Lipa na tle nieba

Szukasz drzew, które szybko urosną i w kilka lat osłonią ogród przed palącymi promieniami słońca? Dobrze trafiłeś. Oto kilka doskonałych gatunków drzew do ogrodów wymagających cienia.

Drzewa drzewom nierówne

Mijając drzewa rosnące w parku podziwiamy ich majestat. Chciałoby się tak jedno wziąć do ogrodu. Jednak przesadzanie starej rośliny to nie jest dobry pomysł. O wiele lepiej jest postawić na gatunek szybko rosnący i dający miły cień w ogrodzie. Oczywiście powodzenie w uprawie zależy też od rodzaju gleby jaką posiadamy.

Wierzby

Drzewem, które jest jednym z najszybciej przyrastających to na pewno wierzba. Oczywiście zależy to też od gatunku, ale większość jej odmian w 3-4 lata będzie już okazałym i dającym sporo cienia drzewkiem. Dla przykładu może to być wierzba iwa o liściach przypominających jabłoń czy wierzba biała, płacząca. Wierzba to gatunek drzewa szczególnie wilgociolubny. Największe przyrosty otrzymamy sadząc je w miejscu podmokłym.

Wierzba płacząca wiosną
pixabay.com

Klony

Bogactwo odmian klonów daje nam do dyspozycji naprawdę dużą pulę ozdobnych drzew o docelowo sporej koronie. Wśród wartych uwagi wymienić należy klon jawor, srebrzysty czy klon polny. W ciągu kilku lat z niewielkiego drzewka mamy całkiem sporą roślinę. Drzewa klonu dają mocny cień w ogrodzie. Klony lubią ziemię dobrej jakości, żyzną i odpowiednio wilgotną, wtedy szybko rosną. Starsze okazy są odporne na suszę.

Liście klonu
pixabay.com

Lipa wartościowe drzewo do ogrodu

W Polsce sadzi się zazwyczaj dwa rodzaje lip drobnolistną i szerokolistną. Obie mają piękny pokrój rozłożystego drzewa o ciemnych liściach. W czasie kwitnienia charakterystyczny zapach wyczuwalny jest z daleka. Jeśli tylko mamy miejsce w ogrodzie to lipa jest idealną kandydatką do niego. Jej rozłożysta korona z gęstym ulistnieniem daje dobry cień. Ponadto możemy skorzystać z kwiatów i owoców tego drzewa, które są świetnym surowcem leczącym dolegliwości układu oddechowego. Lipa preferuje gleby żyzne umiarkowanie wilgotne.

Gałąź lipy na tle nieba
pixabay.com

Drzewa owocowe – czy jeszcze je ktoś sadzi?

Kiedy szukamy drzewa do cienia raczej nie sięgamy po kochane grusze czy wiotkie jabłonie. W niektórych przypadkach jest to jednak wskazane. Może ich przyrost roczny nie powala na kolana, jednakże po tych pięciu latach bez przeszkód rozłożymy w ich cieniu leżak czy koc na trawie. Natomiast owoce docenimy zwłaszcza jesienią.

Orzech włoski daje dużo cienia

Odpoczynek w cieniu korony orzecha włoskiego jest zaliczany do jednych z najprzyjemniejszych. Jego duże liście ochronią nas przed promieniami słońca. Za to jesienią drzewo dostarcza smacznych orzechów. Od posadzenia w ciągu pięciu lat mamy już całkiem spore drzewo, które daje tyle cienia, że możliwe jest spędzanie pod nim dnia przez południe. Orzech włoski najlepiej rośnie na ziemi żyznej i wilgotnej. Nie może jednak być ona podmokła, gdyż wtedy może usychać. W przypadku podmokłych terenów miejsce pod nim warto zdrenować.

Młody orzech włoski
pixabay.com

Piękna i wdzięczna jabłoń

Na glebach wilgotnych zwłaszcza w pobliżu potoków czy oczek wodnych bardzo dobrze rośnie jabłoń pospolita. Jeśli ma jeszcze dawać nam cienia warto szukać drzewek rosnących na wysokich podkładkach. Odmiany warte uwagi do sadzenia w wilgotnej glebie to jabłoń Papierówka i Kronselska oraz później dojrzewająca Kosztela. W takim miejscu nie tylko będzie ona dawała znaczny cień, ale wiosną w czasie kwitnienia stanowić będzie przepiękny widok. Za to jesienią będziemy jeszcze bardziej zadowoleni z jabłek. Warto więc wybrać sobie odmianę, która nam najbardziej smakuje.

Jabłoń rsonąca na trawniku
pixabay.com

Majestatyczne grusze

Grusza może nie rośnie zbyt szybko. Oczywiście tak jak w przypadku jabłoni zależy to od podkładki na jakiej jest zaszczepiona. Jednak rozsądnych rozmiarów drzewo będziemy mogli podziwiać już w przeciągu kilku lat. W wieku dziesiątych urodzin będzie ona pokaźnym drzewem. Zanim osiągnie taki wiek można zawsze posłużyć się pnączami i pergolą do stworzenia cienia. Wspominam o gruszach dlatego, że są to idealne drzewa owocowe na wybitnie suche i słoneczne stanowiska. Oczywiście młode okazy wymagają podlewania w przypadku braku opadów. Natomiast kilkuletnie drzewo będzie w takim ciepłym miejscu czuło się doskonale. Z odmian warta uwagi są tworzące szeroko stożkowatą koronę. W miejscach wietrznych owoce mogą opadać podczas burz.

Dojrzewające w słońcu gruszki
pixabay.com

Zakończmy nasze wyliczanie zalet poszczególnych gatunków drzew na gruszy. Wybrane zestawienie zawiera drzewa o silnej i mocnej budowie, które nie grożą złamaniem konarów podczas burzy (poza wierzbą). Dobierajmy gatunek adekwatnie do panujących warunków. Sadząc wilgociolubne drzewo na stanowisku suchym nie doczekamy się cienia nawet za kilkanaście lat.

Źródła:

Katalog roślin, J. Filipczak, Warszawa 2016

Rodzime gatunki drzew północno-wschodniej Polski, W. Kamiński, Suwałki 2016

Written by 

1 thought on “Drzewa, które szybko rosną

  1. Nie ma chyba drzew, które nie wiadomo jak szybko rosną. Owszem jedne rosną szybciej od drugich, ale to i tak się na lata przekłada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.