Kotły na paliwa stałe pozwalają uzyskać odpowiednią temperaturę, by móc zagrać wodę, która trafia do instalacji centralnego ogrzewania. Obecnie popularne są kotły na ekogroszek oraz pellet, które pozwalają na stosunkowo ekologiczne ogrzewanie budynku. Czy nadal warto inwestować w takie kotły?

Kotły na paliwo stałe – czy warto?

Współcześnie do ogrzewania domów wykorzystujemy różne technologie – kotły na paliwo stałe, kotły gazowe, kotły elektryczne, czy kotły olejowe, jak również instalacje solarne. Kotły węglowe oraz na pellet nadal są popularnymi urządzeniami, do podgrzewania wody dla celów centralnego ogrzewania.

Trzeba wziąć pod uwagę, że kotły na paliwo stałe pozwalają na uzyskanie pewnej niezależności, dotyczącej ogrzewania budynku. Nie będąc uzależnionym od dostawy energii elektrycznej lub gazu, nie powstaje ryzyko utraty ogrzewania, w przypadku awarii sieci. Jeżeli regularnie dbamy o zapasy wykorzystywanego paliwa – jedyną przerwą w dostawie ogrzewania może być awaria kotła.
Dodatkowo osoby wykorzystujące do ogrzewania budynku pellet (zwłaszcza w formie eko), nie emitują tak wiele zanieczyszczeń do atmosfery, gdyż ten powstaje z drewna, w różnej formie. Co ważne – popiół z takiego pelletu można wykorzystywać jako naturalny nawóz dla roślin. Jednak przed użyciem go w takiej formie, warto sprawdzić dla jakich roślin będzie wsparciem.

Należy zwrócić także uwagę na ceny paliw i źródeł energii, jakimi zasilane są kotły. Mimo iż kotły na paliwa stałe nie należą do najtańszych, to paliwa do nich są stosunkowo tanie, co zachęca kupujących do ich wyboru. Muszą one spełniać nowe, rygorystyczne normy, dlatego też ich efektywność i praca mają niewiele wspólnego np. z kotłami na węgiel starego typu.

W jakim budynku można wykorzystać piece na paliwo stałe?

Piece – bo tak też potocznie określa się kotły – można wykorzystywać zarówno w domach, jak również budynkach użyteczności publicznej. Musi być do tego przeznaczone odpowiednie pomieszczenie, zwane kotłownią. W tym miejscu znajduje się zarówno sam kocioł, jak i niejednokrotnie tam magazynuje się opał. Ważne, by było ot suche miejsce, jeżeli tam mamy zamiar składować nasze paliwo. Zbytnia wilgoć, może źle wpłynąć na właściwości opału, kiedy ten leży luzem. W przypadku formy workowanej, to ryzyko jest znacznie mniejsze, pod warunkiem że worki są szczelne i nie przepuszczają wilgoci.

Trzeba jednak pamiętać, że kotły na paliwo stałe mogą posiadać lub nie posiadać zautomatyzowanego systemu podawania opału. W przypadku kotła wyposażonego w automatyczny podajnik, zakres jego obsługi będzie mniejszy, gdyż będzie trzeba dbać tylko o utrzymanie odpowiedniej ilości paliwa w zasobniku. W przypadku braku – trzeba liczyć się z częstszymi wizytami w kotłowni.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.