Automaty już od wielu lat opanowują rynek. W wielu europejskich miastach, można spotkać automaty z jedzeniem na każdym kroku. Ich popularność ciągle rośnie. Jednak coraz częściej rzeczy, które możemy w nich znaleźć nie mają nic wspólnego z artykułami pierwszej potrzeby.
Dlaczego automaty cieszą się tak dużym zainteresowaniem?
Zakupy w automatach stają się bardzo popularne. Wszystko za sprawą łatwej dostępności do szerokiego asortymentu. Dzięki różnej lokalizacji, nie musimy pokonywać wielkich odległości, by kupić to, czego potrzebujemy. Automaty nie wymagają również obsługi. Zatem ich koszt utrzymania jest mniejszy, niż sklepu w którym zatrudniony zostaje personel. Przy instalowaniu automatów odchodzą także koszty powierzchni. Wszystkie te czynniki sprawiają, że zakupy są łatwe, a ich ceny proporcjonalne lub nawet niższe niż w sklepach.
Automaty BHP
Na początku w automatach nabyć mogliśmy przede wszystkim drobne przekąski i napoje. Automaty z jedzeniem były więc często umieszczane w szkołach i zakładach pracy. W poprzednich latach bardzo popularne stały się także automaty ze środkami dezynfekcyjnymi oraz maseczkami higienicznymi. Czasy pandemiczne sprawiły, że klienci jeszcze bardziej docenili obsługę bezosobową. Łatwy dostęp do produktów, na które zapotrzebowanie było spore, sprawił, że automaty zyskały dużą popularność. W firmach pojawiły się także automaty BHP. Usprawniły one prace osób odpowiedzialnych za zaopatrzenie. Pracownicy nie musieli także osobiście zgłaszać się po niezbędne narzędzia ochronne, więc przepływ tych produktów stał się sprawniejszy.
Co można nabyć w automatach BHP?
Najczęstszym wyposażeniem automatów BHP są;
- rękawice ochronne,
- kamizelki odblaskowe,
- okulary ochronne,
- zatyczki do uszu.
Jednak w takich automatach można umieścić nawet kilkadziesiąt produktów z różnych kategorii. Tak, jak automaty z jedzeniem mogą kusić nas różnymi produktami, tak i automaty BHP wyposażone są w różne rzeczy, w zależności od zapotrzebowania.
Jak działają automaty BHP?
Automaty BHP wyposażone są zazwyczaj w czytnik kart. Karty wydawane są indywidualnie wszystkim pracownikom. Każdy z nich może za pomocą karty pobrać niezbędne do pracy artykuły. Taki system pozwala na łatwe rozliczenie pracownika z liczby pobranych przedmiotów. To zaś zmniejsza zakres pracy człowieka do kontroli rozliczeń. Osoba odpowiedzialna za zaopatrzenie, nie musi prowadzić żadnych list. Wystarczy, że raz w miesiącu pobierze gotowy wydruk, na którym odczyta kto i ile razy korzystał z automatu oraz co z niego pobrał.
Pusty automat- czy to możliwe?
Każdy automat ma ustawioną liczbę przedmiotów, która wyznacza minimum, jakie musi się w nim znaleźć. Jeżeli w środku znajduje się za mało rzeczy, automat wyślę o tym powiadomienie. Wtedy osoba odpowiedzialna za jego zaopatrzenie powinna uzupełnić braki. Zatem nie powinno dojść do sytuacji, w której automat będzie całkowicie pusty. O ile automaty z jedzeniem uzupełniane są zazwyczaj przez osoby „z zewnątrz”, o tyle automaty BHP uzupełnia pracownik wewnętrzny firmy.
W jakich miejscach przydają się automaty BHP?
Automaty BHP powinny znaleźć się we wszystkich zakładach produkcyjnych. Wszędzie, gdzie stosowane są środki ochrony osobistej, takie rozwiązanie będzie miało sens. Automat znacznie usprawnia pracę. Osoby odpowiedzialne za zaopatrzenie pracowników, nie muszą prowadzić papierowej kontroli wydanych środków. Pracownicy zaś mogą bezproblemowo i szybko pobrać niezbędne im przedmioty.
Gdzie ustawić automat BHP?
Automaty z kawą, herbatą, czy jedzeniem od zawsze znajdują swoje miejsce na zakładowych stołówkach. To tam pracownicy spędzają przerwę i spożywają posiłki. Natomiast automaty BHP powinny być ustawione przy wejściu na halę, na której odbywa się praca. Wtedy pracownicy nie muszą zbytnio oddalać się od stanowiska, by pobrać niezbędne artykuły. Mogą również zaopatrzyć się rozpoczynając lub kończąc zmianę. Takie ustawienie sprawia także, że osoby niepożądane nie mają dostępu do automatu.