Zamontowana uszczelka w oknie PCV w domu

Uszczelki do okien PCV wykonuje się głównie z kauczuku syntetycznego, zwanego w skrócie EPDM, (jest to terpolimer etylenowo-propylenowo-dienowy) lub też termoplastycznego elastomeru poliestrowego TPE-E.

Jakie są rodzaje uszczelek do okien PCV?

Na rynku istnieje bardzo dużo różnych uszczelek do okien. W zależności od zastosowanego w uszczelkach surowca możemy wyróżnić następujące rodzaje:

  • uszczelki poliuteranowe
  • uszczelki gumowe
  • uszczelki EPDM
  • uszczelki TPE
  • uszczelki PCV uszczelki silikonowe.

Dlaczego zwracamy na to uwagę? Jest to bardzo ważne, żeby dobrać odpowiednią uszczelkę do posiadanego przez nas okna. Różne rodzaje okien wymagają zastosowania różnych rodzajów uszczelek.

Do czego stosujemy poszczególne uszczelki?

Dostępne na rynku uszczelki do okien różnią się między sobą zastosowanym materiałem, przeznaczeniem, ceną oraz jakością wykonania. Głównym zadaniem uszczelki jest uszczelnianie, co do tego nie ma wątpliwości. I tak uszczelki wykonane z poliuretanu, dzięki swojej elastyczności świetnie sprawdzą się, kiedy nieszczelność jest znikoma. Gumowe, kauczkowe uszczelki są w stanie zapewnić szczelność, nie są jednak produktem najwyższej jakości. Uszczelki wykonane z kauczuku syntetycznego są wybitnie wytrzymałe, stanowią nowoczesne rozwiązanie na swój sposób uniwersalne: możemy je stosować do okien starego typu, jak i zupełnie nowych. Uszczelki PVC są często stosowane, zapewniając stosunkowo dobrą szczelność. I najmniej rozciągliwe, spośród wcześniej wspominanych, uszczelki silikonowe, które znakomicie przylegają do powierzchni okna. Jak widzimy, uszczelki mogą być wykonane z różnych materiałów oraz mieć nieco różne parametry.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie uszczelek do okien PCV?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na okno, do jakiego uszczelka będzie miała zastosowanie. Musimy wiedzieć, jaka jest marka kształtowników okiennych: są to elementy wzmacniające konstrukcję okna. Różni producenci mają różne wymiary tego elementu: wiedza, na temat tego, jakie okno posiadamy, jest kluczowa, aby wybrać właściwą uszczelkę. W zależności od zastosowanych kształtowników dedykowane do nich uszczelki mogą różnić się również kształtem. Uszczelki do okien PCV występują także w różnych kolorach, tak, żebyśmy z łatwością mogli wybrać najbardziej pasującą do koloru ramy naszego okna. Uszczelki mogą być również wciągane albo współwytłaczane, a także montowane za pomocą naklejki samoprzylepnej: w zależności od rodzaju ich wymiana może być mniej, lub bardziej skomplikowana.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.