Wysoka przestrzeń pokoju może być spowodowana tym, że stary budynek o innym przeznaczeniu został przekształcony na przestrzeń mieszkalną. Takie domy można spotkać choćby w Anglii, gdzie ze starego młyna czy szkoły tworzone są domy mieszkalne. Również w Polsce powstają projekty wysokich domów i apartamentowców dwukondygnacyjnych i wielokondygnacyjnych, gdzie sufit znajduje się znacznie powyżej dwóch i pół metra. Również w przypadku domów jednokondygnacyjnych z wysokim spadzistym stropem często korzysta się ze zrównoważenia przestrzeni. Świetnie działa tu np. zastosowane odpowiedniego oświetlenia led.
Stworzenie sufitu podwieszanego lub napinanego
Pierwszym sposobem na realne, a nie tylko optyczne obniżenie pokoju jest stworzenie sufitu podwieszanego lub napinanego. W pierwszym przypadku stosuje się stelaże aluminiowe, które można obudować płytami. Dzięki temu dostęp do instalacji jest prostszy. Można też z łatwością wymieniać oczka led. Oczywiście trzeba zdecydować się na odpowiedni rodzaj żarówek. Powinny rozpraszać światło w niewielkim stopniu i być skierowane w dół. W bardzo dużym pomieszczeniu można zastosować dwie konstrukcje z sufitem podwieszanym. Drugą możliwością jest sufit napinany. Tu stosuje się listwy aluminiowe przyścienne, na które nakładany jest materiał PCV z dowolnym nadrukiem. Takie sufity świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach i realnie obniżają wysoki sufit.
Kinkiety ze światłem skierowanym w dół
Kolejnym mniej pracochłonnym sposobem na zrównoważenie wysokiego pokoju jest wybranie odpowiedniego oświetlenia punktowego. Doskonale jako oprawy sprawdzą się kinkiety. Oczywiście trzeba do nich dobrać żarówki, które w niewielkim stopniu rozpraszają światło, co pozwala optycznie obniżyć pomieszczenie. Oświetlenie nie może być skierowane na sufit, może być skierowane na przeciwległą ścianę lub w dół. W przypadku sufitów napinanych można stosować obramowanie z taśm led. Takie oświetlenie led można połączyć z systemem ściemniania i zmiany barw.
Żyrandol w centralnym punkcie pomieszczenia
Gra światła i cienia z pewnością pomaga w przypadku wysokich pomieszczeń. Świetnie sprawdzi się tu żyrandol o sporych rozmiarach. Warto umieścić go w centralnym punkcie pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie sufitu podwieszanego z wyciętym okręgiem z którego może zwisać żyrandol. W ten sposób można obniżyć naprawdę wysokie przestrzenie. Żyrandol daje rozproszone światło, jednak często można zakupić takie z oprawami skierowanymi do góry. W przypadku obniżenia pomieszczenia światło nie powinno być skierowane w górę, a w dół. Dzięki zastosowaniu sufitu podwieszanego i tak można uzyskać dobry efekt rozproszenia światła.
Antresola lub wiszące witryny i regały
W domach jednokondygnacyjnych z dużymi skosami, przy uwzględnieniu w projekcie budowlanym można zastosować antresolę. Dzięki temu zyskuje się dodatkową przestrzeń użytkową, a jednocześnie optycznie obniżyć pomieszczenie. Antresola może pełnić rolę sypialni, biblioteczki. Ponieważ stanowi obciążenie dla konstrukcji budynku musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby nie stanowiła zagrożenia dla jego nośności. Antresola może prezentować się niezwykle efektownie, z prowadzącymi na nią schodami i ograniczeniem barierką, tworzącą swoisty balkon we wnętrzu domu. Oczywiście konieczna jest tu odpowiednia przestrzeń. Odległość od stropu musi wynosić minimum 1,9 metra, a najlepiej 2,2 metra. Zamiast antresoli można postawić również na rozwiązania w postać wiszących witryn i regałów umieszczonych dość wysoko.
Zastosowanie mebli posadowionych na nóżkach
Ostatnim z przedstawionych przez nas sposobów na obniżenie wysokiego pokoju jest zastosowanie mebli posadowionych na nóżkach. Takie meble są nie tylko bardzo modne, ale takie rozwiązanie sprawia, że bryła znajduje się kilkanaście centymetrów wyżej. Pomieszczenie dzięki temu jest zrównoważone, a meblościanka nabiera lekkości. Dodatkowo można zdecydować się na pomalowanie sufitu w ciemniejszym kolorze i fragmentu ściany tuż przy suficie. W ten sposób uzyska się dodatkowy efekt optycznego pomniejszenia.
Zrównoważenie wysokiego pokoju wcale nie musi być bardzo trudnym zadaniem. Czasem wystarczy zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, np. oczek LED w suficie podwieszanym, a innym razem można pokusić się o dodatkowe triki. Dzięki temu przestrzeń użytkowa nie będzie się wydawała zbyt duża.