Pierwsze łóżko dla dziecka

Przyjście na świat dziecka to rewolucja w życiu rodziców. O ile wybór pierwszego łóżeczka nie jest takim problemem, gdyż większe znaczenie ma dobór materaca dla niemowlaka i maty zapobiegającej śmierci łóżeczkowej, wysyłającej sygnał alarmowy, gdy dziecko przestaje oddychać, o tyle kolejne już łóżko dla małego szkraba jest pewnym wyzwaniem. Trzeba do niego również dobrać odpowiedni materac, kołdrę, poduszkę i pościel. Ale po kolei. Dziś w tym krótkim poradniku przedstawimy wszystko, co powinniście wiedzieć o pierwszym łóżku dla dziecka.

Kiedy zamienić łóżeczko na łóżko?

Moment kiedy już czas pożegnać się ze starym łóżeczkiem niemowlęcym i zakupić pierwsze łóżko dla dziecka zależy od stopnia jego rozwoju nie tylko fizycznego, ale również emocjonalnego. Kiedy dziecko osiąga już sprawność motoryczną czyli mniej więcej w wielu dwóch lat i staje się coraz bardziej ruchliwe również w nocy, to czas, by pomyśleć o takim łóżku. Może być to w drugim lub trzecim roku życia dziecka. Starsze dziecko śpiące w niemowlęcym łóżeczku to już jednak przesada. Dziecko ma w nim coraz mniej miejsca, a ograniczające go szczeble są dla niego denerwujące. Ich wyciągnięcie nie rozwiązuje problemu, gdyż szerokość i długość łóżeczka się nie zmienia. Zatem, kiedy dziecku jest już ciasno to naprawdę ostateczny czas, aby wybrać dorosłe łóżko.

Jaki model łóżka dla dziecka wybrać?

Dorosłe, albo nie całkiem dorosłe łóżko – co wybrać? Nie trzeba od razu kupować dziecku modelu o długości 200 cm, może być to dla niego zbyt duży szok, po przeniesieniu się z małego niemowlęcego łóżeczka. Na szczęście są jeszcze modele dziecięco-młodzieżowe, które są dodatkowo atrakcyjne pod względem designu. Łóżko w kształcie karocy, albo pirackiego statku może stać się elementem pokoju dziecięcego z określonym motywem przewodnim. Oczywiście można wybrać również tradycyjne łóżko drewniane. Ważne, by stelaż razem z materacem nie znajdował się zbyt wysoko nad ziemią, aby w przypadku skulania się z łóżka dziecko nie odniosło poważniejszych obrażeń. Oczywiście obok łóżka należy w razie czego ułożyć miękki dywan, najlepiej taki z długim włosiem. Istotne znaczenie ma jeszcze zwrócenie uwagi na kanty łóżka, które powinny być zaokrąglone, a najlepiej dodatkowo wykończone materiałem ABS, co zwiększa bezpieczeństwo. Ważne również, by farby i lakiery użyte do malowania łóżka były nietoksyczne i nieszkodliwe dla zdrowia. Takie informacje powinno się znaleźć w specyfikacji producenta. Jeśli chodzi o rozmiar, to może być to łóżko o wymiarach 120×60, albo 140×70 bądź 160×90. Oczywiście im większe łóżko, tym dłużej posłuży dziecku. Zatem optymalnie warto wybierać te w rozmiarze 140×70 lub 160×90, które mogą posłużyć dziecku odpowiednio do 7-8 roku życia, bądź 10-12 lub nawet nieco dłużej w zależności od tempa wzrostu i uwarunkowań genetycznych. Trzeba zastanowić się również czy wybrać model z dodatkowym zdejmowanym ramieniem, czy też klasyczne łóżko z wezgłowiem. Można postawić również na modele łączone z szafą i regałem. W przypadku dwójki dzieci warto zdecydować się na łóżko piętrowe, zwłaszcza jeśli pokój jest mały, choć to wybór dla nieco starszych dzieci, mniej więcej w wieku szkolnym.

Jaki powinien być materac do dziecięcego łóżka?

Kiedy już wybrałeś model łóżka, kolei na dopasowany do niego materac. Z rozmiarem nie ma problemu, powinien wszak być dopasowany do powierzchni spania łóżka. Jednak jaki model wybrać? Piankowy to jedna z najtańszych opcji, oczywiście można wybrać model z dodatkowym wkładem z włókna kokosowego, które neutralizuje roztocza i bakterie. Najlepszy będzie jednak materac lateksowy, który dostosowuje się do krzywizn kręgosłupa. Warto postawić na taki, który zbudowany jest z wielu kieszeni w których zamknięte są poszczególne sprężyny, co sprawia, że dostosowuje się on do ruchów ciała w czasie snu. Materace kieszeniowe to doskonały wybór. Niektórzy są zwolennikami teorii, że materac powinien być dość twardy, zwłaszcza dla dziecka. Można wybrać model, który wykonany jest z włókna kokosowego na sprężynach bonellowych, który jest odpowiednio twardy.

Dodatki i akcesoria, czyli jak uczynić łóżko przytulnym

Na samym końcu przychodzi pora na dodatki i akcesoria. Trzeba zatem wybrać prześcieradło i pozostałą pościel, a także odpowiednie kołdry i poduszki. Można wybrać dwie kołdry – jedną w wersji wiosenno-letniej, a drugą puchową – jesienno-zimową. Oczywiście dobrym wyborem będzie także model całoroczny. Dla alergików doskonałe będzie wypełnienie z wełny z alpaki pozbawione lanoliny, albo wielbłądziej. Z naturalnych wypełnień można wybrać jeszcze puch, jednak należy zrezygnować z pierza. Na lato doskonałym wyborem będzie kołdra z jedwabnym wypełnieniem. Oczywiście można wybrać także te wykonane z tworzyw sztucznych z dodatkiem włókien kokosowych. Pościel warto dobrać do charakteru pokoju i gustu dziecka. Ważne, by chętnie w niej zasypiało.

Pokój oczywiście należy uczynić bardziej przytulnym. Szczególnie ważne będą ledowe lampki, gwiazdki i fluorescencyjne ozdoby. Wszystko, co odgania koszmary i nocne strachy.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.