Niejednokrotnie mieszkania w bloku mają ograniczoną przestrzeń metrażu, są małe i wąskie. Ten dyskomfort najbardziej odczuwalny jest względem kuchni. Właściwe zagospodarowanie kuchennej przestrzeni w bloku i odpowiednie wyeksponowanie tego, co dobre to nie lada wyzwanie. Czy możliwe staje się zniwelowanie mankamentów ciasnej kuchni i zamiana jej na wygodną, interesującą aranżację? O tym w dzisiejszym artykule.

Zmiany są dobre

Jak się okazuje, mała kuchnia w bloku wcale nie musi pałać nudą i być zagracona. Owszem, metraż jest sporym wyzwaniem aranżacyjnym, ale nie jest to zadanie nie do zrobienia. Możliwym staje się stworzenie wyjątkowej, funkcjonalnej przestrzeni, a jednym ze skutecznych sposobów na to jest przerobienie dotychczasowego rozkładu pomieszczeń. Ale o tym za chwilę.

Jaki styl do małej kuchni?

W wąskiej, niewielkiej kuchni warto postawić na minimalizm. Świetnie sprawdzi się styl skandynawski, charakteryzujący się właśnie prostotą i minimalizmem. W jego wizję świetnie wpisze się szkło kuchenne – jak na przykład lacobel. Styl skandynawski jest dość powszechnym nurtem wnętrzarskim. Powiemy w kilku zdaniach czym się wyróżnia i przedstawimy przyczyny jego ciągłej popularności.

Cechy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski pochodzi z północy Europy. Cechuje go:

  • prostota
  • funkcjonalność rozwiązań
  • minimalizm,
  • wykorzystanie naturalnych materiałów.

W stylu skandynawskim chodzi głównie o optyczne powiększenie wnętrza, na przykład za pomocą szkła kuchennego, zastosowanie delikatnego, ograniczonego wystroju oraz jasną kolorystykę przestrzeni mieszkalnej. Kwintesencją skandynawskiego pragmatyzmu jest użytkowość, a także minimalna ilość mebli.

Kolorystyka w małej kuchni

Jeśli chodzi o kwestię koloru to w wąskiej i małej kuchni warto zastosować ograniczoną paletę barw. Ułatwi to dbanie o ład i porządek, a także stworzy wrażenie większej przestrzeni. Poza popularną bielą można postawić na szarość lub ecru. Świetnie sprawdzi się lacobel w odcieniach błękitu, czy wrzosu. Chodzi o to, aby maksymalnie rozjaśnić przestrzeń.

mała kuchnia w bloku
Źródło: pixabay.com

Szkło w kuchni

Odradza się zastosowanie w małych kuchniach pełnej zabudowy meblowej. Taka zabudowa widocznie zmniejszy, i tak małą już przestrzeń. Zamiast tego warto zainwestować w meble, których fronty wykonane są ze szkła półprzezroczystego lub zmatowionego. Szkło w kuchni odbija światło, co sprawia, że wnętrze zyskuje na przestrzeni i potęguje wrażenie znacznie większego.

Ponadto świetną opcją jest lacobel w kuchni. Lacobel nad blatem kuchennym jest niezwykle interesującym pomysłem w nowoczesnej, małej kuchni. Taka dekoracja daje niesamowite efekty. Bezbarwne szkło kuchenne ukaże znajdująąa się za nim fakturę ściany, z kolei w naturalnym, jasnym odcieniu bieli czy beżu lacobel będzie świetnym wykończeniem całości.

Nie zapomnijmy o planie

Rozpoczynając wszelkie działania remontowe, należy wcześniej przygotować odpowiedni plan działania. Aby kuchnia w pełni spełniała swoje funkcje, a także zachwycała wyglądem, trzeba bardzo rzetelnie przeanalizować układ sprzętu i mebli. Także wykończenie i dodatki powinny zostać dokładnie przemyślane. Piękne, przytulne wnętrze z niebanalnymi rozwiązaniami wymaga odpowiedniego projektu, a tym bardziej jeśli zamierzamy połączyć ze sobą dwie przestrzenie – kuchni i salonu.

Bardzo duże znaczenie mają elementy łączące te dwie strefy – dzienną i kuchenna, takie jak barek, półwyspa, czy wyspa. Istotną rolę odgrywa także stół i jego ułożenie. Zawsze można zaplanować go jako istniejący na stałe w zabudowie mebel lub zupełnie odrębny.

Jaką kuchnie wybrać – otwarta czy zamknięta przestrzeń?

Każda z alternatyw, jeśli jest odpowiednio rozplanowana, może świetnie się sprawdzić. Jednak współcześnie znacznie częściej mieszkańcy bloków decydują się na renowację rozkładu mieszkania i otworzenie przestrzeni. Kuchnia otwarta ma wiele zalet i pozwala zyskać na prawdę sporo przestrzeni.

Jaka powinna być mała kuchnia?

W każdej kuchni liczy się funkcjonalność. W małej dodatkowo przestrzeń. Właśnie na niej najbardziej nam zależy. Coraz częściej posiadacze niewielkich kuchennych wnętrz oddają ich projektowanie w ręce specjalistów. I słusznie. Taka pomoc może okazać się kluczowa. Kuchnia w bloku jest bardzo wymagająca, dlatego powinna być urządzana indywidualnie i oryginalnie. Architekci radzą, aby zachowywać umiar, wybierać jasne odcienie, szkło kuchenne, a także meble z przeszklonymi frontami – najlepiej na zamówienie.

Written by 

1 thought on “Kuchnia w bloku – otwarta czy zamknięta przestrzeń?

  1. Ja i tak wole zamkniętą kuchnię. Nie lubię jak ktoś z gości patrze co robię. Wolę jakoś tak w zabudowanej kuchni działać sobie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.