Ogrzewanie podłogowe przed zalaniem

Na czym polega ogrzewanie podłogowe?

System ogrzewania podłogowego stanowi alternatywę dla tradycyjnego systemu grzewczego bazującego na grzejnikach. Na ogrzewanie podłogowe składają się różne systemy. Ich cecha charakterystyczna to wydzielanie ciepła przez dużą powierzchnię o stosunkowo niskiej temperaturze, zapewnia to równomierne ogrzanie danego metrażu.

Ogrzewanie podłogowe ogrzewa równomiernie dane pomieszczenie, bez odczuwania stref cieplejszych i chłodniejszych, oraz zapewnia komfort ciepłych stóp, ponieważ nie ma tutaj możliwości istnienia zimnej podłogi. W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym następuje pionowy rozkład temperatury, ponieważ najcieplej jest w okolicach stóp, zaś chłodniej w okolicach głowy, odczuwanie temperatury w ten sposób odbierane jest jako komfortowe.

Podłoga z ogrzewaniem powinna być w dotyku chłodna, jej temperatura ma osiągać wartości od 20 do 24° C. Odnotowano, iż temperaturze podłogi mającej ponad 24° C towarzyszy dyskomfort użytkowników.

Normy wskazują, że temperatura powierzchni podłogi, nie może być wyższa niż 29 °C w pokoju oraz 33°C w łazience.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Podział ogrzewania podłogowego jest wykonany ze względu na rodzaj źródła wydobywającego się ciepła.

Rodzaje ogrzewania podłogowego oparte są na dwóch systemach tj:

  • system wodny, funkcjonuje na instalacji przez którą przepływa woda, zaś jej źródłem ciepła jest kocioł lub pompa ciepła.
  • system elektryczny składa się z przewodów, mat lub foli oporowych, które wydzielają ciepło przez działanie przepływu prądu.

Jaka posadzka będzie odpowiednia pod ogrzewanie podłogowe?

Posadzka powinna składać się z materiałów, które są dobrym przewodnikiem cieplnym. W trakcie przygotowań do zakładania ogrzewania podłogowego, konieczne stanie się zapoznanie z danymi zamieszczonymi przez producenta pod kątem dopuszczenia stosowania wybranego materiału na ogrzewane podłogi. W przypadku gdy materiał ma zgodę na jego zastosowanie, istotne jest dotarcie do  wartości temperatury maksymalnej. Wśród wybranych materiałów takich jak: kleje, lakiery oraz panele, istnieje możliwość, iż podwyższona temperatura spowoduje wydzielanie szkodliwych substancji.

Temperatura powierzchni podłogi jest powiązana z jej mocą cieplną. Przede wszystkim ważna jest różnica, która występuje pomiędzy temperaturą podłogi a temperaturą powietrza. Jeśli temperatura pomieszczenia ma wartość 20°C to moc cieplna podłogi o temperaturze 29°C sięga 100 W/m2. Optymalna temperatura podłogi ma zakres do 25°C. Wartość mocy cieplnej podłogi ulega szybkiemu spadkowi, jednocześnie obniżeniu ulega temperatura jej powierzchni.

Jakie materiały wybrać do ogrzewania podłogowego?

Przy montażu ogrzewania podłogowego zastosowanie znajdują specjalne płyty styropianowe do ogrzewania podłogowego, noszące określenie dach-podłoga, potocznie nazywane twardymi. Wymieniony rodzaj płyt jest bardziej odporny na ściskanie niż styropian fasadowy. Przeważnie głównym wyznacznikiem jest współczynnik nacisku, określany w skrócie jako EPS100, który mówi że jeśli występuje jednakowe obciążenie, mogące osiągnąć nawet trzy tony na metr kwadratowy, to w takim przypadku odkształcenie płyty jest minimalne. Jeśli panują wymagające warunki oraz jest zwiększony nacisk na metr kwadratowy to bardziej przemyślanym krokiem będzie kupno materiałów takich jak: styropian EPS150,  parking EPS200 lub styrodur z dopuszczalnym obciążeniem do 21 ton na metr kwadratowy.

Dobór styropianu jest ważny pod kątem współczynnika przenikania ciepła (λ). jeśli jego wartość jest coraz mniejsza to zwiększona zostaje izolacja termiczna, którą jest płyta styropianowa. Płyty dach- podłoga lub parking mają formę białych arkuszy lub postać ciemnego grafitowego styropianu. Cechy te ułatwiają dopasowanie rodzajów płyt pod osobiste wymagania.

Ocena styropianu podłogowego związana jest z jego rozmiarem, istotne jest żeby nie był za gruby. Rynek oferuje szeroki wybór płyt styropianowych do podłóg, nie mając odpowiednich wiadomości, dość szybko można popełnić błąd. Dlatego zaopatrując się w potrzebne materiały, warto zapoznać się z rzetelną opinią osoby związanej z tematyką grzewczą, która w sposób przejrzysty będzie mogła odpowiedzieć na pytanie: jaki typ płyt styropianowych na podłogę będzie najbardziej odpowiedni?

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.