Podczas budowy nowoczesnych domów coraz większy nacisk kładzie się na zmniejszenie późniejszych kosztów eksploatacyjnych. Mowa zarówno o redukcji zużycia wody, jak i energii elektrycznej czy cieplnej. Wynika to nie tylko z ciągłego wzrostu cen, lecz także z rosnącej świadomości ekologicznej. W jaki sposób można zaoszczędzić na ogrzewaniu? M.in. montując odpowiednie profile PVC do okien.
Szacuje się, że przez drzwi i okna ulatuje około 40% ciepła. Żeby ograniczyć te straty można zmniejszyć liczbę lub powierzchnię przeszkleń – nie powinna być jednak mniejsza niż 12,5% – albo wybrać takie profile PVC do okien, które są energooszczędne. Co to dokładnie znaczy?
Okna energooszczędne – współczynnik przenikania ciepła
W przypadku modeli energooszczędnych najważniejszy jest parametr nazywany współczynnikiem przenikania ciepła. Za okna energooszczędne uznaje się takie, które mają współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż:
– 0,9 W/(m2*K) dla zwykłych okien,
– 1,1 W/(m2*K) dla okien połaciowych.
Wykorzystanie okien o wyżej wymienionych parametrach pozwala zmniejszyć straty ciepła wewnątrz pomieszczeń, a jednocześnie wpływa na redukcję energii koniecznej do wytworzenia tego ciepła.
Uwaga – producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych na kartach produktów może podawać różne wartości współczynnika przenikania ciepła, to znaczy Ug, Uf lub Uw. Ug to współczynnik przenikania ciepła dla samych szyb, Uf dla ram, zaś Uw całego okna. Przy wyborze konkretnego modelu warto zwracać uwagę na Uw, bo to on najlepiej określa ilość traconego ciepła wtedy, gdy różnica pomiędzy temperaturą powietrza na zewnątrz i w pomieszczeniu wynosi 1 Kelwin.
Jak zbudowane są okna energooszczędne?
Na energooszczędność okien wpływa również liczba komór, wypełnienie i głębokość profili. Profile PVC do drzwi i okien najczęściej mają pięć komór, ale na rynku można znaleźć również modele sześciokomorowe, które skuteczniej chronią przed utratą ciepła.
Jeśli chodzi o wypełnienie, producent profili PVC do okien może wykorzystywać np. wytrzymałą stal, która jednocześnie zapewnia właściwą stabilność całego profilu nawet, gdy ten ma znaczne rozmiary oraz gwarantuje bardzo dobrą izolacyjność cieplną.
A co z głębokością profili? Głębokość profili okiennych jest zależna przede wszystkim od liczby komór – im większa liczba komór, tym większa głębokość. Szukając okien energooszczędnych, warto zwrócić uwagę na profile mające powyżej 70 mm głębokości. Takie zapewniają nie tylko efektywną izolację termiczną, lecz także akustyczną, co ma znaczenie wtedy, gdy dom zlokalizowany jest w pobliżu sklepów, często uczęszczanych ulic, placów zabaw i innych miejsc, które są źródłem hałasu.
Uwaga – na rynku dostępne są profile o głębokości nawet do 83 mm. Te gwarantują izolację cieplną na najwyższym poziomie.