Koparka robi wykop pod fundament

Artykuł partnera.

Wykop pod fundament to jeden z etapów robót ziemnych. Następuje po usunięciu humusu i niwelacji terenu. Aby postawić dom, konieczny jest prawidłowo wykonany wykop. Fundamenty są podstawą domu, a ich rzetelne wykonanie gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników. Jaki jest koszt wykopu pod fundament? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

Fundament budynku – czym jest?

Fundament budynku to element konstrukcyjny, który jest osadzony w gruncie. Najczęściej wykonuje się go z betonu lub żelbetu. Jest położony najniżej i unosi ciężar innych elementów, z których składa się budynek. Jego zadaniem jest również przekazanie na grunt ciężaru ludzi, wszelkich sprzętów, obciążenia śniegiem, wiatrem, itp.

Rodzaje wykopów pod fundament

Wyróżniamy wykopy pod fundamenty wąskoprzestrzenne (których szerokość dna nie przekracza 1,5 metra) oraz szerokoprzestrzenne (szerokość dna przekracza 1,5 metra).

Głębokość wykopu pod fundament zależy od tego jaki rodzaj fundamentu zastosujemy:

  • niewielka głębokość wykopu, a więc wykop płytki – wylewamy w nich ławy oraz płyty fundamentowe,
  • duża głębokość wykopu – najczęściej stosowana w sytuacji, gdy fundamenty pośrednie będą wykonane np. ze słupów.

Głębokość wykopu pod fundamenty uzależniona jest od indywidualnego projektu budowlanego. Najczęściej wynosi 100-120 cm w gruntach sypkich i przepuszczalnych dla wody, a w przypadku domu budowanego na gruntach gliniastych oraz ilastych – nawet 1,4 m głębokości.

Wytyczenie fundamentów – kto się tym zajmuje?

Wytyczenie fundamentów należy do zadań geodety. Aby prawidłowo wykonać wykop pod fundament trzeba je wytyczyć, to znaczy oznaczyć najważniejsze punkty pod względem przyszłego domu. Widoczne punkty umożliwią pracę ekipie budowlanej.

Problemy z gruntem – jak sobie poradzić?

Zdarza się, że podczas budowy domu napotkamy różne problemy. Często dotyczą one gruntu. Poniżej przedstawiamy dwie uciążliwe sytuacje:

  • słaby grunt (oznacza, że pod humusem zalega warstwa torfu bądź luźnego gruntu nasypowego. Aby sobie z tym poradzić, należy dokonać usługi wymiany gruntu);
  • zbyt wysoki poziom wody (należy pozostawić wykop płytszy o około 10-20 cm lub zainstalować pompę i tym samym obniżyć poziom z zwierciadła wody gruntowej).

Gdy chcemy uniknąć nieprzyjemności związanych z gruntem najbezpieczniej jest wykonać badanie geotechniczne gruntu, wskazujące warunki wodno-gruntowe posadowienia budynku.

Wykop pod fundament – przebieg i koszt

Rozpoczynając prace budowlane w pierwszej kolejności kontaktujemy się z firmą zajmującą się robotami ziemnymi. Usługodawca zapewni sprzęt budowlany, który niezbędny jest do prac typu: wycinka drzew, niwelacja terenu czy wykop pod fundament.

Aby przeprowadzić wykop pod fundament konieczna jest koparka gąsienicowa. Jej koszt wynosi około 160,00 zł za godzinę pracy. Maszyna zagwarantuje szybki proces prac. Jeśli szukasz firmy zapoznaj się zapoznaj się z ofertą Roboty Ziemne Szczucki z Grudziądza, która solidnie i kompetentnie przeprowadzi usługę. Firma posiada duże doświadczenie w pracach ziemnych, szczególnie w wykopach pod fundament.

Poniżej przedstawiamy średni koszt wykopu pod fundament:

Dom posiada wymiary: 11 m x 9 m, a głębokość wykopu wynosi 1,1 m. Koszt usługi wynosi 20,00 zł/m3, czyli 2 178,00 zł. Jeśli potrzebujemy pozbyć się materiału z wykopu musimy doliczyć około 1400,00 zł, a firma dokona wywozu ziemi.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.