniany powojnik będzie się po nim wdzięcznie piął, a widoczny z tarasu stanie się powodem zachwytu wśród gości.

Wśród innych roślin jakie warto posadzić do cienia:

 • orliki odmiany niebieskie kwitną od maja do czerwca;
 • funkie o srebrnych liściach;
 • liliowce – kwitną przez całe lato;
 • rododendrony – kwitną od maja do czerwca;
 • dąbrówka rozłogowa kwitnie od kwietnia do czerwca;
 • hortensje ogrodowe – te z niebieskimi kwiatami.

Zanim jednak wybierzecie się na zakupy w ogrodniczym sprawdźcie wymagania danych roślin. Niektóre jak hortensje i rododendrony rosną tylko w kwaśnej ziemi czyli trzeba im najpierw przygotować torfowe podłoże w naszym małym ogrodzie.

Rośliny kwitnące na niebiesko do słońca:

 • ostróżki;
 • łubiny;
 • powojniki;
 • irysy;
 • szafirki.

Wokół tarasu można sadzić różnych kolorów kwiaty. Natomiast niebieskie wokół ogrodzenia mają za zadanie oddalić perspektywę. Czerwone czy żółte kolory by ją skróciły. W ten sposób mały ogród przy szeregowcu wyda nam się większy niż w rzeczywistości.

Jak zrobić cień w małym ogrodzie przy szeregowcu

Jeśli nasz mały ogród przy szeregówce jest pełen słońca to musimy zdać sobie sprawę, że bez cienia ciężko będzie  w nim spędzać czas w upalne popołudnia. O ile duże drzewo byłoby w nim nie na miejscu w małym ogrodzie to z powodzeniem możemy posadzić odmiany o małej koronie. Ewentualnie krzewy wysoko rosnące i prowadzić je w formie piennej. Z krzewów oraz drzew warte uwagi będą:

 • leszczyna – są bardzo piękne, a ich duże liście dają miły cień, aby mieć orzechy trzeba posadzić dwa osobniki;
 • tamaryszek – nie tylko pięknie kwitnie ale też rośnie dając dość dużo cienia;
 • bez czarny – w kilka lat będzie dość wysokim krzewem, a przycinany regularnie tworzy całkiem ładną koronę;
 • magnolie – pięknie kwitną wiosną, a latem ich liście tworzą piękny zielony parasol;
 • jaśminowiec wonny – osiąga nawet trzy metry wysokości, a przy okazji pięknie kwitnie w czerwcu.

Wymienione wyżej krzewy to propozycje do ogrodu W każdym razie ogród urządzajmy stopniowo, praca w nim to przyjemność. Ewentualnie możemy powierzyć ten projekt firmie ogrodniczej, która wykona go od podstaw.

Written by 

1 thought on “Mały ogród przy szeregowcu – jak go zagospodarować

 1. Projektowanie i urządzanie ogrodu przy szeregówce to jedno z najtrudniejszych zadań…tam jest tak mało miejsca. Jak Wy dajecie radę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.