maseczka na twarz

Wszyscy chcemy mieć piękne i zdrowe cery, gdyż wygląd naszej twarzy zdradza wszystko – zmęczenie, stres, pierwsze oznaki starzenia. Jednak to jak wyglądać będzie nasza cera zależy przede wszystkim od nas i od tego w jakim stopniu o nią zadbamy.

Typy cery

Cera to wierzchnia warstwa skóry twarzy. Zawiera ona mniej tkanki tłuszczowej w porównaniu ze skórą na pozostałych partiach ciała.

Skóra jest narządem pokrywającym ciało człowieka. Jej grubość wynosi od 0,5 do 4 mm, a powierzchnia jaką zajmuje na ciele dorosłego człowieka waha się od około 1,5 do 2m2. Skóra zbudowana jest z trzech warstw:

 • naskórka – tworzą go przede wszystkim komórki barwnikowe i nabłonkowe;
 • skóry właściwej – jest to tkanka łączna połączona z włóknami elastynowymi i kolagenowymi, fibroblastami, nerwami oraz naczyniami krwionośnymi;
 • tkanki podskórnej – ją z kolei tworzy tkanka tłuszczowa i łączna, naczynia chłonne i krwionośne oraz włókna nerwowe.

Wyróżniamy cztery główne typy cery:

 • cerę normalną – jest to najbardziej pożądany rodzaj cery. Jest ona bowiem nawilżona, ma zdrowy koloryt i bardzo dobrze się regeneruje;
 • cerę suchą – ten typ cery charakteryzuje się słabym nawilżeniem i wrażliwością. Wynika to z niewielkiej aktywności gruczołów łojowych;
 • cerę tłustą – w tym typie cery podstawowym problemem jest nadaktywność gruczołów łojowych. Cera tłusta często zamiennie nazywana jest cerą problematyczną;
 • cerę mieszaną – jest to połączenie różnych typów cery.
Źródło: pixabay.com

Podział ten uzależniony jest od rozmieszczenia w skórze gruczołów łojowych i ich działania. Najwięcej ich znajduje się w okolicach:

 • czoła;
 • brody;
 • nosa;
 • na plecach.

Nie wszystkie z gruczołów łojowych są tak samo aktywne, a stan naszej skóry w głównej mierze zależy od naszego wieku, cech dziedzicznych, środowiska w jakim się znajdujemy, napięcia nerwowego, diety jaka stosujemy, a także sposobu pielęgnacji.

Dodatkowo każda cera może być cerą wrażliwą bądź naczynkową.

Cera normalna – jak pielęgnować?

Cera normalna nie wymaga specjalnej, czasochłonnej pielęgnacji. Jest ona napięta, gładka, odżywiona i miękka. Ponadto odpowiednio się regeneruje i jest odporna na wiatr, słońce czy mróz. Osobom z cerą normalną zaleca się oczyszczanie twarzy za pomocą delikatnych środków kosmetycznych, używanie bezalkoholowych toników, lekkich kremów oraz delikatnych fluidów.

Cera sucha – jak pielęgnować?

Jak już wspomnieliśmy – ten typ cery charakteryzuje się wrażliwością i delikatnością. Zaniedbanie pielęgnacji skóry suchej spowodować może świąd i łupież. Sucha cera także dość szybko się starzeje. Osoby z cerą suchą, już po 20 roku życia, dostrzec mogą pierwsze zmarszczki. Właściwa pielęgnacja cery suchej to nie tylko ciągłe nawilżanie jej z zewnątrz. Najistotniejsze jest dostarczanie skórze wszelkich witamin i minerałów, a także kwasu hialuronowego. Kosmetyki stosowane przez osoby z suchą cerą powinny nie tylko nawilżać, lecz także zatrzymywać wodę w strukturze skóry. Na prawidłowe funkcjonowanie cery, o której mowa ,ma także pora roku. Latem promienie słoneczne ją wysuszają, z kolei w zimie oddaje ona sporo wilgoci do otoczenia. Wszystko to powodować może załamanie bariery ochronnej, a także zanik wody w skórze. Zaleca się używanie mleczka kosmetycznego, toniku bezalkoholowego, odżywczo-nawilżającego lub regenerującego kremu i maseczek odżywczych. Warto pamiętać także, aby chronić skórę suchą przed promieniowaniem UV, wiatrem oraz mrozem, a także o tym, by regularnie ja dotleniać.

Cera tłusta – jak pielęgnować?

Tłusta cera charakteryzuje się tym, że jest grubsza od pozostałych typów cery, a także ma szarożółty kolor. Jej powierzchnia jest błyszcząca i widoczne są na niej rozszerzone pory z zaskórnikami. Ten typ cery jest dość uodporniony na wszelkie czynniki atmosferyczne. Pielęgnując cerę tłustą warto pamiętać o regulowaniu funkcjonowania gruczołów łojowych. W młodym wieku najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczyszczanie. Zalecane jest używanie żeli i toników przeznaczonych do cery tłustej, a także kremów regulujących prace gruczołów łojowych.

Cera mieszana – jak pielęgnować?

Cera mieszana to połączenie skóry tłustej i skóry suchej. Zmaga się ona z nadmierną produkcją sebum jedynie w niektórych strefach twarzy – gruczoły łojowe intensywnie pracują na brodzie, czole i nosie. Gołym okiem można zauważyć, że w strefie nosa, brody i czoła skóra jest znacznie grubsza, a także bardzo często widoczne są na niej zaskórniki, a nawet większe zmiany trądzikowe. Z kolei w pozostałych częściach twarzy – na policzkach lub wokół oczu, skóra wygląda zdecydowanie lepiej.

Ten wyjątkowy typ cery należy pielęgnować odżywczo-regenerującymi kremami i odżywczymi maseczkami. Zimą warto chronić skórę przed wiatrem i chłodem, natomiast latem przed promieniami UV. Istotne jest także nawilżanie powietrza w pracy i w domu, a także dbanie o relaks i dotlenienie. Owoce i warzywa w diecie będą niewątpliwym uzupełnieniem całości pielęgnacji.

Bardzo często osoby z mieszanym typem cery, stosują do oczyszczania swojej twarzy kosmetyki na bazie alkoholu. Wprawdzie sprawią one, że skóra na brodzie, czole i nosie znacznie mniej będzie się błyszczeć, to ich działanie spowodować może, że suche części twarzy doświadczą jeszcze większego przesuszenia. Należy także pamiętać o dobrze właściwych kosmetyków do makijażu. Odpowiednie powinny spełniać przede wszystkim funkcje pielęgnacyjne. Można sięgać po kosmetyki matujące, jednak pod warunkiem, że nie będą one nadmiernie wysuszać narażonych na przesuszenie stref twarzy.

Written by 

1 thought on “Jak pielęgnować cerę?

 1. mam problem z cerą tłustą. Istne zło. Świecę się czasem tak, że nie wiem czy lepiej schować się pod dywan, wyjść czy udawać, że wszystko OK… Dramat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.